Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Zmarł Andrzej Gut - społecznik, artysta, działacz, samorządowiec

8 kwietnia 2023; 19:05

Grojec24.net

Andrzej Gut (fot. facebook.com/andrzej.zareba.33) Andrzej Gut (fot. facebook.com/andrzej.zareba.33)

Smutną informację o śmierci zasłużonego mieszkańca Warki - Andrzeja Guta - przekazał w mediach społecznościowych radny powiatu grójeckiego, Andrzej Zaręba.

News will be here

"Przez lata mojej aktywności zarówno społecznej jak i zawodowej setki razy nasze ścieżki przecinały się - czy to przy organizacji koncertów, tworzenia płyt, książek, budowie pomnika Piotra Wysockiego czy też przy wspólnej organizacji Kwest na starym wareckim cmentarzu..." - wspomina Andrzej Zaręba.

Zmarły był społecznikiem, artystą, działaczem i samorządowcem. Pełnił m.in. funkcję radnego powiatu grójeckiego.

Był autorem książek o historii Warki, m.in. "Warka. Historia, dzisiaj i jutro". Wraz z żoną - Marią - stworzył "Solidarność. Warka 1980-2005. Fakty i wydarzenia". W 2019 roku wydał ksiażkę „Żyli wśród nas”, stanowiącą przypomnienie 100 zasłużonych mieszkańców Warki pochowanych na starym wareckim cmentarzu.

Ważną częścią życia zmarłego stanowiła muzyka. Jak możemy przeczytać w artykule Haliny Niedziałek w "Kurierze Południowym" z grudnia 2005 roku, Andrzej Gut urodził się w Warce i zainteresowania muzyczne zaczął rozwijać już w latach szkolnych. Na początku lat 70-tych grał w zespole muzykę sakralną podczas młodzieżowych Mszy Świętych oraz innych uroczystości kościelnych. W 1991 przy Domu Kultury w Warce wraz z przyjaciółmi zakłada kabaret „Dziekanka”, z którym związany jest do 1995 r. tworząc wspaniałe piosenki, jest też ich wykonawcą. W początkach tworzenia się Akcji Katolickiej przy parafii św. Mikołaja w Warce w roku 1995 zakłada i prowadzi sekcję kulturalną, pracuje z młodzieżą, tworzy zespół „Anima”.
W 1999 roku redaguje i publikuje śpiewnik pt „Rodzinnemu miastu” z własną muzyką do wierszy ks. Pawła Heintscha. W roku 2001 redaguje i publikuje „Sentymenty Kabaretu Dziekanka” śpiewnik 60 piosenek z własną muzyką do tekstów własnych, a także Mariana Hemara, ks. Pawła Heintscha, Haliny Konopackiej, Andrzeja Kulika, Małgorzaty Okraj. W 2002 roku redaguje i wydaje książkę album pt. „Warka historia dzisiaj i jutro”. Zafascynowany postacią Jerzego Machaja, artystą sztuki sakralnej urodzonego w Warce, z żoną Marią opracowuje i redaguje książkę pt. „Jerzy Machaj Artysta od Krzyży”.

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Guta w środę 12 kwietnia o godz. 15:00 w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce.

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.