Zmęczenie i bóle mięśni to grypa czy przeziębienie? Jak odróżnić groźnego wirusa?

21 grudnia 2021; 17:20

Materiał promocyjny

Przeziębienie i grypa pojawiają się zwłaszcza w okresie wiosny i jesieni. Objawy obu chorób są trudne do rozróżnienia, dlatego przez wielu oba pojęcia używane są zamienne. Tymczasem zarówno grypa, jak i przeziębienie cechują się innymi objawami, dlatego określa się jako oddzielne jednostki chorobowe. W jaki sposób odróżnić grypę od przeziębienia?

Objawy grypy - jak je rozpoznać?


Za rozwój grypy odpowiedzialne są wirusy, które przenoszą się drogą kropelkową. Chory zaraża jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, dlatego ciężko o całkowite wykluczenie ryzyka zakażeniem. Osoby chorujące na grypę skarżą się zwykle na ogólne osłabienie organizmu, któremu towarzyszy ból mięśni i stawów. Chorzy są rozkojarzeni i cierpią z powodu złego samopoczucia. Do grupy objawów należy zaliczyć także charakterystyczny ból występujący z przodu głowy - na czole i w okolicach oczu.

Podczas grypy chorzy zmagają się z wysoką gorączką. Może ona przekraczać 38 st. C, a dolegliwościom towarzyszą zwykle dreszcze. Przy ogólnym osłabieniu organizmu pojawiają się także bóle gardła, a czasem również uciążliwy kaszel. Podczas grypy może występować katar, jednak zwykle ma on łagodny przebieg.Przeziębienie ma nieco inny przebieg


Przeziębienie atakuje przede wszystkim błony śluzowe, takie jak nos, gardło i zatoki. Za powstanie choroby odpowiedzialne są wirusy, a zakażenia zdecydowanie częściej dotykają dzieci niż dorosłych. Podobnie jak w przypadku grypy do zarażenia przeziębieniem dochodzi poprzez drogę kropelkową, a objawy utrzymują się przez około tydzień. Ich cechą charakterystyczną jest zmienna intensywność, w zależności od dnia przeziębienia. Zwykle dokuczają one choremu najbardziej w okolicy 3. dnia, a później tracą swoją intensywność.

Podczas przeziębienia odczuwa się złe samopoczucie, a także uciążliwe drapanie w gardle. Chory uskarża się na suchość błony śluzowej nosa oraz ból gardła. Bardzo często do zestawu objawów przeziębienia zalicza się także chrypka. Szczególnymi oznakami przeziębienia są kichanie oraz intensywny katar. W odróżnieniu od grypy, podczas przeziębienia nie zawsze dochodzi do gorączki.Jak leczyć grypę i przeziębienie?


Chorym zaleca się odpoczynek i przyjmowanie dużej ilości płynów. Zarówno leki na przeziębienie, jak i grypę powinny zawierać substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku przeziębienia nie ma konieczności przyjmowania antybiotyków. Zwykle do przezwyciężenia wirusów w tym wypadku wystarczą przeciwbólowe leki na przeziębienie, wydawane bez recepty. Jeśli natomiast objawom towarzyszy silny kaszel i gorączka, wówczas po pomoc należy zgłosić się do lekarza. W zależności od intensywności choroby przepisze preparaty wspierające walkę z wirusami. Osoby chorujące na grypę mogą dodatkowo skorzystać ze szczepień ochronnych. Przygotują one organizm na walkę z chorobą i obniżą ryzyko ciężkiego przebiegu choroby w przyszłości.Przeziębienie i grypa to oddzielne choroby, które dotykają ludzi zwłaszcza w okresie jesieni i wiosny. Można je odróżnić za pomocą objawów - podczas, gdy przeziębienie atakuje zwłaszcza drogi oddechowe i gardło, grypa wywołuje gorączkę, zmęczenie i poczucie ogólnego osłabienia. Zwykle chorzy na grypę uskarżają się na gorsze samopoczucie niż w przypadku osób z przeziębieniem. Leczenie grypy powinno odbywać się pod okiem lekarza. W przypadku przeziębienia wystarczą leki wydawane bez recepty.

 

Najnowsze artykuły

Widmo likwidacji dziesiątek linii autobusowych Widmo likwidacji dziesiątek linii autobusowych pojawiło si...
Grójecka Policja: Uwaga na nielegalne odpady! W ostatnich latach przybiera na sile zjawisko porzucania...
Policjanci z Grójca prowadzą dla uczniów zajęcia online W obecnym trudnym czasie policjanci zajmujący się...
Klimatyzacja - wszystko, co musisz wiedzieć Klimatyzacja do mieszkania i biura to wielka wygoda. Na to...
El-Dam: Profesjonaliści w swoim fachu (ZOBACZ FILMIK) Wiemy, że Twój czas jest cenny, dlatego zachęcamy, żebyś po...

Najnowsze ogłoszenia

Magazynier - praca w Berlinie W związku z rozpoczęciem nowego projektu poszukujemy osób do pracy w...
... Salon Endorfiny w Warce zatrudni fryzjerkę, jeżeli
posiadasz...
... Instalacje Serwis Utrzymanie
Praca w Niemczech/ Operator wozka... Pracuj w Niemczech jako operator wózka widłowego

Miejscowość:...
Praca w Niemczech/ Spawacz Pracuj jako Spawacz w Niemczech!
Miejscowość:Neuenhaus/ Możliwość...

Firmy z Grójca i okolic

Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Wynajem koparki - 1Rent 1RENT to wypożyczalnia maszyn budowlanych z wieloletnim doświadczeniem...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...
Klinika Medycyny Estetycznej FabMed Klinika Medycyny Estetycznej FabMed działająca w Warszawie specjalizuje...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.