Zmiany w prawie pracy 2023

24 kwietnia 2023; 10:00

Materiał promocyjny

Nowelizacja prawa pracy w 2023 roku przynosi wiele dobrego dla pracowników, którzy wciąż nie czuli się pewni o możliwość pracy zdalnej. Te i wiele innych obszarów zostało odpowiednio uregulowanych wraz ze zmianami, które weszły w życie 7 kwietnia. Co jeszcze zmieniło się prawie pracy? Przekonajmy się.

Dodatkowe dni wolne dla pracowników

Informacje o nowelizacji prawa pracy zaczniemy od tego, co dla pracowników najprzyjemniejsze - dodatkowego urlopu. Zmiany te stanowią dostosowanie prawa do standardów europejskich, które wiążą się z wdrażaniem dyrektyw zgodnych z podejściem work-life balance. W ramach nowelizacji prawa pracownik będzie miał możliwość przedłużenia urlopu rodzicielskiego o dodatkowe 2 miesiące. Daje to dokładnie 41 tygodni, co w porównaniu z poprzednim wymiarem urlopu 32 tygodni wydaje się bardzo atrakcyjną zmianą. Adresatem zmiany są ojcowie, którzy w trakcie dodatkowego urlopu uzyskają 70% podstawy wynagrodzenia

To jednak nie wszystko. Pracownikom przysługuje dodatkowe 5 dni urlopu bezpłatnego opiekuńczego, który zostanie wykorzystany na opiekę nad dzieckiem lub członkiem rodziny. Na uwagę zasługują dwa dodatkowe dni, płatne w wymiarze 50% podstawy wynagrodzenia, które mogą być wykorzystane z tytułu działania sił wyższych - choroby, wypadku czy innych nagłych sytuacji wymagających niestawienia się w pracy.  

 

Możliwość weryfikacji trzeźwości pracowników

Wraz z nowelizacją ustawy, każdy pracodawca, który zawrze odpowiednie regulacje w wewnętrznym regulaminie pracy, będzie uprawniony do kontrolowania pracowników pod kątem trzeźwości i obecności środków odurzających w organizmie. Regulamin musi zawierać informacje o tym, jaka grupa pracowników może być skontrolowana i w jaki sposób taka kontrola trzeźwości będzie przebiegać. 

Planowana kontrola musi zostać zapowiedziana dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem a w przypadku wykrycia jakichkolwiek podejrzeń o obecności w organizmie pracownika środków odurzających lub alkoholu, ten może nie dopuścić go do pracy. Warto mieć świadomość, że już teraz, szukając ofert pracy na https://www.aplikuj.pl/praca/grojec, coraz częściej możemy znaleźć informacje o tym, że pracodawca wykonuje cykliczne badania trzeźwości pracowników. 

 

Nowelizacja związana z pracą zdalną

Praca zdalna na stałe weszła już do naszego życia i wielu pracowników nie wyobraża sobie, by wrócić do biura na starych zasadach. Zdaniem wielu najlepsza praca w Grójcu to właśnie taka, która oferuje hybrydowy lub zdalny tryb pracy. I choć dotychczas kwestia pracy z domu była regulowana w sposób tymczasowy, wraz z nowelizacją ustawy w życie wejdą nowe ustalenia, które na stale już uregulują ten model pracy.

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana przez pracownika w miejscu przez niego wskazanym po ustaleniu tego z pracodawcą. Wszelkie zasady pracy zdalnej muszą być ustalone przy podpisywaniu umowy, a wszelkie inicjatywy z tym związane powinny być poparte stosownym wnioskiem. Pracodawca wraz z nastaniem nowego prawa będzie mógł samodzielnie wysłać pracowników do pracy zdalnej, gdy zajdzie wyjątkowa siła wyższa, a w każdym wypadku pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkie materiały do tego, by pracownik mógł w komfortowych warunkach taką pracę świadczyć. Dużą zmianą jest także obowiązek pokrycia kosztów energii elektrycznej i internetu, który może być płatny w formie ryczałtowej. 

 

Najnowsze artykuły

W niedzielę piłkarskie derby gminy Grójec W sobotę o godzinie 16.30 na boisku w Głuchowie miejscowy...
Grójecka policja: Dostałeś mandat? Możesz zapłacić kartą lub blikiem Policjanci grójeckiej drogówki pełniąc służbę na drogach...
Jakie są wczesne objawy ciąży? Ciąża jest jednym z najwspanialszych momentów w życiu...
Jaka jest różnica między destylatorem a kolumną rektyfikacyjną? Do wyrobu domowych alkoholi używa się specjalnej aparatury...
Jak projektować skuteczne interfejsy użytkownika? Interfejs użytkownika (UI) to jeden z kluczowych elementów...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.