Zmiany w prawie pracy 2023

24 kwietnia 2023; 10:00

Materiał promocyjny

Nowelizacja prawa pracy w 2023 roku przynosi wiele dobrego dla pracowników, którzy wciąż nie czuli się pewni o możliwość pracy zdalnej. Te i wiele innych obszarów zostało odpowiednio uregulowanych wraz ze zmianami, które weszły w życie 7 kwietnia. Co jeszcze zmieniło się prawie pracy? Przekonajmy się.
Dodatkowe dni wolne dla pracowników
Informacje o nowelizacji prawa pracy zaczniemy od tego, co dla pracowników najprzyjemniejsze - dodatkowego urlopu. Zmiany te stanowią dostosowanie prawa do standardów europejskich, które wiążą się z wdrażaniem dyrektyw zgodnych z podejściem work-life balance. W ramach nowelizacji prawa pracownik będzie miał możliwość przedłużenia urlopu rodzicielskiego o dodatkowe 2 miesiące. Daje to dokładnie 41 tygodni, co w porównaniu z poprzednim wymiarem urlopu 32 tygodni wydaje się bardzo atrakcyjną zmianą. Adresatem zmiany są ojcowie, którzy w trakcie dodatkowego urlopu uzyskają 70% podstawy wynagrodzenia.
To jednak nie wszystko. Pracownikom przysługuje dodatkowe 5 dni urlopu bezpłatnego opiekuńczego, który zostanie wykorzystany na opiekę nad dzieckiem lub członkiem rodziny. Na uwagę zasługują dwa dodatkowe dni, płatne w wymiarze 50% podstawy wynagrodzenia, które mogą być wykorzystane z tytułu działania sił wyższych - choroby, wypadku czy innych nagłych sytuacji wymagających niestawienia się w pracy.
Możliwość weryfikacji trzeźwości pracowników
Wraz z nowelizacją ustawy, każdy pracodawca, który zawrze odpowiednie regulacje w wewnętrznym regulaminie pracy, będzie uprawniony do kontrolowania pracowników pod kątem trzeźwości i obecności środków odurzających w organizmie. Regulamin musi zawierać informacje o tym, jaka grupa pracowników może być skontrolowana i w jaki sposób taka kontrola trzeźwości będzie przebiegać.
Planowana kontrola musi zostać zapowiedziana dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem a w przypadku wykrycia jakichkolwiek podejrzeń o obecności w organizmie pracownika środków odurzających lub alkoholu, ten może nie dopuścić go do pracy. Warto mieć świadomość, że już teraz, szukając ofert pracy na https://www.aplikuj.pl/praca/grojec, coraz częściej możemy znaleźć informacje o tym, że pracodawca wykonuje cykliczne badania trzeźwości pracowników.
Nowelizacja związana z pracą zdalną
Praca zdalna na stałe weszła już do naszego życia i wielu pracowników nie wyobraża sobie, by wrócić do biura na starych zasadach. Zdaniem wielu najlepsza praca w Grójcu to właśnie taka, która oferuje hybrydowy lub zdalny tryb pracy. I choć dotychczas kwestia pracy z domu była regulowana w sposób tymczasowy, wraz z nowelizacją ustawy w życie wejdą nowe ustalenia, które na stale już uregulują ten model pracy.
Praca zdalna będzie mogła być wykonywana przez pracownika w miejscu przez niego wskazanym po ustaleniu tego z pracodawcą. Wszelkie zasady pracy zdalnej muszą być ustalone przy podpisywaniu umowy, a wszelkie inicjatywy z tym związane powinny być poparte stosownym wnioskiem. Pracodawca wraz z nastaniem nowego prawa będzie mógł samodzielnie wysłać pracowników do pracy zdalnej, gdy zajdzie wyjątkowa siła wyższa, a w każdym wypadku pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkie materiały do tego, by pracownik mógł w komfortowych warunkach taką pracę świadczyć. Dużą zmianą jest także obowiązek pokrycia kosztów energii elektrycznej i internetu, który może być płatny w formie ryczałtowej.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze
Czy pełnili służbę i byli...
Redakcja cię oszczędziła.