Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty stacjonujący w Grójcu złożyli przysięgę w miejscu kaźni rtm. Pileckiego

15 grudnia 2018; 09:55

Informacja prasowa

0 komentarzy

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 61 batalionu lekkiej piechoty stacjonującej w Grójcu z 6. Mazowieckiej Brygady OT złożyli przysięgę wojskową w miejscu kaźni swojego patrona rotmistrza Witolda Pileckiego, na terenie dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów. W uroczystości wzięła udział córka rotmistrza Zofia Pilecka.

News will be here

W niedzielę przed wejściem do dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów na ul. Rakowieckiej przysięgę złożyło 128 żołnierzy z 61 batalionu lekkiej piechoty z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze przysięgali w miejscu, w którym obecnie jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ponad 70 lat temu był tam torturowany i został zamordowany patron 6. Mazowieckiej Brygady OT – rotmistrz Witold Pilecki.

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak skierował do nowych żołnierzy WOT list. Podkreślił w nim, że służba w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej wiąże się z odpowiedzialnością  za bezpieczeństwo kraju. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele innych rodzajów sił zbrojnych, a także straży pożarnej, policji i straży granicznej. Byli też urzędnicy stołecznego ratusza. Wśród zaproszonych byli też działacze środowisk kombatanckich, w tym powstańcy warszawscy. Wśród gości była również Zofia Pilecka, córka zamordowanego w okresie PRL-u rotmistrza. Żołnierzom podczas przysięgi towarzyszyły rodziny i warszawiacy.

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego jest jedną z dwóch brygad działających na terenie Mazowsza. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty: w Radomiu, Grójcu, Pomiechówku oraz w Płocku. Dowodzi nią płk Grzegorz Kaliciak a 61 blp ppłk Janusz Ostrowski.

61 batalion lekkiej piechoty stacjonujący w Grójcu został sformowany jako pierwszy w lipcu 2017 roku. W roku 2018 jako jedyny zaczął szkolenie żołnierzy ochotników. Przeprowadzono 4 szkolenia podstawowe, 6 szkoleń wyrównawczych oraz 9 szkoleń rotacyjnych (indywidualnych). w Ośrodkach szkolenia poligonowego w Dębie i Wędrzynie oraz Grójcu i Pomiechówku. W tym roku przeszkolono 780 ochotników w tym wielu mieszkańców Grójca i okolic. W 2019 roku szkolenie będzie kontynuowane. Szkolenie żołnierza ochotnika trwa 3 lata.

Zapraszamy na szkolenie – Dowódca 61 blp ppłk Janusz Ostrowski

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.