• Trakt Królewski w Grójcu
  • Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii
  • Kostka Brukowa Grójec - Bruk Designer
  • Szkoła jazdy Manewr Ośrodek Szkolenia Kierowców Grójec
  • Nowa inwestycja w Grójcu: apartamenty przy ul. Kolarska 8

ZSS w Grójcu przyłącza się do Światowego Dnia Zespołu Downa

Fot. materiały prasowe
  • Dental Atelier - stomatologia i medycyna estetyczna w Grójcu
  • Autoryzowany sklep i serwis Viessmann w Grójcu
  • Szyte wnętrza - sklep z żaluzjami i zasłonami
  • Perfumeria Tanellis & Biżuteria - Grójec Pasaż Intermarche
  • Klucz Serwis - dorabianie kluczy do drzwi i samochodów

Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu o przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa.

Światowy Dzień Zespołu Downa jak co roku, obchodzony jest 21 marca. Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, zaś od 2012 roku patronem Dnia jest ONZ. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku w Singapurze.

Ten dzień nie jest przypadkowy, 21.03 rozpoczyna się kalendarzowa wiosna i to symbolizuje dzień narodzin ludzi niezwykłych.

W tym dniu  instytucje na całym świecie organizują wydarzenia upowszechniające wiedzę na temat ZD oraz propagują prawa dotyczące osób z Zespołem Downa. Poprzez swoje działania zwiększają świadomość społeczeństwa o formach udzielanej pomocy, wspieraniu i codziennych problemach osób z ZD oraz ich rodzin.

Warto wiedzieć, że (cyt):

1. To, że ktoś ma zespół Downa nie sprawia, że osoba jest niezdrowa.

2. Zespół Downa to wada genetyczna a nie choroba.

3. Osoby z zespołem Downa mogą mieć różne problemy ze zdrowiem – tak samo jak my wszyscy, i tak samo jak my powinni mieć równoprawny dostęp do opieki medycznej (zasady stworzone przez organizację Down Syndrome International).

Uczniowie i pracownicy ZSS w Grójcu przyłączają się do symbolicznej inicjatywy w tym dniu - przyłącz się i TY - należy włożyć różne skarpetki (nie do pary) w kolorowe, wesołe wzory - symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Ciekawostka: Światowy Dzień Zespołu Downa jest także okazją do wręczenia nagród WDSD (World Down Syndrome Day Awards) osobom lub instytucjom, które w różnych formach wspierają chore osoby.

Od dnia 9 kwietnia w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną autorstwa Łukasza Wykroty pt.”21…?”, której bohaterami są uczniowie ZSS   w Grójcu, osoby z Zespołem Downa. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Info. ZSS Grójec




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują Zasady Komentarzy.


  • Alarm24 - zgłoś nam swój news


  • Marek Kwieciński - Twój agent ubezpieczeniowy z Grójca

Najnowsze





  • Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc - Grójec

Popularne






Ostatnie komentarze






  • Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Miejsce na Twoją reklamę