ZUS: cudzoziemcy w regionie radomskim

8 czerwca 2017; 16:49

Informacja prasowa

1 komentarz

Rośnie liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Przez pół roku przybyło ich ponad 60 tys., co stanowi wzrost o 24%. Legalne zatrudnienie sprawia, że opłacają składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia.

Dane statystyczne, aktualne na 31.03.2017 r., wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie 330 tys. obcokrajowców. Najwięcej na Mazowszu, bo aż 96,5 tys., a najmniej w województwie świętokrzyskim, tylko ok. 3,5 tys. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich 227,5 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – 16 tys. Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 160 nacji to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest prawdopodobnie tym, czym dla Polaka w Anglii czy w Niemczech. Zazwyczaj wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Trzeba jednak zauważyć, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych - wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”.

Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce wg obywatelstwa: ukraińskie - 227 503, białoruskie - 16 040, wietnamskie - 6 682.

Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie radomskiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie - 2 923, bułgarskie - 296, białoruskie – 133.   

Czy na terenie działania radomskiego ZUS (południowe Mazowsze) zmieniła się liczba pracujących cudzoziemców? Tak, ale różnica nie jest tak duża jak w całym kraju. Obecnie jest ich 3 918, czyli o 449 więcej niż pół roku temu. Przyrost wynika głównie z napływu obywateli Ukrainy i Mołdawii (odpowiednio 381 oraz 33 dodatkowych pracowników). Większość dalej stanowią pracownicy ze wschodu, ale warto zauważyć, że są wśród nich m.in. także Chińczycy, Amerykanie, a nawet Brazylijczyk – w radomskim ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli ponad 69 narodowości.

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie. Przed nami okres letnich prac sezonowych, który zapewne dodatkowo nasili to zjawisko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

TAGI:

Komentarze (1):

KTOS; 10 czerwca 2017, 00:23

WYSTARCZY JECHAC NA GIEŁDE DO SŁOMCZYNA I ZOBACZA ILU HANDLUJE NA CZARNO .NA TARGU W WARCE NAWET NIE KRYJA SIE Z PODRABIANA ODZIEŻA NIKE ADIDAS PUMA .A LEWYMI PERFUMAMI HANDLUJA PO GIEŁDZIE WYJMUJĄC Z PLECAKÓW A Z DZIESIĘCIU STOI PRZY WEJSCIU NA TARG W KOBYLINIE I TYLKO SŁYCHAC JAK PYTAJA MOZE PAPIEROSY

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Planowane wyłączenia prądu Publikujemy listę miejscowości w powiecie grójeckim, w któ...
Gloria Victis. Powstanie Styczniowe - 160. ocznica zrywu – wystawa plenerowa Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystaw...
Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Jabłoni Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Laskowskiego...
Mecz towarzyski: Mazowsze Grójec – LKS Osuchów 4:1 Od przekonującego zwycięstwa 4:1 (1:1) nad LKS Osuchów seri...
Policja: "szeryf" na krajowej siódemce w Tarczynie (VIDEO!) 43-letni kierowca osobowej skody wyprzedził ciężarówkę z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.