Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

ZUS radzi: co zrobić gdy szkoła lub przedszkole są zamknięte?

27 marca 2019; 09:35

Informacja prasowa

6 komentarzy

Zapewnienie opieki dziecku w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły lub przedszkola może nastręczać rodzicom wielu trudności. ZUS przypomina, że w sytuacji, gdy nie ma z kim zostawić dziecka w wieku do 8 lat, rodzice mogą zająć się nim sami i wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

News will be here

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy opieki wymaga chore dziecko. Jest pomocny także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Ich zamknięcie jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni. Należy wtedy złożyć swojemu pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy, do którego dołącza się oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Dziecko musi być jednak w odpowiednim wieku, tzn. mieć mniej niż 8 lat, przy czym chodzi o pełne ukończone lata.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie. Zasiłek przysługuje na równi matce jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie. Można się jednak o niego starać tylko wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę dziecku.

W ciągu roku zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe jak i chore dziecko do lat 14 przysługuje maksymalnie przez 60 dni. Jeżeli dziecko skończyło 14 lat lub gdy chodzi o innego członka rodziny, to zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Inaczej jest w przypadku dziecka niepełnosprawnego poniżej 18. roku życia – wtedy jest to 30 dni.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia, czyli tyle, ile zazwyczaj zasiłek chorobowy. Jeżeli rodzic jest zatrudniony w dużej firmie, czyli zgłaszającej do ubezpieczeń powyżej 20 osób, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy. Dokumenty, które należy złożyć w zakładzie pracy, to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A. To właśnie ta firma wypłaci zasiłek opiekuńczy z funduszu ZUS. Gdy chodzi jednak o mniejsze firmy, a także wtedy, gdy zasiłek chce pobrać osoba prowadząca działalność gospodarczą, to zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba wtedy również złożyć w ZUS formularz ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych lub ZUS Z-3b – w przypadku osób prowadzących działalność. Dokumenty można przesłać online. Wystarczy posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl).

Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.zus.pl.

TAGI:

Komentarze (6):

Rodzic; 27 marca 2019, 12:54

Szkoda, że nauczyciele nie widzą ile tak naprawdę w roku pracują. Mają dużo wolnego i chyba aż za dużo.

Rodzic; 27 marca 2019, 17:54

I praca tylko 4 godziny dziennie. To naprawdę pół etatu.2 miesiące wakacji dwa tygodni ferii, ponad tygodniowe przerwy świąteczne długie weekendy. Rozumiem ze trzeba się do lekcji przygotować i klasówki sprawdzić ale ilość wolnego na pewno to rekompensuje.

Do nauczycieli; 27 marca 2019, 19:41

Uważajcie na zmniejszenie pensji o tyle, ile dni będziecie strajkować. Może pan Broniarz sfinansuje taki strajk.?

"Nauczycielka"; 27 marca 2019, 21:44

Fajnie było by mieć dwa miesiace wakacji i dwa tygodnie ferii (tak, jestem nauczycielką, tyle tylko, ze w przedszkolu). I na prawdę fajnie było by pracować 4godz dziennie, tak jak to opisujecie. Nie mam przerwy, nie mogę wyjść żeby odpocząć od hałasu (a uwierzcie mi, w przedszkolu jest głośno). Wycieramy "smarki", bo Rodzice nie mogą wziąć wolnego żeby wyleczyć dziecko. Skoro wylewacie na nas wiadro pomyj to po co oddajecie dzieci do przedszkola?? To albo nas szanujecie albo trzymajcie dzieci w domu.

Milo; 12 kwietnia 2019, 15:33

Ano pani nauczycielko, w życiu ta tak: jeden buduje chałupy i masz gdzie mieszkać, drugi lula jego dzieci gdy ten dom buduje. Trzeci łazi po słupach byś pstryk i światełko miała. No życie to takie usługi jeden drugiemu.

Główna przyczyna strajku; 12 kwietnia 2019, 18:48

Strajk?
Prawdopodobnie jedną z przyczyn są niskie płace, ale one nie są aż tak niskie, jak POZIOM CIAŁA PEDAGOGICZNEGO!!!
Skończcie już tą farsę!!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Fałszywi kominarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...
Nocne wybryki 56-letniego mieszkańca Mogielnicy Mienie publiczne zbyt często staje się przeciwnikiem...
Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.