10 powodów, dla których powinieneś uprawiać sport

20 czerwca 2022; 12:49

Materiał promocyjny

Większość osób zdaje sobie sprawę, że aktywność fizyczna jest dobra dla ich zdrowia, ale nadal społeczeństwo zadaje pytanie, czy warto uprawiać sport oraz co daje sport w kontekście długoterminowych zalet. Eksperci szacują, że codzienny trening przez około 15 minut lub dłużej zwykle wystarcza, aby uzyskać większość korzyści zdrowotnych. Systematyczne ćwiczenia prowadzą do lepszego zdrowia i łatwiejszej kontroli wagi. W tym artykule przedstawiamy 10 powodów, dla których powinieneś uprawiać sport.

Sport zalety – kontrola wagi

Ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu nadmiernemu przybieraniu na wadze lub utrzymaniu systematycznej utraty zbędnych kalorii. Kiedy angażujesz się w aktywność fizyczną, spalasz kalorie. Im intensywniejsza aktywność, tym więcej kalorii spalasz. Regularne wycieczki na siłownię są najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli nie masz w ciągu dnia na tyle czasu, każda aktywność będzie lepsza niż żadna. Aby czerpać zalety ze sportu – praktykuj chodzenie po schodach zamiast windy, przyspieszaj prace domowe, biegaj, pływaj, rób pompki itd. Pamiętaj, że konsekwencja jest kluczowa!


 
Co daje sport – zwalczanie chorób

Martwisz się kondycją swoich narządów, w tym przede wszystkim serca? Chcesz zapobiec wysokiemu ciśnieniu krwi? Bez względu na aktualną wagę, aktywność fizyczna zwiększa poziom cholesterolu HDL, czyli tego „dobrego” i obniża poziom niezdrowym trójglicerydów. Czy warto uprawiać sport? Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - z całą pewnością. Ponadto regularne ćwiczenia pomagają zapobiegać lub radzić sobie z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym:

- Wysokim ciśnieniem,
- Cukrzycą typu 2,
- Depresją,
- Rakiem,
- Artretyzmem.

Poprawa nastroju

Potrzebujesz podniesienia na duchu? A może chcesz się odstresować po ciężkim dniu? Pomóc może sesja na siłowni lub energiczny spacer. Aktywność fizyczna stymuluje różne substancje chemiczne w mózgu, które mogą sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy, bardziej zrelaksowany i mniej niespokojny. Gdy ćwiczysz sport, daje ci to także pewność siebie i poprawia samoocenę.

Sport daje energię

Zmęczony zakupami spożywczymi lub pracami domowymi? Regularna aktywność fizyczna może poprawić siłę mięśni i zwiększyć wytrzymałość. Ćwiczenia dostarczają tlen i składniki odżywcze tkankom oraz pomagają wydajniej pracować układowi sercowo-naczyniowemu. A kiedy Twoje serce i zdrowie płuc się poprawią, masz więcej energii na wykonywanie codziennych obowiązków.

Ćwiczenia poprawią sen

Kolejną zaletą sportu jest wpływ na nasz sen. Regularna aktywność fizyczna pozwala szybciej zasnąć, lepiej spać i pogłębiać sen. Pamiętaj jednak, żeby nie uprawiać sportu zbyt blisko pory snu, bo może to spowodować zbyt duże pobudzenie organizmu i problemy z zaśnięciem.

Sport ma wpływ na życie seksualne

Czy czujesz się zbyt zmęczony lub nie masz formy, by cieszyć się fizyczną intymnością? Regularna aktywność fizyczna może poprawić poziom energii i zwiększyć pewność co do wyglądu fizycznego, co poprawia Twoje życie seksualne. Co daje sport kobietom? Regularna aktywność zwiększa podniecenie, a mężczyźni, którzy regularnie ćwiczą, rzadziej miewają problemy z zaburzeniami erekcji.

Sport może być zabawą szczególnie w towarzystwie

Ćwiczenia i aktywność fizyczna mogą być przyjemne. Dają ci szanse na odpoczynek, cieszenie się świeżym powietrzem lub po prostu angażowaniem w czynności, które cię uszczęśliwiają. Czy warto uprawiać sport, często zadają pytanie osoby samotne. Aktywność fizyczna może pomóc w nawiązaniu kontaktu z rodziną lub przyjaciółmi. W związku z tym nie czekaj i zapisz się na kurs tańca, wybierz się na szlaki turystyczne lub dołącz do lokalnej drużyny piłkarskiej. Znajdź aktywność fizyczną, którą najbardziej lubisz i spróbuj zachęcić innych, aby ci w tym towarzyszyli.

Pamięć i koncentracja

Wykazano, że regularne ćwiczenia poprawiają pamięć i koncentrację, a aktywność fizyczna może nawet pomóc w zapobieganiu demencji. Tak więc za każdym razem, gdy ćwiczysz, poprawiasz również swoją sprawność umysłową.

Sport wyzwala cechy przywódcze

Sporty zespołowe, takie jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, są wylęgarnią cech przywódczych. Badania przeprowadzone w szkołach średnich ujawniają korelację między uczestnictwem w sporcie a cechami dominującymi. Ze względu na możliwość wspólnego trenowania i odnoszenia sukcesów, osoby uprawiające sport są naturalnie bardziej skłonne do dowodzenia innymi w miejscu pracy i sytuacjach społecznych.

Silniejsze kości i mięśnie

Im bardziej angażujesz się w aktywność fizyczną, tym silniejsze i bardziej napięte będą Twoje mięśnie. Ponadto regularna aktywność poprawia wytrzymałość kręgosłupa poprzez ćwiczenia z obciążeniem, pomaga w bólach stawów i zmniejsza ryzyko złamań.

 

Najnowsze artykuły

Wykaz punktów kontroli autobusów w wakacje 2022 Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało...
Policjanci złożyli ślubowanie. Czterech rozpocznie służbę w Grójcu Na placu przed Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu...
Sprzątanie pobudowlane i poremontowe Sprzątanie po budowie - to skomplikowana procedura, której...
Kino GOK zagra ostatni raz przed wakacyjną przerwą Publikujemy repertuar grójeckiego kina na ostatni weekend...
Terytorialsi z powiatu grójeckiego mają nową jednostkę! 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przenosi 61...

Najnowsze ogłoszenia

Profesjonalne usługi informatyczne... Profesjonalne usługi informatyczne Grójec i okolice. Konkurencyjne ceny,...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... PRM STOWARZYSZENIE od ponad 15 lat świadczące usługi opiekuńcze we współpracy...
... Pracuj jako Mechanik samochodowy w Niemczech ‼️🇩🇪
uczciwej osoby do pisania szukam uczciwej osoby do pisania prostych tekstów. W razie zainteresowania...
Kierownik Elektromarketu - Grójec Jesteśmy Expertem. Media Expertem.
Rządzimy na rynku elektro...

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.