Akcja służb w Wólce Kosowskiej. Cios w nielegalny handel podrobionymi towarami
4 grudnia 2024; 08:47
Informacja prasowa
1 komentarz
Towar o wartości 40 milionów złotych zabezpieczyli policjanci stołecznego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego i Placówki Straży Granicznej w Warszawie przeprowadzili dwudniowe działania na terenie Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej i jego okolicach. W trakcie akcji skontrolowano 301 punktów sprzedaży, wylegitymowano 214 osób i skontrolowano 72 pojazdy. Policjanci zatrzymali też dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za wprowadzanie do obrotu towarów opatrzonych podrobionymi znakami towarowymi, z którego to procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Dwudniowe działania przeprowadzone na terenie Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej i jego okolicach przez policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji wspieranych przez funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji oraz Komend Powiatowych Policji w Pruszkowie i Piasecznie, a także przy współudziale Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego i Placówki Straży Granicznej w Warszawie zakończyły się zabezpieczeniem odzieży i galanterii opatrzonych podrobionymi znakami towarowymi znanych światowych marek o wartości 40 milionów złotych.
Działania były ukierunkowane głównie na zwalczanie zjawisk tzw. „szarej strefy”, czyli na wykrywanie i wyeliminowanie przestępczości związanej z wprowadzaniem do obrotu towarów opatrzonych podrobionymi znakami znanych światowych marek, ale także pod kątem legalności pobytu obcokrajowców w Polsce, posiadanych dokumentów, problematyki gier hazardowych, wykroczeń związanych z kodeksem karno-skarbowym oraz prawidłowości dokumentacji fiskalnej, a także legalności prowadzonej działalności gospodarczej.
W trakcie działań policjanci skontrolowali 301 punktów sprzedaży, w tym czasie wylegitymowali 214 osób i przeprowadzili 72 kontrole pojazdów. Zatrzymali też 8 osób, m.in. do ustalenia miejsca pobytu, nielegalnego pobytu, za brak uprawnień do kierowania pojazdami, poszukiwanego do odbycia kary oraz dwie osoby, które odpowiedzą za wprowadzanie do obrotu towarów opatrzonych podrobionymi znakami towarowymi, z którego to procederu uczyniły sobie stałe źródło dochodu. To 28 i 26-letni obywatele Pakistanu, do których należał nielegalny towar. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego nałożyli podczas działań 69 mandatów karnych na łączną kwotę 465 tysięcy złotych, natomiast policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Piasecznie ukarali mandatami 10 osób na kwotę 6,5 tysiąca złotych.
Ponadto funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 30 automatów do gier hazardowych, a także zabezpieczyli stanowiska do gry w ruletkę o łącznej wartości 192 tysięcy złotych, zabezpieczyli pieniądze w kwocie prawie 54 tysięcy złotych, a także zablokowali sześć rachunków bankowych na łączną kwotę 1,6 miliona złotych.
Skarb Państwa według szacunkowych obliczeń mógł stracić na skutek tej działalności prawie 1,3 miliona złotych.
Postępowanie w powyższej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Piasecznie.
To kolejna już realizacja policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji. Tylko od początku 2024 roku policjanci tego wydziału przeprowadzili sześć podobnych realizacji. Miały one miejsce w Stachowie, Wólce Kosowskiej, Nadarzynie i Warszawiance. W tych miejscach funkcjonowały magazyny, gdzie oprócz towaru opatrzonego zastrzeżonymi znakami znajdowały się również papierosy elektroniczne bez polskich znaków akcyzy zawierające płyn z nikotyną. W trakcie tych działań policjanci zabezpieczyli prawie 250 tysięcy sztuk towaru, w postaci ubrań, butów, galanterii, elektroniki, biżuterii, zegarków i perfum, prawie 300 tysięcy papierosów elektronicznych, 2 laptopy, 5 maszyn hafciarskich służących do zdalnej produkcji podrobionych towarów, maszynę do produkcji metek oraz naklejek. Z tytułu nieuiszczenia akcyzy skarbowej straty Skarbu Państwa wynoszą ponad 5 300 000 złotych. Na poczet przyszłych kar zostały zabezpieczone pieniądze w kwocie 37 tysięcy złotych. W trakcie tych działań policjanci zatrzymali 13 osób, które usłyszały zarzuty wyczerpujące znamiona czynu z art. 305 Ustawy prawo własności, art. 63 KKS oraz art. 24 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Tekst: Edyta Adamus
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (1):
Tommy; 4 grudnia 2024, 10:00
Dlaczego naloty na centrum chińskie są organizowane tak rzadko? Przecież każdy wie że tam są podróby i interes kręcą na tym od kilkunastu lat, tam co miesiąc powinny być takie naloty organizowane żeby wyplewić tych Januszy biznesu. To samo tyczy się automatów hazardowych, był ostatnio news że zrobili w Grójcu nalot i wielkie chwalenie się a nadal w Grójcu funkcjonują 4 takie punkty i każdy o tym dobrze wie. Sytuacja jest ta sama, ten biznes jest od kilkunastu lat i nadal będzie