"Alkohol i narkotyki" - w weekend akcja grójeckiej drogówki
26 listopada 2015; 12:04
Grojec24.net
5 komentarzy
W najbliższych dniach grójecka drogówka przeprowadzi działania prewencyjno-kontrolne pod kryptonimem „Alkohol i narkotyki”. Działania te nasilone będą głównie w dniu 28 listopada. Celem akcji jest przeprowadzenie maksymalnej ilości badań kierujących pojazdami, zmniejszenie ilości wypadków drogowych i eliminacja z ruchu nietrzeźwych kierujących oraz osób będących pod wpływem środków odurzających.
Przed nami „Andrzejki”, czyli okres różnego rodzaju spotkań towarzyskich i dzień popularnych imienin Andrzeja. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców grójecka Policja zorganizuje w dniu 28 listopada wzmożone działania prewencyjne na terenie miasta oraz powiatu. W trakcie działań policjanci dążyć będą do sprawdzenia stanu trzeźwości maksymalnej liczby kierujących. Kierowcy spodziewać się zatem powinni wzmożonej liczby patroli i policyjnych kontroli. Głównym celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zminimalizowanie skutków zdarzeń drogowych oraz wyrobienie przekonania wśród kierujących, że jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest zjawiskiem szkodliwym i społecznie nieakceptowanym.
Pomimo nagłaśniania akcji w środkach masowego przekazu nadal pojawiają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy wiele ryzykują decydując się na jazdę po alkoholu.
Apelujemy do osób, o zdecydowaną reakcję gdy widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach! Nie czekajmy na tragedię. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pijany, widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, poinformujmy o tym Policję.
Narkotyki mają wpływ na zdolności psychosomatyczne. Zniekształcają percepcję wzrokową i słuchową, zaburzają koncentrację oraz koordynację psychoruchową. Często środki odurzające powodują halucynacje, zaburzają zdolność do prawidłowej oceny ryzyka na drodze – opóźniają czas reakcji. Prowadzenie pojazdu po spożyciu narkotyków jest nielegalne i traktowane jako przestępstwo, za które grożą kary zgodnie z Kodeksem Karnym.
W świetle nowych przepisów, obowiązujących od maja br.:
Jazda pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających – odebranie uprawnień na okres minimalnie 3 lat (maksymalnie 15 lat). Do tego sąd wymierzy karę w kwocie 5 tys. zł. Gdy kierowca spowoduje wypadek w takim stanie kara finansowa wyniesie 10 tys. zł. Większa kwota kary będzie też obowiązywała dla recydywistów.
Ponowna jazda pod wpływem alkoholu – kierowca, wcześniej karany był za jazdę pod wpływem alkoholu i znów na tym zostanie złapany po spowodowaniu wypadku będzie miał dożywotnio odebrane uprawnienia do kierowania pojazdem.
Powrót za kierownicę tylko z blokadą alcolock – kierowcy z uprawnieniami odebranymi za jazdę po alkoholu będą mogli starać się o to, by zezwolono im jeszcze prowadzić pojazd z zamontowaną (na własny koszt) blokadą alcolock – to alkomat sprzęgnięty ze stacyjką samochodu, bez dmuchnięcia w niego nie można uruchomić silnika. O jazdę z alcolockiem będzie się można ubiegać po 10 latach zakazu i potrzebna będzie do tego opinia policji o sprawowaniu rokującym poprawę.
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (5):
alcodriver; 26 listopada 2015, 16:15
głupota.
Ktoś; 26 listopada 2015, 19:55
Na narkotyki powinny Byc codziennie kontrole!
heho; 26 listopada 2015, 20:30
Hajs się musi zgadzać xd
Prawda; 27 listopada 2015, 10:44
Kontrole powinny byc codziennie a najbardziej w nocy co z tego ze alkomat wykaże zero nie oszukujmy sie nocne marki lubią sobie cos na pobudzenie wziąć zapraszamy na ulice Piłsudskiego a znajdzie sie nie jeden pod wplywem
maxi; 27 listopada 2015, 13:57
Bardzo dobrze kontrole alkomatem powinny być bardzo często