Budowa kortów tenisowych – jak to wygląda, na co zwrócić uwagę?

5 maja 2022; 08:53

Materiał promocyjny

Każdy osoba, która przynajmniej raz w życiu grała w tenisa, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że kluczowym elementem kortu tenisowego, bez którego gra nie byłaby możliwa, jest jego nawierzchnia. Dla niewtajemniczonych warto w tym miejscu zaznaczyć, że wyróżniamy więcej niż jeden typ takiej nawierzchni. To jednak nie jedyna różnica pomiędzy kortami do tenisa. Mogą one także występować w wersji krytej i bez dachu, a w przypadku tej pierwszej wersji – rodzajów pokrycia także wyróżniamy co najmniej kilka. Jak zatem widać, budowa kortów tenisowych to nie taki łatwy orzech do zgryzienia. Co musicie o niej wiedzieć i czym różnią się od siebie konkretne rodzaje nawierzchni tenisowych? O tym - i nie tylko – przeczytacie w dalszej części artykułu. Koniecznie zostańcie z nami do końca!
Budowa kortów tenisowych – jaka nawierzchnia będzie najlepsza?
Nawierzchnia kortu tenisowego to kwestia, która w ogromnym stopniu wpływa na jakość i rodzaj gry. W zależności od nawierzchni, na jaką się zdecydujecie, gra ta będzie wolna bądź szybka. Wysokość kozła piłki i fakt, czy możliwe będzie wykonanie nią poślizgu, także będą kształtowane przez rodzaj nawierzchni wybranej podczas budowy kortów tenisowych.
Najczęściej wybierane podczas budowy kortów tenisowych nawierzchnie
- Nawierzchnie syntetyczne, idealne do szybkiej gry, np. trawa syntetyczna.
- Nawierzchnie mineralne do wolnej gry wykonane z mączki ceglanej.
- Świetnie sprawdzające się podczas szybkiej gry tenisowe wykładziny dywanowe.
- Nawierzchnie akrylowe, dzięki którym gra jest średnio szybka.
Budowa kortu tenisowego otwartego czy krytego?
Korty tenisowe bez dachu są zwykle rozwiązaniem budżetowym, zdecydowanie tańszym w budowie niż obiekty kryte. Niestety w Polce, przy klimacie jaki u nas panuje, tego typu obiekty są w stanie funkcjonować jedynie latem – oczywiście pod warunkiem, że nie pada. Z tej właśnie przyczyny inwestorzy często decydują się na kryte obiekty, które, mimo że droższe – są bardziej rentowne.
Hale łukowe nad korty tenisowe
Korty tenisowe przykrywa się zazwyczaj specjalistycznymi halami, o których przeczytacie jako o halach łukowych. Hale łukowe są tańsze niż tradycyjny budynek murowany. Stawia się je zdecydowanie szybciej i można nimi pokryć już gotowe korty tenisowe.
Balony tenisowe – ciekawa alternatywa
Innym, również tańszym niż budowa rozwiązaniem są tzw. balony tenisowe, czyli posiadające lekką konstrukcję hale pneumatyczne, które są konstrukcją składaną. Balon tego typu można rozłożyć i złożyć nawet w jeden dzień. To idealna opcja dla właścicieli kortów, którym zależy na obiekcie odkrytym latem, a także na zarabianiu zimą.
Przeczytaj również





Najnowsze komentarze
360000 Trzysta sześćdziesiąt tysięcy złotych...