Co dalej z Naturą? Problem z kredytem

20 stycznia 2019; 10:22

15 komentarzy

Radni z Błędowa oraz Jasieńca nie wyrazili zgody na poręczenie spłaty kredytu obrotowego dla Związku Międzygminnego Natura.

Proponowana kwota poręczenia spłaty przez samorząd Błędowa wynosiła 276 tys. zł (w sumie kredyt miał wynieść 3 mln zł). - Przyjęcie uchwały oznaczałoby, że taką sumę musielibyśmy zabezpieczyć w budżecie gminy na 2019 rok - tłumaczy na swoim facebookowym profilu, radny tej gminy, Dominik Górecki.

Rada jednogłośnie opowiedziała się przeciwko przyjęciu uchwały o poręczeniu spłaty kredytu. - Uznaliśmy, że nie możemy obciążyć budżetu taką kwotą. Ponadto, do odrzucenia uchwały obligowały nas wskaźniki finansowe kontrolowane przez RIO. Jednocześnie pojawiły się głosy obawy, że Związek Natura nie będzie w stanie spłacić kredytu, w związku z czym ciężar zobowiązania spadnie na gminę (choć możliwe jest, że i tak spłata spadnie na gminy, bo to one ostatecznie odpowiadają za zobowiązania Natury) - tłumaczy radny.

Jego zdaniem rada gminy miała zbyt mało informacji dotyczących sytuacji finansowej Natury. - Nie wiemy także, jakie dokładnie zobowiązania Natury miałyby zostać uregulowane środkami z kredytu - dodaje.Taką samą decyzję podjęli radni z Jasieńca. - Popieram tę decyzję i uważam, że radni postąpili słusznie. Nie zamierzamy obciążać naszego budżetu kolejnymi zobowiązaniami - oceniła na Facebooku wójt Marta Cytryńska.W poniedziałek Rada Miejska w Grójcu ma głosować nad uchwałą o wyjściu ze Związku Natura. Na wystąpienie ze Związku Natura zdecydowała się w grudniu Warka.

Przypomnijmy, iż w listopadzie Międzygminny Związek Natura, do którego należy osiem gmin, podwyższyła opłaty z 10 zł na 21 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane oraz z 15 zł na 32 zł za odpady niesegregowane. Decyzja ta argumentowana wyższą ceną uzyskaną w przetargu zbulwersowała wielu mieszkańców.

TAGI:

Komentarze (15):

123; 20 stycznia 2019, 15:51

No i super bedzie , od 1 lutego wywozimy smieci pod urzedy gmin,aibo do lasu jest zima mozna spalic w piecu precz z oplatami!!!

olo; 20 stycznia 2019, 17:36

Ta natura to firma słup,3 mln,na co?Co oni w ogóle robią poza siedzeniem?Wyłudzają pieniądze.

123; 20 stycznia 2019, 17:57

odbioru odpadow Natura robila za gminy czarna roboteprez 6 lat teraz sa podwyzki w calym kraju zobacz piaseczno igora kalwaria a wy glowe w piasek przenie i co dalej? przywozimy smieci pod urzad gminy nikt z was panstwo wojtowie i radni nie zdjal obowiazku ustawowego

Wierzyciel; 20 stycznia 2019, 18:13

Czyli Dyrektor Stolarski i jego kolesie wójtowie i burmistrzowie mają problem.

Star; 20 stycznia 2019, 19:14

Utrata płynności finansowej Natury jest pewna. Aby nie dopuścić do niepotrzebnego zadłużenia pani Cytryńska, jako Prezes Zarządu "Natury" powinna zainicjować podjęcie uchwały o postawieniu Związku w stan likwidacji i powołanie likwidatora. Likwidator będzie miał za zadanie opracować plan przejęcia praw i obowiązków z umowy z firmą Tonsmeier na poszczególne gminy. Tylko w ten sposób można uniknąć zbędnych kosztów przedłużania agonii.

IwonaZ; 20 stycznia 2019, 19:36

Czy ktoś jeszcze słucha głosu zwykłego obywatela, niech ktoś mi wytłumaczy jak można podnieść opłaty o ponad 100procent ,a Pan Sto. odwdzięczył się swoim wieloletnim wyborcom, poprstu czuje się jakby mnie koń w.d kopnął super gratuluję stanowiska

Do 123; 20 stycznia 2019, 20:40

Jeszcze jątrzysz? Zdajesz sobie sprawę czego bronisz? Lepiej doucz się, co to jest sprawność zarządzania. Jak już to zrobisz, odszczekaj to co napisałeś. Tam, gdzie te podwyżki mają miejsce nie ma szczelnych systemów opłat. Jest wiele przykładów na to, że nie musi być tak drastycznych podwyżek, gdzie zarządzali fachowcy, nie bufonowaci i niewydolni intelektualnie starzy wójtowie i burmistrzowie.

Ktos; 21 stycznia 2019, 06:24

Skoro radni z Grojca nie umia sobie z takimi smieciami poradzic to niech jada do Warki i sie ucza od nich ze nie ma rzeczy niemozliwych. Wystarczy chciec !!!!!kur...i na kogo czlowiek glosowal ...

Do ktoś; 21 stycznia 2019, 13:39

Na kogo człowiek głosował? A no właśnie trzeba sobie zadać to pytanie. Za 5 lat ani w powiecie ani w gminie nie będzie czego szukać. Albo będą podwyższać podatki albo to wszystko runie. Już pisałem na ten temat. PSL nie startował pod swoim szyldem (wiadomo z jakich przyczyn} a teraz pokazuje pazurki.

powiat grójecki; 21 stycznia 2019, 13:48

To jakiś żart 3 ml złotych potrzebne Naturze ? na co? nie wyjaśniają,chyba na bieżące podwyżki pensji i 13 -tki.Wreszcie w dwóch gminach doczekaliśmy się mądrych radnych, a reszta gmin? co powie ?

007; 21 stycznia 2019, 15:07

Dziś Grojec wychodzi z "Natury", jutro "Natura" wychodzi z siebie. Pani Marto Cytryńska - czas najwyższy.

Kabanos ; 21 stycznia 2019, 18:31

Kredyt jest na bieżące opłacenie faktur za odbiór odpadów ze stycznia i lutego. Jedna faktura to 1,7 mln. 1 kwartał płaci się w marcu. Śmieci nie mogą na siebie zarabiać wiec na koniec roku musi być w kasie 0. Wiec nie mają pieniędzy na początku roku. Stąd ten kredyt. Robili tak od 2014 roku i przez 4 lata było ok. Ale przy obecnej sytuacji banki rządają poręczeń. Tak to wygląda :)

123; 21 stycznia 2019, 23:02

wreszcie ktos zrozumial, brawo Kabanos

Do wierzyciela; 22 stycznia 2019, 08:00

To my mieszkańcy mamy problem, a nie Stolarski, baranie!!! To nasze śmieci i to nasz problem. Za chwilę będzie to, co jeszcze niedawno było, czyli dzikie wysypiska i wszechobecny śmieciowy syf. Pomyśl trolu zanim coś głupiego napiszesz bo słowa są groźniejsze od fizycznej przemocy!!!!!!!!!

Yogi; 22 stycznia 2019, 15:19

Jestem bardzo ciekawy co się stanie w sytuacji, gdy pozostałe gminy również nie przyjmą uchwały. Przecież firma za darmo nie będzie pracować,więc będziemy płacić z opóźnieniem (i z procentem), albo przestaną odbierać śmieci (i co wtedy?). Nowy odbiorca nie znajdzie się w tydzień. Ile śmieci możemy magazynowac? I jak długo?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 


Najnowsze artykuły

Zatrzymani za nielegalne składowanie niebezpiecznych odpadów Policjanci z Wydziału Kryminalnego grójeckiej komendy...
Koszykówka Dumą Grójca W niedzielę w Hali Sportowej Spartakus w Grójcu odbył się...
Dzień zawodowca w ZSP w Grójcu Informacje o lokalnym rynku pracy oraz o oczekiwaniach...
Mazowsze finiszuje na piątkę, ale cudu nie było Mazowsze Grójec w bardzo dobrym stylu, wysokim zwycięstwem...
Szkolenia z kompetencji cyfrowych w Gminie Grójec Gmina Grójec zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Elastyczne deski elewacyjne PlasterTynk IMITACJA... Tylko w czerwcu - 10 % na elastyczną deskę elewacyjną
Wysoko...
Opieka Niemcy,zlecenie z PREMIĄ WAKACYJNĄ... Dołącz do MEDIPE i wyjedź do pracy w Niemczech jako Opiekun lub Opiekunka...
Mechanik / Elektromechanik samochodowy... Firma Emtor zatrudni osoby w zawodzie mechanik / elektromechanik samochodowy
Pokój z jacuzzi Obiekt położony jest na zachodnim zboczu Kopy Biskupiej ( 889 m n.p.m.)...
Super Finansowanie Bez BIK (także... Super Finansowanie Bez BIK (także z Komornikiem ) Pod Zastaw Lub na...

Firmy z Grójca i okolic

AXELBAZ Maciej Zabelski Transport niskodpowoziowy, ponadgabarytowy, specjalistyczny maszyn budowlanych,...
... Frupo.pl to sklep dla dzieci i niemowląt zlokalizowany w Kole. W swojej...
Prezenty Driving Experience - przejazd... Prezenty Driving Experience to specjalnie przygotowana oferta prezentów...
... Kapitan Remont jest profesjonalną i wyspecjalizowaną firmą wykonującą...
2strony 2strony.pl to serwis dla ludzi przedsiębiorczych. Interesujemy się tematyką...

2013-2019 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.