Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Co dalej z Naturą? Problem z kredytem

20 stycznia 2019; 10:22

15 komentarzy

Radni z Błędowa oraz Jasieńca nie wyrazili zgody na poręczenie spłaty kredytu obrotowego dla Związku Międzygminnego Natura.

News will be here

Proponowana kwota poręczenia spłaty przez samorząd Błędowa wynosiła 276 tys. zł (w sumie kredyt miał wynieść 3 mln zł). - Przyjęcie uchwały oznaczałoby, że taką sumę musielibyśmy zabezpieczyć w budżecie gminy na 2019 rok - tłumaczy na swoim facebookowym profilu, radny tej gminy, Dominik Górecki.

Rada jednogłośnie opowiedziała się przeciwko przyjęciu uchwały o poręczeniu spłaty kredytu. - Uznaliśmy, że nie możemy obciążyć budżetu taką kwotą. Ponadto, do odrzucenia uchwały obligowały nas wskaźniki finansowe kontrolowane przez RIO. Jednocześnie pojawiły się głosy obawy, że Związek Natura nie będzie w stanie spłacić kredytu, w związku z czym ciężar zobowiązania spadnie na gminę (choć możliwe jest, że i tak spłata spadnie na gminy, bo to one ostatecznie odpowiadają za zobowiązania Natury) - tłumaczy radny.

Jego zdaniem rada gminy miała zbyt mało informacji dotyczących sytuacji finansowej Natury. - Nie wiemy także, jakie dokładnie zobowiązania Natury miałyby zostać uregulowane środkami z kredytu - dodaje.Taką samą decyzję podjęli radni z Jasieńca. - Popieram tę decyzję i uważam, że radni postąpili słusznie. Nie zamierzamy obciążać naszego budżetu kolejnymi zobowiązaniami - oceniła na Facebooku wójt Marta Cytryńska.W poniedziałek Rada Miejska w Grójcu ma głosować nad uchwałą o wyjściu ze Związku Natura. Na wystąpienie ze Związku Natura zdecydowała się w grudniu Warka.

Przypomnijmy, iż w listopadzie Międzygminny Związek Natura, do którego należy osiem gmin, podwyższyła opłaty z 10 zł na 21 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane oraz z 15 zł na 32 zł za odpady niesegregowane. Decyzja ta argumentowana wyższą ceną uzyskaną w przetargu zbulwersowała wielu mieszkańców.

TAGI:

Komentarze (15):

123; 20 stycznia 2019, 15:51

No i super bedzie , od 1 lutego wywozimy smieci pod urzedy gmin,aibo do lasu jest zima mozna spalic w piecu precz z oplatami!!!

olo; 20 stycznia 2019, 17:36

Ta natura to firma słup,3 mln,na co?Co oni w ogóle robią poza siedzeniem?Wyłudzają pieniądze.

123; 20 stycznia 2019, 17:57

odbioru odpadow Natura robila za gminy czarna roboteprez 6 lat teraz sa podwyzki w calym kraju zobacz piaseczno igora kalwaria a wy glowe w piasek przenie i co dalej? przywozimy smieci pod urzad gminy nikt z was panstwo wojtowie i radni nie zdjal obowiazku ustawowego

Wierzyciel; 20 stycznia 2019, 18:13

Czyli Dyrektor Stolarski i jego kolesie wójtowie i burmistrzowie mają problem.

Star; 20 stycznia 2019, 19:14

Utrata płynności finansowej Natury jest pewna. Aby nie dopuścić do niepotrzebnego zadłużenia pani Cytryńska, jako Prezes Zarządu "Natury" powinna zainicjować podjęcie uchwały o postawieniu Związku w stan likwidacji i powołanie likwidatora. Likwidator będzie miał za zadanie opracować plan przejęcia praw i obowiązków z umowy z firmą Tonsmeier na poszczególne gminy. Tylko w ten sposób można uniknąć zbędnych kosztów przedłużania agonii.

IwonaZ; 20 stycznia 2019, 19:36

Czy ktoś jeszcze słucha głosu zwykłego obywatela, niech ktoś mi wytłumaczy jak można podnieść opłaty o ponad 100procent ,a Pan Sto. odwdzięczył się swoim wieloletnim wyborcom, poprstu czuje się jakby mnie koń w.d kopnął super gratuluję stanowiska

Do 123; 20 stycznia 2019, 20:40

Jeszcze jątrzysz? Zdajesz sobie sprawę czego bronisz? Lepiej doucz się, co to jest sprawność zarządzania. Jak już to zrobisz, odszczekaj to co napisałeś. Tam, gdzie te podwyżki mają miejsce nie ma szczelnych systemów opłat. Jest wiele przykładów na to, że nie musi być tak drastycznych podwyżek, gdzie zarządzali fachowcy, nie bufonowaci i niewydolni intelektualnie starzy wójtowie i burmistrzowie.

Ktos; 21 stycznia 2019, 06:24

Skoro radni z Grojca nie umia sobie z takimi smieciami poradzic to niech jada do Warki i sie ucza od nich ze nie ma rzeczy niemozliwych. Wystarczy chciec !!!!!kur...i na kogo czlowiek glosowal ...

Do ktoś; 21 stycznia 2019, 13:39

Na kogo człowiek głosował? A no właśnie trzeba sobie zadać to pytanie. Za 5 lat ani w powiecie ani w gminie nie będzie czego szukać. Albo będą podwyższać podatki albo to wszystko runie. Już pisałem na ten temat. PSL nie startował pod swoim szyldem (wiadomo z jakich przyczyn} a teraz pokazuje pazurki.

powiat grójecki; 21 stycznia 2019, 13:48

To jakiś żart 3 ml złotych potrzebne Naturze ? na co? nie wyjaśniają,chyba na bieżące podwyżki pensji i 13 -tki.Wreszcie w dwóch gminach doczekaliśmy się mądrych radnych, a reszta gmin? co powie ?

007; 21 stycznia 2019, 15:07

Dziś Grojec wychodzi z "Natury", jutro "Natura" wychodzi z siebie. Pani Marto Cytryńska - czas najwyższy.

Kabanos ; 21 stycznia 2019, 18:31

Kredyt jest na bieżące opłacenie faktur za odbiór odpadów ze stycznia i lutego. Jedna faktura to 1,7 mln. 1 kwartał płaci się w marcu. Śmieci nie mogą na siebie zarabiać wiec na koniec roku musi być w kasie 0. Wiec nie mają pieniędzy na początku roku. Stąd ten kredyt. Robili tak od 2014 roku i przez 4 lata było ok. Ale przy obecnej sytuacji banki rządają poręczeń. Tak to wygląda :)

123; 21 stycznia 2019, 23:02

wreszcie ktos zrozumial, brawo Kabanos

Do wierzyciela; 22 stycznia 2019, 08:00

To my mieszkańcy mamy problem, a nie Stolarski, baranie!!! To nasze śmieci i to nasz problem. Za chwilę będzie to, co jeszcze niedawno było, czyli dzikie wysypiska i wszechobecny śmieciowy syf. Pomyśl trolu zanim coś głupiego napiszesz bo słowa są groźniejsze od fizycznej przemocy!!!!!!!!!

Yogi; 22 stycznia 2019, 15:19

Jestem bardzo ciekawy co się stanie w sytuacji, gdy pozostałe gminy również nie przyjmą uchwały. Przecież firma za darmo nie będzie pracować,więc będziemy płacić z opóźnieniem (i z procentem), albo przestaną odbierać śmieci (i co wtedy?). Nowy odbiorca nie znajdzie się w tydzień. Ile śmieci możemy magazynowac? I jak długo?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Wybory samorządowe 2024. Specjalna oferta reklamy - Grójec i Powiat Grójecki W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi portal...
Grójecka Policja: jazda motocyklem i quadem po lesie jest zabroniona! Grójeccy policjanci przypominają kierowcom quadów i...
Uwaga! Wzmożony ruch wojsk. To wielkie ćwiczenia Rozpoczęło się ćwiczenie DRAGON-24 - najważniejszy...
Zderzenie ciężarówki i trzech busów na DK50 Do zdarzenia z udziałem ciężarówki i trzech busów doszło we...
Mundurowi namierzyli volkswagena. Kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h Policjanci z grójeckiej drogówki kontrolowali prędkość...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.