Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Co to jest wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt?

7 grudnia 2020; 08:11

Materiał promocyjny

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas jego dynamicznego rozwoju, w którym napięcie mięśniowe może się zmieniać. Z tego powodu w początkowym okresie życia niemowlę nie jest w stanie utrzymać główki na linii przedłużenia kręgosłupa i musimy pamiętać o podkładaniu dłoni pod główkę, aby stanowiła dla niej podparcie.

News will be here

Dopiero po ukończeniu ok. 3 miesiąca życia dziecko powoli uczy się utrzymywania głowy w pionie, ale jednocześnie jego napięcie mięśniowe cały czas może być poddawane drobnym zmianom. Zazwyczaj są one naturalne i mają różne tempo, dlatego czasem trudno wychwycić anomalie przez rodziców.

Warto więc regularnie odwiedzać zaufanego specjalistę, jak na przykład doświadczoną położną, lekarza lub zasięgnąć rady u sprawdzonego fizjoterapeuty dla niemowląt, którzy pomogą nam w zweryfikowaniu czy rozwój naszego niemowlęcia jest poprawny i w zauważeniu ewentualnych problemów.

Co to jest wzmożone napięcie mięśniowe?Prawidłowe napięcie mięśniowe jest wytwarzane przez impulsy przesyłane przez neurony, które są kontrolowane przez ośrodki w korze mózgowej i regulują napięcie potrzebne do wykonywania świadomych ruchów.

Jednakże, w przypadku, kiedy dochodzi do zaburzeń czynności mózgu, przekaźnika lub receptora, może wystąpić właśnie wzmożone napięcie mięśniowe, czyli hipertonia. Jej wystąpienie może być na przykład konsekwencją problemów okołoporodowych, które spowodowały czasowe niedotlenienie niektórych części mózgu.

Z uwagi jednak na zmienność napięcia mięśniowego u każdego niemowlęcia, wymagana jest duża liczba testów obserwacyjnych, aby postawić ostateczną diagnozę. Jednakże, istnieje kilka symptomów, które powinny wzbudzić naszą czujność.

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowegoWzmożone napięcie mięśniowe u dziecka może objawiać się:

- zaciskaniem pięści,

- niespokojnym snem i jedzeniem,

- wzmożoną płaczliwością,

- brakiem swobody ruchów kończyn i chwytania przedmiotów,

- napinaniem jednej strony ciała, co prowadzi do asymetrii ułożeniowej niemowląt, o której można przeczytac więcej na https://fizjomed.pro/wzmozone-napiecie-miesniowe-u-niemowlat/,

- prężeniem do tyłu w leżeniu na plecach,

- krzyżowaniem nóg.

Jakie są konsekwencje wzmożonego napięcia mięśniowego?Najbardziej skutecznym sposobem na poradzenie sobie ze wzmożonym napięciem mięśniowym u niemowlaków jest konsultacja u godnego zaufania fizjoterapeuty dla niemowląt, który zaproponuje i poprowadzi odpowiednie leczenie fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapeuta pomoże w usunięciu dolegliwości związanych z hipertonią, jak na przykład asymetrią ułożeniową niemowląt i zadba o prawidłowy harmonijny rozwój dziecka. Co więcej, zaprezentuje również rodzicom kilka ćwiczeń, które będą mogli wykonywać z niemowlęciem w domu, aby wspomóc proces rehabilitacyjny.

Podsumowując, pierwsze miesiące życia dziecka mają kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Z tego powodu rodzice powinni dokładnie obserwować dziecko i dbać o regularne wizyty u specjalisty, aby szybko wychwycić ewentualne problemy i rozpocząć leczenie.

W przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego, którego objawem może być asymetria ułożeniowa niemowląt, im szybciej dziecko zostanie poddane obserwacji i zabrane do fizjoterapeuty dla niemowląt, tym lepiej dla jego prawidłowego rozwoju.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.