Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Czym są sieci wodociągowe i kanalizacyjne

23 kwietnia 2024; 14:35

Materiał promocyjny

Sieci wodociągowe i sieci kanalizacyjne, czyli po prostu sieci sanitarne. Niewielu z nas zastanawia się na co dzień jak ważną rolę odrywają i że są nam absolutnie niezbędne do życia i funkcjonowania. Nie każdy też zdaje sobie sprawę ze złożoności tej tematyki – jak wiele czynników ma wpływ na ich powstanie, jak wiele potrzeba żeby powstały i jaki ogrom pracy jest potrzebny by każdego dnia funkcjonowały.

News will be here

Ale zaczynając od początku – budowa sieci wodociągowej to nie tylko ułożenie rur z wodą, która finalnie leci z naszych kranów. To ogromne zadanie angażujące do pracy sztab ludzi od inwestorów, projektantów, poprzez jednostki nadzorujące, aż po wykonawców i podwykonawców. Sama sieć nie doprowadza jedynie wody pitnej do poszczególnych domów i mieszkań, ale również zaopatruje infrastrukturę w wodę gaśniczą, basenową, systemy nawadniające czy wodę technologiczną służącą między innymi do  wielu procesów produkcyjncych.

Podobnie kiedy budowa sieci kanalizacyjnej jest tematem rozmów, tu również niewiele osób wie, że bez kanalizacji nie bylibyśmy stanie funkcjonować w cywilizowany sposób, a do miej cywilizowanych czasów zapewne nikt z nas nie chciałaby się cofnąć. Kanalizacja to przede wszystkim sieć odprowadzająca nieczystości płynne z naszych domów i mieszkań, jest też kanalizacja deszczowa, dzięki której nasze pięknie wybrukowane miasta nie są zalewane przy każdym deszczu czy burzy ale również drenaże budynków, bez których nieruchomości mieszkalne, usługowe i przemysłowe byłyby narażone na podsiąkanie, zalewanie czy wilgoć powodującą namnażanie się grzybów i pleśni.

To co dla nas oczywiste jest też prawnie zagwarantowane. Zgodnie z przepisami prawa, a mowa tu o Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, art 26 mówi jasno, że „działka budowlana, przewidziana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, powinna mieć zapewnioną możliwość przyłączenia uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej”. To bardzo ważne, że prawodawca przewidział takie zabezpieczenie, dla przyszłych mieszkańców. Te same przepisy gwarantują dostęp do sieci sanitarnych zarówno tych, którzy posiadali działki budowlane przed budową wodociągów i kanalizacji, jak i tych, którzy takowe działki nabyli gdy sieć już istniała, a po czasie pojawiły się kolejne nieruchomości. W takiej sytuacji możliwa jest budowa przyłącza wodociągowego lub budowa przyłącza kanalizacyjnego. A jeśli budynki lub istniejące sieci kolidują z planowaną rozbudową infrastruktury sanitarnej, to rozwiązaniem jest usunięcie kolizji kanalizacyjnej  gdy mowa o sieci sanitarnej służącej odprowadzaniu nieczystości czy w przypadku sieci wodociągowej usunięcie kolizji wodociągowej.

We wszystkich wspomnianych przypadkach – budowy, rozbudowy czy usunięcia kolizji warto jest postawić na sprawdzonych i doświadczonych wykonawców, dzięki którym prace zostaną wykonane w możliwie najkrótszym czasie, przy optymalnym wykorzystaniu zasobów ludzkich i technologii, a same sieci będą służyły mieszkańcom przez wiele lat.

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Targi browarniane - jakie gadżety reklamowe się sprawdzą? Targi browarniane to doskonała okazja dla przedsiębiorstw z...
Przyjechała do swojego domku letniskowego i bardzo się zdziwiła Policjanci z Błędowa zatrzymali kobietę i mężczyznę...
Panele winylowe - hit czy kit? Moda na winyle trwa... i wcale nie mamy tu na myśli...
Z zadrapaniami, bez butów, szedł drogą krajową na S7 Kiedy funkcjonariusz próbował dowiedzieć się co robi w tym...
Liga okręgowa: Pilica Nowe Miasto – Mazowsze Grójec 0:2 W kończących sezon 2023/24 derbach powiatu grójeckiego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.