Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dar życia prosto z serca

10 grudnia 2020; 13:01

Informacja prasowa

1 komentarz

Fot. ppor. Joanna Karpeta, SW Fot. ppor. Joanna Karpeta, SW

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce apelują o oddawanie osocza przez osoby, które wyzdrowiały po chorobie COVID-19. Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Grójcu i Aresztu Śledczego w Radomiu odpowiedzieli na ten apel. W RCKiK Radom dzielili się dzisiaj swoim osoczem. To bezcenny dar życia. Od 7 do 11 grudnia osocze będzie oddawane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej na terenie całego kraju. Akcję tą osobistym nadzorem objął wiceminister Michał Woś.

Terapia osoczem

Krew oraz jej składniki to bezcenny dar. W dobie panującej epidemii wirusa SARS-CoV-2 szczególnie pożądane jest osocze. Osocze zawierające przeciwciała pacjentów, którzy pokonali zakażenie SARS-CoV-2 podaje się w drodze transfuzji chorym na COVID-19. Terapia ma na celu zwiększenie ilości przeciwciał we krwi osób chorych, którzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, niewspółmiernie do rozwoju zakażenia. Przeciwciała dawcy pomagają pacjentowi zwalczyć chorobę, przyspieszają procesy obronne i pozwalają skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Oddając krew lub osocze ratujesz życie

W Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa osocze oddaje coraz więcej ozdrowieńców, ale z powodu dużej liczby zachorowań na COVID-19, rośnie również zapotrzebowanie na ten lek, którego inaczej nie da się pozyskać. Dlatego od 7 do 11 grudnia osocze będzie oddawane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej na terenie całego kraju. Akcję tą osobistym nadzorem objął wiceminister Michał Woś, który też jest ozdrowieńcem. Weźmie w niej  udział  674 funkcjonariuszy – 298 odda krew, a 376 odda 240 640 ml osocza i w ten sposób być może uratuje życie ok. 1500 osobom chorym na Covid-19. Oddając krew i osocze funkcjonariusze ratują zagrożone życie.

Idź za przykładem funkcjonariuszy SW

Osoby, które wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo i chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby umówić się na wizytę. W RCKiK Radom i Oddziale Terenowym w Grójcu dostępne są cztery specjalne numery telefonów dla ozdrowieńców. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18 – 65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Pobieranie osocza nie jest zabiegiem bolesnym – co potwierdzają nasi funkcjonariusze. Jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, podczas której krew rozdziela się w separatorze na osocze oraz pozostałe składniki, przetaczane z powrotem do tej samej żyły dawcy. Jednorazowo pobierane jest od dawcy około 600 ml osocza. Zgodnie z obowiązującą procedurą osocze od ozdrowieńców można pobrać 3 razy w odstępie tygodniowym. Jeżeli dawca nadal ma wystarczające miano przeciwciał, kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych. Jeden dawca może jednorazowo być źródłem leku dla trzech pacjentów. Dlatego tak ważne jest, aby osoby po przebytej chorobie oddawały krew, w ten sposób ratując zdrowie i życie innych.

#ResortSprawiedliwościPomaga

Funkcjonariusze Służby Więziennej zawsze są gotowi do niesienia pomocy. Wielokrotnie udowodnili swoje zaangażowanie w działania społeczne, m.in. w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga. Dzisiejsze przedsięwzięcie to wyjątkowy przykład niesienia pomocy w ratowaniu ludzkiego życia. Funkcjonariusze którzy dziś stawili się w radomskiej stacji krwiodawstwa oddają krew regularnie, zarówno podczas ogólnopolskich inicjatyw, m.in. „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” z okazji Narodowego Święta Niepodległości czy „Służymy Pomocą – mamy to we krwi” w święto Służby Więziennej. Więziennicy z Radomia i Grójca po raz kolejny pokazali, że pomaganie mamy we krwi! Chętnych takich jak oni wciąż potrzeba. Niech ich przykład będzie zachętą dla innych.

Zdjęcia: ppor. Joanna Karpeta, SW | Opracowanie: ppor. Marek Pikulski

TAGI:

Komentarze (1):

Ania; 10 grudnia 2020, 19:50

Pic na wodę. Dzwonilam do Grójca, chcialam oddać osocze. Nie pobierają. Kazali dzwonić do Radomia albo Warszawy. Zadzwoniłam,bo naprawdę chcę pomóc. Kazali przywieźć dodatni wynik,albo drugi ujemny. Badanie robiłam w Piasecznie i za dwa dni dostalam telefon, że jestem dodatnia. Papierków żadnych nie brałam bo po co. Teraz nie mogę oddać osacza,bo nie mam papierka, chociaż i tak to osocze muszą zbadać na obecność przeciwciał.Paranoja .

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Cudzoziemcy na Mazowszu Żaden inny polski region nie przyciąga cudzoziemców...
Nowe inwestycje drogowe w gminie Grójec! Dbając o komfort, bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców,...
Gmina Grójec bliżej mieszkańców i lokalnego rynku pracy? Wraz z nadejściem wiosny i zbliżającym się sezonem prac w...
Repertuar kina Grójeckiego Ośrodka Kultury na 21-23 marca Przedstawiamy repertuar kina Grójeckiego Ośrodka Kultury na...
Targi akademickie z grójecką policją W Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Grójcu odbył...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2024 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.