Dobry dentysta i dobry pacjent - zgrana para w walce o piękny uśmiech

3 czerwca 2020; 13:52

Materiał promocyjny

Nawet najlepszy dentysta nie uratuje nam uzębienia, jeśli nie będziemy z nim współpracować. Dlatego dobry dentysta i dobry pacjent to idealny tandem, którego współpraca rokuje na sukces, czyli: zdrowe zęby i dziąsła przez całe życie. Kim jest dobry pacjent? Przede wszystkie osobą, która regularnie i dokładnie szczotkuje oraz nitkuje zęby, przychodzi na wizyty kontrolne i stosuje zalecenia stomatologa.Dobry dentysta pomoże, jeśli pacjent z nim współpracuje

Tak jak nikt nie nauczy nas języka obcego, jeśli sami tego nie chcemy, dentysta nie uratuje naszych zębów jeśli sami się o to także nie postaramy. Leczenie zębów, takie jak leczenie próchnicy, leczenie kanałowe czy zakładanie koron zębowych to działania interwencyjne, podejmowane przez dentystę, gdy nasze zęby ulegają zniszczeniu. Na co dzień to w naszych rękach jest stan naszego uzębienia. Co powinniśmy robić, aby utrzymać nasze uzębienie w jak najlepszym stanie?

- Ważna jest staranność i dokładność w codziennej higienie oraz regularne wizyty kontrolne – mówi Agnieszka Tryzna-Chełstowska, dentysta z Grójca, prowadząca gabinet Twój Dentysta przy ul. Zdrojowej 13A/2A. – Im wcześniej dentysta zauważy ubytki, stany zapalne dziąseł czy kamień nazębny, tym łatwiej unikniemy poważniejszych zabiegów. Nawet całkowite wyleczenie wszystkich zębów co kilka lat, niewiele nam pomoże, jeśli w okresach między takimi seriami zabiegów nie będziemy odwiedzać dentysty w celach kontroli i zabiegów higienizacyjnych, ani dbać na co dzień o zęby we własnym zakresie.

Myj zęby, używaj nici i usuwaj kamień– a interwencje protetyka nie będą potrzebne

Wizyty kontrolne pozwalają interweniować na tyle szybko, aby ewentualne ubytki leczyć nim uszkodzenia sięgną miazgi zęba.

W przypadku płytkiej próchnicy zniszczenie tkanek zęba jest niewielkie, wystarczy oczyścić ząb ze zmienionych chorobowo tkanek, a następnie założyć kompozytowe wypełnienie. Rozległa próchnica, często sięgająca do nerwu, powoduje dużą utratę naturalnych tkanek, a co za tym idzie, znaczne osłabienie zęba. Odbudowa takiego ubytku jest bardziej czasochłonna i kosztowna.

Szymon Chełstowski, z Twój Dentysta Grójec, którego specjalizacją w gabinecie jest protetyka, periodontologia oraz leczenie próchnicy wskazuje, że nasze szanse na zachowanie własnych zębów rosną jeśli będziemy stosować 3 reguły.

- Po pierwsze należy dokładnie minimum dwa razy dziennie myć zęby miękką szczoteczką. Po drugie, po szczotkowaniu trzeba zadbać o oczyszczenie przestrzeni między zębami. Możemy to zrobić używając nici dentystycznej lub irygatora oraz szczoteczek międzyzębowych. Po trzecie – najlepiej co pół roku odwiedzić dentystę w celu kontroli stanu zębów. Podczas takiej kontroli stomatolog nie tylko wykryje wszelkie nowe ubytki, ale zdecyduje także czy już czas, aby pozbyć się kamienia nazębnego. Tempo odkładania się kamienia zależy od trybu życia pacjenta i jego predyspozycji – czasem trzeba zabieg usunięcia kamienia wykonać co pół roku, a czasem raz na rok.Jakie zabiegi przeprowadza współczesny dentysta?

Na pewno obecnie dentysta coraz rzadziej usuwa zęby. Wynika to zarówno z większej świadomości Polaków, którzy dbają o zęby, jak i z coraz większych możliwości leczenia stomatologicznego. Wiele zębów, które kiedyś trzeba by usunąć, dziś można uratować dzięki leczeniu kanałowemu. Takie leczenie stosowano także dawniej, jednak było o wiele mniej skuteczne. Dziś, dostępne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, które pozwala dokładnie rozpoznać i oczyścić wszystkie kanały, oraz dokładnie je wypełnić. Coraz większą rolę odgrywa też protetyka – korony wykonuje się nie tylko na bardzo zniszczonych zębach, ale także na tych, których wygląd nie jest zadowalający – mają przebarwienia, nierówności czy uszkodzenia.

W przygotowaniu artykułu wykorzystano wypowiedzi stomatologów z gabinetu Twój Dentysta, Grójec ul. Zdrojowa 13A/2A.

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Młodzi policjanci uczą się na wykładach u starszych kolegów Nowo przyjęci policjanci w Komendzie Powiatowej Policji w...
Trzy ofiary koronawirusa w powiecie grójeckim Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) na terenie...
Drogowcy podsumowali postępy przy budowie nowej trasy Grójec - Warszawa Finalizowane są prace na odcinku pomiędzy Tarczynem a...
Pomoc dla rodziny, która straciła dom w wyniku pożaru Rodzina straciła swój dobytek w wyniku pożaru do którego...
Turniej mikołajkowy o Puchar Dyrektora GOS Klub MKS Grójec organizuje Turniej Mikołajkowy, w którym g...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Farba żywica do basenów betonu uszczelniająca... EXPRES DOSTAWA

Żywica epoksydowa odlewnicza jest żywicą...
Sprzedam las 2.2 ha Sprzedam las 2.2 ha wies przykory sosna brzoza trochę Dębu las szescdziesiecio...
... Sprzedam w pełni działający sklep internetowy typu e-grocery który działał...
Rymarka Seiko potrojny transport,... Rymarka japońskiej firmy Seiko, przeszywa 2 cm skor, potrojny transport...
Naprawa przedsionki campingowe, pokrycia... Naprawa przedsionków do przyczep campingowych, Szycie oraz naprawa ...

Firmy z Grójca i okolic

Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.