Dom pomocy zostanie zamknięty. Co dalej?

29 października 2021; 14:40

15 komentarzy

Parafialny Dom Pomocy Społecznej (fot. mikolaj.grojec.eu) Parafialny Dom Pomocy Społecznej (fot. mikolaj.grojec.eu)

Parafialny Dom Pomocy Społecznej (PDPS), działający przy parafii św. Mikołaja w Grójcu, wkrótce zostanie zamknięty. Członkowie rodzin pensjonariuszy są zaskoczeni tym faktem.

We wrześniu rodziny pensjonariuszy przebywających w PDPS zostały poinformowane o rychłej likwidacji placówki, co oznacza, że muszą poszukiwać dla swoich bliskich nowych miejsc pobytu. Otrzymały też od księdza proboszcza Zbigniewa Stefaniaka i dyrektorki siostry Ewy Wąsowskiej list z wyjaśnieniem tej decyzji.

Trudności finansowe


„Trwający od blisko dwóch lat kryzys związany z zakażeniami wirusem COVID-19 nie ominął także domów pomocy społecznej. Od dłuższego czasu i nasz dom boryka się z trudnościami finansowymi. Mała liczba pensjonariuszy i wzrastające koszty utrzymania stawiają pod znakiem zapytania dalsze jego funkcjonowanie. Oprócz bieżących trudności związanych z działalnością domu stoi przed nami perspektywa koniecznego remontu budynku i podwyższenia standardów mieszkalnych” – piszą sygnatariusze listu datowanego na 27 września. „Mając na względzie brak wystarczających środków i stan budynku z bólem serca podjęliśmy decyzję o zamknięciu Parafialnego Domu Opieki Społecznej im. Ks. Piotra Skargi w Grójcu”.

Zaskoczeni


Rodziny pensjonariuszy przyjęły decyzję o likwidacji PDPS z niepokojem i zaskoczeniem. – Dla nas, rodzin, była to wiadomość zwalająca z nóg, bo znalezienie miejsca w ciągu miesiąca w innym domu opieki o porównywalnym standardzie i warunkach opieki jest niezmiernie trudne. Każdy z nas wie, ile czasu trzeba było czekać na miejsce w tym domu opieki w Grójcu – mówi nam kobieta, której mama przebywa w Domu Opieki przy parafii.

– Nasze zaskoczenie jest tym większe, że ksiądz proboszcz nigdy nie mówił nam o problemach finansowych i konieczności remontu. Nie poruszał tego tematu podczas mszy świętych – dodaje czytelniczka.

Nasza rozmówczyni przyznaje, że jest bardzo zadowolona z warunków w domu, w którym przebywa jej mama. – Warunki są naprawdę bardzo dobre. Pensjonariusze są godnie traktowani – mówi. – Moja mama jest osobą religijną. Trudno będzie nam teraz znaleźć dla niej odpowiednie miejsce – dodaje.

Atrakcyjna jest także cena pobytu w PDPS. Wynosi ona 3150 zł miesięcznie za jedną osobę. Dla porównania: w DPS-ach Tomczycach i Lesznowoli jest to niemal 4800 zł, zaś w Nowym Mieście nad Pilicą (DPS przy ul. Bielińskiego) – 3800 zł.

„Ryzyko zadłużenia”


Drogą mailową poprosiliśmy księdza Zbigniewa Stefaniaka o nieco szersze uzasadnienie decyzji o zamknięciu PDPS. „Decyzja o zakończeniu działalności prowadzonego przy Parafii Domu Pomocy Społecznej im. Ks. P. Skargi została podjęta po przeprowadzeniu wielu rozmów i analiz. Decyzja ta uzyskała aprobatę Kurii Metropolitalnej w Warszawie, a głównym powodem jej podjęcia była troska o dobro pensjonariuszy oraz naszej Parafii. Niestety z uwagi na – trwający w dalszym ciągu – stan epidemii SARS-COV2 i bardzo znaczący spadek liczby pensjonariuszy, a co za tym idzie spadek przychodów (przy stale zwiększających się kosztach funkcjonowania) nie mamy obecnie możliwości dalszego prowadzenia Domu. Dalsze funkcjonowanie PDPS w obecnej sytuacji rodzi bardzo duże ryzyko zadłużenia Parafii, która jako podmiot prowadzący PDPS musiałaby pokrywać wszelkie jego zobowiązania” – odpowiedział duszpasterz.

„Uwzględniając fakt, iż nasi Pensjonariusze nie są w stanie ponosić istotnie zwiększonych kosztów pobytu, zmuszony zostałem do podjęcia tej niełatwej i – być może dla wielu – kontrowersyjnej decyzji. Jako odpowiedzialny za sprawy Parafii i PDPS podjąłem jednak tę decyzję, która – jak ufam – pozwoli uniknąć dalszych negatywnych konsekwencji” – napisał ksiądz proboszcz.

„Nie spełnia współczesnych wymagań”


Księdza proboszcza zapytaliśmy również o kwestię stanu budynku. Zdaniem czytelniczki obiekt na pewno nie jest w tak złym stanie, by konieczne było jego zamknięcie.

„Obecnie budynek PDPS nie spełnia współczesnych wymagań w zakresie organizacji i funkcjonowania tego rodzaju obiektów. Aby zapewnić właściwy, zgodny z dzisiejszymi oczekiwaniami komfort pobytu pensjonariuszy konieczna byłaby przebudowa obiektu i dostosowanie go do aktualnych standardów (np. poprzez zlikwidowanie barier architektonicznych). W chwili obecnej parafia nie dysponuje środkami, które pozwoliłyby na zrealizowanie tego zamierzenia. Zakres prac remontowych byłby bardzo szeroki i czasochłonny, a także kosztowny” – odpowiedział.

Trwa analiza


Co dalej z budynkiem, w którym mieścił się PDPS? „Obecnie Parafia analizuje sposób wykorzystania budynku po zakończeniu działalności Domu Pomocy. Z całą pewnością obiekt zostanie i będzie wykorzystywany z pożytkiem dla lokalnej społeczności. W przyszłości prowadzone w nim dzieła będą wpisywać się w dziedzictwo i spuściznę Ks. Piotra Skargi” – odpisał ksiądz proboszcz.

W momencie, w którym zapadła decyzja o zamknięciu Domu, mieszkało w nim 19 pensjonariuszy, co stanowi jedynie 47% obłożenia. „Niestety liczba osób zainteresowanych pobytem w PDPS (i innych tego rodzaju placówkach) znacząco zmalała. Dom korzystał z Tarczy Antykryzysowej, jednakże ta pomoc okazała się niewystarczająca” – tłumaczy ksiądz.

Nasza czytelniczka nie zgadza się jednak z argumentem o braku chętnych. Jej zdaniem atrakcyjna cena, dobra opieka i opinia o placówce z pewnością przyciągnęłyby wielu chętnych do zamieszkania w PDPS.

Zgodnie z warunkami wypowiedzenia pensjonariusze opuścić PDPS do końca października, ale w wyjątkowych sytuacjach jest możliwość przedłużenia pobytu.

Dominik Górecki

TAGI:

Komentarze (15):

KUSY; 29 października 2021, 15:56

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

do burmistrza; 29 października 2021, 19:56

Proszę o wsparcie dla domu opieki nad seniorami. Mam pytanie a co z tym budynkiem?

riki; 29 października 2021, 22:12

No niech Ci z P.O. coś zaoferują, bo tylko wyszydzają kościołem i datkami.

Aneta; 30 października 2021, 13:41

Pewnie będzie kolejny hotel dość tych ukraincow

Zainteresowana; 30 października 2021, 15:15

Bardzo dobra i odpowiedzialna decyzja.

Do riki; 30 października 2021, 15:36

To twój guru z PIS kasą zarządza.Tam kieruj swoje prośby.

Olga; 30 października 2021, 16:20

Oj wyczuwam niegospodarność

Emerytka; 30 października 2021, 16:39

Dlaczego, rodziny oddając swoich najbliższych oszczędzają na nich? Najlepiej, żeby za darmo. Idźcie np. do Jadaru kupić kostkę w Grójcu po najniższej cenie? Możecie się zdziwić. Tylko nasze emerytury z przykrością to stwierdzam interesują nasze dzieci i wnuki.

Bogdan; 30 października 2021, 18:51

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Bogdan; 30 października 2021, 18:56

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

bodzio; 30 października 2021, 19:39

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

nowe; 2 listopada 2021, 11:51

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

do emerytka; 3 listopada 2021, 16:31

Nikt nie oszczędza. Gdyby dom pomocy poinformował o podwyżkach każdy wyraziłby zgodę. Opłaty w Grójcu były niskie. Skoro nie poprosili o podwyżki to znaczy że już się z kimś dogadali i chcą celowo zlikwidować dom opieki. To chyba logiczne

Obserwator; 4 listopada 2021, 22:47

Decyzja jak najbardziej słuszna i odpowiedzialna. Przy 47% wykorzystaniu miejsc i braku nowych chętnych trudno dalej funkcjonować. O ile trzeba byłoby podnieść opłaty, żeby to wszystko utrzymać? Chyba, że zmniejszyć pensje pracownikom.

pracownik; 7 listopada 2021, 12:17

Pensje pracownikow to najnizsza krajowa.Co tu zmniejszac a praca ciezka.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

El-Dam: Profesjonaliści w swoim fachu (ZOBACZ FILMIK) Wiemy, że Twój czas jest cenny, dlatego zachęcamy, żebyś po...
Poczuj się pięknie w Nowym Roku! Najczęściej wraz z nadejściem Nowego Roku marzenia o szczup...
Powstaje baza osób oraz stowarzyszeń, na które możesz przekazać swój 1% podatku PIT Gmina Grójec tworzy „Bazę 1%”, która pozwoli na...
28-latek dostał 500 zł mandatu za zasłonięte tablice rejestracyjne Policja może ukarać kierowcę, który ma nieczytelne tablice...
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Grójcu Tegoroczny finał WOŚP odbędzie się tradycyjnie w Grójeckim...

Najnowsze ogłoszenia

Magazynier - praca w Berlinie W związku z rozpoczęciem nowego projektu poszukujemy osób do pracy w...
... Salon Endorfiny w Warce zatrudni fryzjerkę, jeżeli
posiadasz...
... Instalacje Serwis Utrzymanie
Praca w Niemczech/ Operator wozka... Pracuj w Niemczech jako operator wózka widłowego

Miejscowość:...
Praca w Niemczech/ Spawacz Pracuj jako Spawacz w Niemczech!
Miejscowość:Neuenhaus/ Możliwość...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...
Klinika Medycyny Estetycznej FabMed Klinika Medycyny Estetycznej FabMed działająca w Warszawie specjalizuje...
Wynajem koparki - 1Rent 1RENT to wypożyczalnia maszyn budowlanych z wieloletnim doświadczeniem...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.