Dom pomocy zostanie zamknięty. Co dalej?

29 października 2021; 14:40

15 komentarzy

Parafialny Dom Pomocy Społecznej (fot. mikolaj.grojec.eu) Parafialny Dom Pomocy Społecznej (fot. mikolaj.grojec.eu)

Parafialny Dom Pomocy Społecznej (PDPS), działający przy parafii św. Mikołaja w Grójcu, wkrótce zostanie zamknięty. Członkowie rodzin pensjonariuszy są zaskoczeni tym faktem.

We wrześniu rodziny pensjonariuszy przebywających w PDPS zostały poinformowane o rychłej likwidacji placówki, co oznacza, że muszą poszukiwać dla swoich bliskich nowych miejsc pobytu. Otrzymały też od księdza proboszcza Zbigniewa Stefaniaka i dyrektorki siostry Ewy Wąsowskiej list z wyjaśnieniem tej decyzji.

Trudności finansowe


„Trwający od blisko dwóch lat kryzys związany z zakażeniami wirusem COVID-19 nie ominął także domów pomocy społecznej. Od dłuższego czasu i nasz dom boryka się z trudnościami finansowymi. Mała liczba pensjonariuszy i wzrastające koszty utrzymania stawiają pod znakiem zapytania dalsze jego funkcjonowanie. Oprócz bieżących trudności związanych z działalnością domu stoi przed nami perspektywa koniecznego remontu budynku i podwyższenia standardów mieszkalnych” – piszą sygnatariusze listu datowanego na 27 września. „Mając na względzie brak wystarczających środków i stan budynku z bólem serca podjęliśmy decyzję o zamknięciu Parafialnego Domu Opieki Społecznej im. Ks. Piotra Skargi w Grójcu”.

Zaskoczeni


Rodziny pensjonariuszy przyjęły decyzję o likwidacji PDPS z niepokojem i zaskoczeniem. – Dla nas, rodzin, była to wiadomość zwalająca z nóg, bo znalezienie miejsca w ciągu miesiąca w innym domu opieki o porównywalnym standardzie i warunkach opieki jest niezmiernie trudne. Każdy z nas wie, ile czasu trzeba było czekać na miejsce w tym domu opieki w Grójcu – mówi nam kobieta, której mama przebywa w Domu Opieki przy parafii.

– Nasze zaskoczenie jest tym większe, że ksiądz proboszcz nigdy nie mówił nam o problemach finansowych i konieczności remontu. Nie poruszał tego tematu podczas mszy świętych – dodaje czytelniczka.

Nasza rozmówczyni przyznaje, że jest bardzo zadowolona z warunków w domu, w którym przebywa jej mama. – Warunki są naprawdę bardzo dobre. Pensjonariusze są godnie traktowani – mówi. – Moja mama jest osobą religijną. Trudno będzie nam teraz znaleźć dla niej odpowiednie miejsce – dodaje.

Atrakcyjna jest także cena pobytu w PDPS. Wynosi ona 3150 zł miesięcznie za jedną osobę. Dla porównania: w DPS-ach Tomczycach i Lesznowoli jest to niemal 4800 zł, zaś w Nowym Mieście nad Pilicą (DPS przy ul. Bielińskiego) – 3800 zł.

„Ryzyko zadłużenia”


Drogą mailową poprosiliśmy księdza Zbigniewa Stefaniaka o nieco szersze uzasadnienie decyzji o zamknięciu PDPS. „Decyzja o zakończeniu działalności prowadzonego przy Parafii Domu Pomocy Społecznej im. Ks. P. Skargi została podjęta po przeprowadzeniu wielu rozmów i analiz. Decyzja ta uzyskała aprobatę Kurii Metropolitalnej w Warszawie, a głównym powodem jej podjęcia była troska o dobro pensjonariuszy oraz naszej Parafii. Niestety z uwagi na – trwający w dalszym ciągu – stan epidemii SARS-COV2 i bardzo znaczący spadek liczby pensjonariuszy, a co za tym idzie spadek przychodów (przy stale zwiększających się kosztach funkcjonowania) nie mamy obecnie możliwości dalszego prowadzenia Domu. Dalsze funkcjonowanie PDPS w obecnej sytuacji rodzi bardzo duże ryzyko zadłużenia Parafii, która jako podmiot prowadzący PDPS musiałaby pokrywać wszelkie jego zobowiązania” – odpowiedział duszpasterz.

„Uwzględniając fakt, iż nasi Pensjonariusze nie są w stanie ponosić istotnie zwiększonych kosztów pobytu, zmuszony zostałem do podjęcia tej niełatwej i – być może dla wielu – kontrowersyjnej decyzji. Jako odpowiedzialny za sprawy Parafii i PDPS podjąłem jednak tę decyzję, która – jak ufam – pozwoli uniknąć dalszych negatywnych konsekwencji” – napisał ksiądz proboszcz.

„Nie spełnia współczesnych wymagań”


Księdza proboszcza zapytaliśmy również o kwestię stanu budynku. Zdaniem czytelniczki obiekt na pewno nie jest w tak złym stanie, by konieczne było jego zamknięcie.

„Obecnie budynek PDPS nie spełnia współczesnych wymagań w zakresie organizacji i funkcjonowania tego rodzaju obiektów. Aby zapewnić właściwy, zgodny z dzisiejszymi oczekiwaniami komfort pobytu pensjonariuszy konieczna byłaby przebudowa obiektu i dostosowanie go do aktualnych standardów (np. poprzez zlikwidowanie barier architektonicznych). W chwili obecnej parafia nie dysponuje środkami, które pozwoliłyby na zrealizowanie tego zamierzenia. Zakres prac remontowych byłby bardzo szeroki i czasochłonny, a także kosztowny” – odpowiedział.

Trwa analiza


Co dalej z budynkiem, w którym mieścił się PDPS? „Obecnie Parafia analizuje sposób wykorzystania budynku po zakończeniu działalności Domu Pomocy. Z całą pewnością obiekt zostanie i będzie wykorzystywany z pożytkiem dla lokalnej społeczności. W przyszłości prowadzone w nim dzieła będą wpisywać się w dziedzictwo i spuściznę Ks. Piotra Skargi” – odpisał ksiądz proboszcz.

W momencie, w którym zapadła decyzja o zamknięciu Domu, mieszkało w nim 19 pensjonariuszy, co stanowi jedynie 47% obłożenia. „Niestety liczba osób zainteresowanych pobytem w PDPS (i innych tego rodzaju placówkach) znacząco zmalała. Dom korzystał z Tarczy Antykryzysowej, jednakże ta pomoc okazała się niewystarczająca” – tłumaczy ksiądz.

Nasza czytelniczka nie zgadza się jednak z argumentem o braku chętnych. Jej zdaniem atrakcyjna cena, dobra opieka i opinia o placówce z pewnością przyciągnęłyby wielu chętnych do zamieszkania w PDPS.

Zgodnie z warunkami wypowiedzenia pensjonariusze opuścić PDPS do końca października, ale w wyjątkowych sytuacjach jest możliwość przedłużenia pobytu.

Dominik Górecki

TAGI:

Komentarze (15):

KUSY; 29 października 2021, 15:56

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

do burmistrza; 29 października 2021, 19:56

Proszę o wsparcie dla domu opieki nad seniorami. Mam pytanie a co z tym budynkiem?

riki; 29 października 2021, 22:12

No niech Ci z P.O. coś zaoferują, bo tylko wyszydzają kościołem i datkami.

Aneta; 30 października 2021, 13:41

Pewnie będzie kolejny hotel dość tych ukraincow

Zainteresowana; 30 października 2021, 15:15

Bardzo dobra i odpowiedzialna decyzja.

Do riki; 30 października 2021, 15:36

To twój guru z PIS kasą zarządza.Tam kieruj swoje prośby.

Olga; 30 października 2021, 16:20

Oj wyczuwam niegospodarność

Emerytka; 30 października 2021, 16:39

Dlaczego, rodziny oddając swoich najbliższych oszczędzają na nich? Najlepiej, żeby za darmo. Idźcie np. do Jadaru kupić kostkę w Grójcu po najniższej cenie? Możecie się zdziwić. Tylko nasze emerytury z przykrością to stwierdzam interesują nasze dzieci i wnuki.

Bogdan; 30 października 2021, 18:51

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Bogdan; 30 października 2021, 18:56

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

bodzio; 30 października 2021, 19:39

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

nowe; 2 listopada 2021, 11:51

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

do emerytka; 3 listopada 2021, 16:31

Nikt nie oszczędza. Gdyby dom pomocy poinformował o podwyżkach każdy wyraziłby zgodę. Opłaty w Grójcu były niskie. Skoro nie poprosili o podwyżki to znaczy że już się z kimś dogadali i chcą celowo zlikwidować dom opieki. To chyba logiczne

Obserwator; 4 listopada 2021, 22:47

Decyzja jak najbardziej słuszna i odpowiedzialna. Przy 47% wykorzystaniu miejsc i braku nowych chętnych trudno dalej funkcjonować. O ile trzeba byłoby podnieść opłaty, żeby to wszystko utrzymać? Chyba, że zmniejszyć pensje pracownikom.

pracownik; 7 listopada 2021, 12:17

Pensje pracownikow to najnizsza krajowa.Co tu zmniejszac a praca ciezka.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Basen całoroczny czy sezonowy? Który wybrać do naszego ogrodu? Wiele osób decyduje się na korzystanie z basenu ogrodowego...
Aleksandra Magdziarz została 1.wicemiss Województwa Mazowieckiego 2022 Mieszkanka Gośniewic w gminie Jasieniec, 19-letnia...
PILNE! Spore utrudnienia na S7. Zderzenie TIR-a z toyotą W poniedziałek około godz. 10.20 na 425 kilometrze trasy S7...
Grójecka policja: 180 km/h na S7 to zdecydowanie za dużo Policjanci z Grójca zatrzymali na drodze wojewódzkiej S7...
Mazowsze rozpoczyna przygotowania do nowego sezonu Od poniedziałkowych zajęć na stadionie przy ulicy Laskowej...

Najnowsze ogłoszenia

NAUKA GRY: AKORDEON, PIANINO, KEYBOARD... NAUKA GRY: AKORDEON, PIANINO, KEYBOARD - również u ucznia w domu.
MACHTEK - maszyny do recyklingu Firma MACHTEK sp. z o.o produkuje maszyny, przeznaczone do recyklingu...
Profesjonalne usługi informatyczne... Profesjonalne usługi informatyczne Grójec i okolice. Konkurencyjne ceny,...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... PRM STOWARZYSZENIE od ponad 15 lat świadczące usługi opiekuńcze we współpracy...
... Pracuj jako Mechanik samochodowy w Niemczech ‼️🇩🇪

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.