Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dramatyczny apel ws. uchodźców z Ukrainy na sesji Rady Miejskiej w Grójcu

29 marca 2022; 11:17

Grojec24.net

21 komentarzy

Punkt działa w budynku szkoły przy ulicy Piotra Skargi 12 (wejście główne). Punkt działa w budynku szkoły przy ulicy Piotra Skargi 12 (wejście główne).

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Miejskiej głos zabrała Barbara Lipska, która od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc uchodźcom z tego kraju.

News will be here

- 25 lutego z odruchu serca postanowiłam w porozumieniu z dyrektorem szkoły Zespołu Szkół im Obwodu Głuszec Grójec w Grójcu, panem Andrzejem Kosatką, że chcę pomagać, tworząc magazyn pomocowy dla uchodźców z Ukrainy, ale także wspierać mieszkańców Ukrainy, którzy zostali w swojej ojczyźnie, dla których obecnie jest to bardzo trudny okres w życiu - mówiła Barbara Lipska, która dzięki przychylności gminy oraz starostwa otrzymała zielone światło, by działać i organizować pomoc.

Jak wspominała, działalność Powiatowego Punktu zbiórki i wydawania darów dla Ukrainy rozpoczęła 28 lutego. - Do pomocy stanęli dyrektorzy, nauczyciele,  nauczyciele, emeryci, pracownicy administracji i obsługi, absolwenci, rodzice, a przede wszystkim uczniowie mojej szkoły i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu. Następnie wsparli nas uczniowie szkól podstawowych, stowarzyszenia oraz mieszkańcy Grójca - relacjonowała.

- Połączyliśmy wspólnie swoje siły w jednym celu, aby wspomóc bezbronne ofiary straszliwej wojny w Ukrainie. Każdego dnia, działając na rzecz uchodźców udowadniamy, że człowieczeństwo, braterstwo, współczucie i empatia to nie są tylko puste słowa. To realne działanie, które poprawia los młodych matek, dzieci, osób starszych - podkreślała Barbara Lipska.

Koordynatorka Powiatowego Punktu dziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc. Jednocześnie zachęcała radnych Gminy Grójec oraz radnych Powiatu Grójeckiego do wsparcia zbiórki. - Pomóżcie nam! Uaktywnijcie się tak, jakby byłby to czas przed wyborami samorządowymi, gdy pukaliście do drzwi mieszkańców i prosiliście o głos dla siebie. Zapukajcie teraz do tych samych domów i poproście nie o głos, ale o kilogram cukru, soli, ryżu czy mąki. Bardzo ważnym aspektem jest praca. Ludzie, którzy do nas przyjechali chcą sami na siebie zarabiać, chcą pracować, to jest kwestia godności osobistej. Pamiętajcie aby spytać, czy ktoś nie może zaoferować pracy dla uchodźców - mówiła.

Barbara Lipska przyznała, że po czterech tygodniach zbiórki i wydawania żywności Punkt boryka się z wielkimi brakami żywności, chemii, kosmetyków, butów ubrań przejściowych, letnich,  dla dzieci w wieku szkolnym oraz dorosłych. - Przyjeżdża do nas teraz druga fala uchodźców, którzy są dużo biedniejsi, widać to po ich ubraniach, a przede wszystkim po ich twarzach. Ludzie ci często są w depresji, schorowani. Dziękują wolontariuszom ze łzami w oczach, często przeglądając rzeczy, które dostali  z naszego magazynu, oddaja to co już posiadają,  i mówią, że oddają by było dla innych. W oczach nastolatków widzimy smutek, zawstydzenie. Jedynie małe dzieci cieszą się z każdej małej zabawki i słodycza - dodała.

- Nie zamykajmy oczu, nie odwracajmy wzroku, nie udawajmy, że nie widzimy, tylko aktywnie włączmy się w pomoc, bez której uchodźcy nie mają szans. Znani jesteśmy z tego, że kiedy trzeba, rzucamy się w walkę, choćby z góry skazaną na porażkę. Dziś nie musimy chwytać za broń, by walczyć w powstaniu, ale musimy zrobić wszystko, by ocalić życie i zdrowie ludzi, którzy nam zaufali i którzy u nasz szukają ratunku - podkreślała.

Barbara Lipska przyznała, że stoi przed wielką obawą, że "nasza polska gościnność i cierpliwość skończy się zmęczeniem, zniechęceniem i zniecierpliwieniem, że przestaniemy w Ukraińcach widzieć braci, a zaczniemy widzieć intruzów, którzy naruszają nasz spokój". - Nie możemy do tego dopuścić! - apelowała.

Koordynatorka Powiatowego Punktu poinformowała o kolejnym w tym tygodniu transporcie z magazynu potrzebnych rzeczy, bezpośrednio do szpitala lwowskiego.

Cały czas trwa zbiórka: leków (opatrunki, bandaże, środki przeciwbólowe), środków dezynfekujących, jedzenia dla mieszkańców Kijowa i innych miejscowości, powerbanków, latarek i zapałek. 

 

Staję przed wielką obawą, że nasza polska gościnność i cierpliwość skończy się zmęczeniem, zniechęceniem i zniecierpliwieniem, że przestaniemy w Ukraińcach widzieć braci, a zaczniemy widzieć intruzów, którzy naruszają nasz spokój. Nie możemy do tego dopuścić!

TAGI:

Komentarze (21):

Agn.; 29 marca 2022, 22:00

Podziękowania i uznanie dla tej Pani za takie zaangażowanie, ciężką pracę i inicjatywę.

Polka; 30 marca 2022, 18:13

W Polsce tyłu Polaków wola o pomoc i jakoś nikt za bardzo nie reaguje tyle dzieci chorych gdzie rodzice POPROSTU muszą zebrać aby im ratować życie. A tu pomoc Ukrainie no tak pomagać trzeba tylko czyim kosztem jest ta pomoc nikt tego nie wytrzyma zobaczycie ze odbije się to na nas i naszym kraju że smutkiem to pisze ale Oni wymuszają ta pomoc a przede wszystkim ich prezydent Zaleski myśli że wszyscy muszą ale na jaką skalę. Ja chce żyć w normalnej Polsce a nie pod presją Ze My Polacy musimy!!!

Do Polki; 31 marca 2022, 07:41

Zbyt wiele to Pani chyba nie zrozumie, więc i tłumaczenie jest bezzasadne. Proszę patrzeć tylko na siebie , na swoje szczęście, swój byt i swojej rodziny - to jest bardzo bardzo proste. A gdy się coś zdarzy narzekać i krytykować. Brawo. I chciałbym jeszcze zauważyć że My Polacy na szczęście nic nie musimy ,My Chcemy. My chcemy pomagać - nie musimy. Pani także raczej chce tu żyć , żyć w Polsce, nic Pani nie musi. My akurat co by nie mówić i pisać mamybjeszcze wolny kraj.

Do Polki i do do Polki; 31 marca 2022, 10:30

Pomagamy bo możemy i chcemy.
Ukraina raczej zachowa się przyzwoicie, nie wiemy czy tak samo Niemcy, Francja i inne kraje tzw. starej unii - de facto kraje proputinowskie.
Nie byliśmy prawdziwie wolni od czasu, kiedy oddaliśmy/sorzedaliśmy media Niemcom. Potem poszła gospodarka. Do roku 2015 wszystkie media sączyły propagandę niemiecką, czyli też rosyjską, a było to częścią strategii biznesowej polegającej na korumpowaniu, przejmowaniu i zarabianiu w kolonii polskiej.
Środkowa Europa ma swoją tożsamość i nigdy nie powinna służyć Niemcom, dogadanym z Rosją. Polska i Europa Środkowa ma dziś wielką szansę, którą pomoże wykorzystać Ameryka.
Trzeba zidentyfikować wszystkich zdrajców i agentów, pozbawić ich możliwości szkodzenia.
UE i jej solidarność okazały się wielkim oszustwem.
Gdzie jest Merkel?
Co, poza wypluwaniem trucizny robi dziś kompletnie przegrany politycznie Tusk? To samo Miller i Kwaśniewski.
Gdzie jest Pawlak i czy ma się czego obawiać w kontekście swojej aktywności wobec Gazpromu?

Do Polka; 31 marca 2022, 10:50

Nie nazywaj się Polką,bo ja jako Polka wstydzę się za ciebie.

Albert; 31 marca 2022, 13:59

Polka to ruski troll.
Wcześniej pojawiał się inny - Niezadowolony Polak.
Na pohybel im.

Polska; 31 marca 2022, 20:11

Jestem za pomaganiem, ale niech ktoś mi wytłumaczy dlaczego POLACY za wszelką chęć chcą pomóc, a taki TUSK, GRODZKI tak mocno kłamią????? Jeszcze jedno wracając z WWY byłem świadkiem jak kierowca PKS Grójec w tarczynie o godzinie 12 kazał parze staruszków z UKRAINY za bilet. To jak w końcu jeżdżą darmo czy płacą? Może trzeba jakieś legitymacje im dać że to uchodźca.

Do Polska ; 1 kwietnia 2022, 09:12

Tusk nie ma nic wspólnego z interesem Polski.
Od początku kariery brał pieniądze od Niemców, niedawno w ich języku dziękował im za zbawienie i rozkwit Europy, chciał zrobić z Gdańska centrum biznesu rosyjskiego, był kapciowym Merkel i człowiekiem Putina w Warszawie. Dziś jest tylko sfrustrowanym i skończonym politycznie hejterem.
Grodzki jest największą hańbą polskiej sceny politycznej, zgodnie z doktryną Neumanna, chronionym za wszelką cenę.
PO to zbiór zdrajców, złodziei i skorumpowanych wrogów z tajnymi majątkami.
PSL i SLD to ich sojusznicy, obrońcy i poplecznicy.
Całość chroniona medialnie przez zagraniczne telewizje, radia, gazety codzienne i tygodniki.
Polska musi to zrzucić z grzbietu i przykładnie rozliczyć.

Do kom z 31.03 z 10:30 ; 1 kwietnia 2022, 09:30

Wszystkie te treści to typowa polityka a ja pisałem o pomaganiu beż względu na to co robi partie polityczne. Jedne drugich są warte. Obecny rząd jest w tym temacie rozłożony na łopatki , brak jakiejkolwiek koordynacji pomocy itd. Na szczęście są ludzie o złotym sercu jak Pani Basia, która na szczęście zawsze jest gotowa nieść pomóc zwykłemu człowiekowi w potrzebie, nie patrząc na waśnie polityczne. A co do kierowcy autobusu :-) zanim Polska się wypowiesz to zadzwoń do PKS Grójec i dowiedz się jak jest zanim zaczniesz pisać bzdury 😉

Do do kom; 1 kwietnia 2022, 10:23

Na łopatki jest rozłożony nie rząd ale mózgi wszystkich jego wrogów, w tym także i twój.
Wysiłek rządu jest olbrzymi, a nie widzą go wszelkiej maści zdrajcy, totalni opozycjoniści i ci, którzy są głupio mądralalscy, jak ty.
Gdyby dziś rządziła opozycja, mielibyśmy narrację niemiecką - deklaratywne potępianie Rosji i praktyczne jej popieranie.

Do do kom; 1 kwietnia 2022, 11:00

Gdzie tak pisałeś?
Tutaj to twój pierwszy wpis? Agn?
Nie ty decydujesz co jest polityką a co nie. Nie ty decydujesz czy można mówić o polityce czy nie. A pomaganie Ukrainie akurat od polityki bardzo zależy.

Do do kon; 1 kwietnia 2022, 11:08

Słowo koordynacja, być może przeczytałeś w słowniku.
Co to jest koordynacja w praktyce, nie masz pojęcia.
Na wodza się nie nadajesz. Na widza może.
Czyżbyś był tym komuszym cieniasem, co to od zawsze, koniecznie szuka uznania dla swoich wątpliwych zdolności?

Do Dodo; 1 kwietnia 2022, 12:07

To będziemy mieli ten Budapeszt w Warszawie ?

:-); 1 kwietnia 2022, 12:18

Jak ja się cieszę że nie mam wśród znajomych wyznawców jedynej słusznej linii władzy a głupie komentarze są możliwe tylko przez nich na takiej platformie jak ta.

Do do kom; 1 kwietnia 2022, 12:51

Na szczęście nie masz komuchu szczęścia.

Do :-); 1 kwietnia 2022, 17:11

Czy baran może mieć znajomych wśród ludzi?
Z jakiego towarzystwa baran może się cieszyć bardziej - z towarzystwa baranów czy ludzi?
Dla priostanowlienija pastupa baraniaszczich fotar - Bayractar.

Re: Do Polska; 1 kwietnia 2022, 17:37

To kiedy jedziesz do Budapesztu składać hołd cywilizacji moskiewskiej. Może jakieś party z Le Pen i Salvinim?

Do kom - ucha; 2 kwietnia 2022, 11:06

Nie myśl sobie cieniasie, że polemizuję z tobą. Piszę to dla innych, którzy to czytają.
Jednym z warunków postawionych przez Merkel Tuskowi przy obejmowanie stanowska Przew. Rady Europy była bezwzględna przyjazna postawa wobec Putina. Oczywiście najważniejszym warunkiem była lojalność wobec Niemiec. Najlepszym dowodem jest jego przemowa w języku niemieckim z hołdem i błogosławienie niemieckiej polityki w Europie, polityki dominacji niemiecko-rosyjskiej od Władywostoku po Lizbonę. To dlatego dzisiejsze Niemcy robią wszystko, żeby Rosja nie przegrała wojny z Ukrainą, żeby dalej było jak było. Zwycięstwo Ukrainy zdemaskuje Niemców jako najbliższych przyjaciół Putina, to samo z Tuskiem i całym PO.
Orban jest jaki jest, ske nikt mu nie zarzuci, że interes własnego kraju jest dla niego nieważny.
Tusk jest obcym pachołkiem a piszący tu grójecki komuch jest nędznym komediantem.

Do :-); 2 kwietnia 2022, 12:33

Nie pasuje platforma, won do ruskich.

Do Dodo; 2 kwietnia 2022, 15:10

A kiedy Fort Trump?

Do do dodo; 3 kwietnia 2022, 13:29

Jak w psychiatrzy wyleczą komucha, komuch zobaczy. Nie wyleczą, komuch umrze komuchem.
Wojska amerykańskiego będzie na kilka fortów..

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Pożary, powalone drzewa, podtopienia. Skutki burzy w powiecie grójeckim W związku z przejściem silnego frontu burzowego oraz innych...
Czy Asperger to niepełnosprawność? Asperger, będący częścią spektrum autyzmu, charakteryzuje...
Duży pożar pod Mogielnicą. Kłęby dymu widać z kilku kilometrów [NOWE INFORMACJE] Płonie przechowalnia owoców w miejscowości Dziunin w gminie...
Motocyklista chciał uniknąć kontroli, nie uniknie kary Motocyklista zatrzymany do kontroli w Nowym Mieście nad...
W Grójcu powstanie nowy budynek komunalny Gmina Grójec otrzymała blisko 6 milionów złotych na budowę...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.