Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Droga czy remont szkoły? W tym roku może nie być ani jednego ani drugiego

6 lutego 2024; 11:40

Grojec24.net

1 komentarz

Wyniki głosowania Wyniki głosowania

Milion złotych zamiast na budowę drogi w miejscowości Szczęsna ma zostać przeznaczony na wymianę okien i drzwi w budynku szkoły nr 3 – zdecydowała Rada Miejska w Grójcu.

News will be here

Dużo kontrowersji podczas ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej w Grójcu wywołała kwestia przesunięcia 1 mln zł. Zgodnie z przyjętym w grudniu budżetem kwota ta miała zostać przeznaczona na budowę ulicy Aroniowej w miejscowości Szczęsna. Podczas styczniowej sesji radny Tomasz Justyński wystąpił o przesunięcie tej kwoty na remont budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grójcu. Dodał, że środki te pozwolą na wymianę okien i drzwi w budynku szkoły.

Biedrzycki: zrobić remont na „tip-top”. Rupiewicz: kropla w morzu potrzeb tej szkoły


Przeciwny propozycji przesunięcia środków był burmistrz Dariusz Gwiazda. Przypomniał, że w przeszłości radni nie zgodzili się na remont elewacji budynku szkoły nr 3, a zaplanowane na ten cel środki przeznaczyli wówczas na remont kapliczek.

- Dla szkoły nr 3 mamy przygotowaną dokumentację pod dotację, jaką otrzymaliśmy z Polskiego Ładu w wysokości pół miliona złotych i na tym chcielibyśmy się skupić – mówił burmistrz. Przyznał jednocześnie, iż obawia się, że nawet jeśli radni przeznaczą środki na szerszy zakres remontu szkoły, to nie uda się w tym roku ich wydać, ponieważ magistrat może nie zdążyć z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji wraz z opinią konserwatora zabytków.

Przewodniczący Rady Miejskiej Karol Biedrzycki, popierając wniosek o przesunięcie środków stwierdził, że skoro udało się pozyskać dotację na remont elewacji, to jego zdaniem należy wyremontować budynek od początku do końca na „tip-top”, jak to określił. - Kto robi termomodernizację bez wymiany okien i drzwi? – pytał Biedrzycki.

Przedstawiciele magistratu wyjaśniali, że zabytkowy budynek szkoły wymaga generalnego remontu, i zakres prac powinien być zdecydowanie szerszy, niż tylko wymiana drzwi i okien. - Czy ktoś z Państwa radnych był w ostatnim czasie w szkole nr 3 i zobaczył, jak ta szkoła wygląda w środku? Jeśli nie, to zapraszam państwa. Remont, o którym mówimy - termomodernizacja i wymian okien - to kropla w morzu potrzeb tej szkoły. Milion złotych w żaden sposób nie wystarczy. Otrzymaliśmy zalecenia częściowego remontu sali gimnastycznej. Po dokonaniu tych napraw wiemy, że jest dużo więcej do zrobienia łącznie z wykonaniem instalacji hydraulicznej i grzewczej na całym budynku – mówił wiceburmistrz Jarosław Rupiewicz.

Dariusz Gwiazda wyjaśniał podczas sesji, iż na kolejne etapy remontu szkoły, samorząd planuje pozyskać środki zewnętrzne, m.in. z Urzędu Marszałkowskiego. Co do samej ulicy Aroniowej burmistrz podkreślił, że jest gotowy projekt, przeprowadzono wykupy gruntów i gmina posiada ważne pozwolenie na budowę tej drogi.

Te argumenty nie przekonały jednak większości radnych. Ostatecznie za wnioskiem zgłoszonym przez radnego Justyńskiego zagłosowało 11 radnych. Przeciw było 7, a 2 wstrzymało się od głosu.  

Radny: są cyniczną przystawką klubu?


Rozczarowania takim obrotem spraw nie ukrywa radny Henryk Feliksiak, który jest sołtysem Szczęsnej i zabiegał od dłuższego czasu o budowę ul. Aroniowej. W mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że wniosek o przeniesienie środków złożył radny Tomasz Justyński, który również jest  sołtysem. - Przykre jest to, że jeszcze dwóch radnych z terenów wiejskich poparło ten wniosek – przyznał Feliksiak. - Czy ci panowie mogą głosować autonomicznie i wspierać tereny wiejskie czy są cyniczną przystawką klubu? – zapytał w swoim wpisie.

Do sprawy odniósł się też w mediach społecznościowych Łukasz Widalski, który jest mieszkańcem Szczęsnej i nieodpłatnie przygotował projekt ul. Aroniowej:

Dzieci ze Szczęsnej na przystanek autobusowy muszą iść ruchliwą ulicą Główną, która nie jest oświetlona, nie ma chodnika, nie ma pobocza. Ulica Aroniowa miała być alternatywą dla ulicy Głównej. Projekt na ulicą Aroniową wykonałem za darmo ponosząc jeszcze koszty map do celów projektowych i podziałowych. Przetarg na budowę tej drogi został ogłoszony. Jak mieszkam 12 lat na Szczęsnej żadna inwestycja nie została tam zrealizowana. Pieniądze na remont szkoły by się znalazły. W budżecie były jeszcze pieniądze przeznaczone na budowę drogi w Zalesiu i Chudowoli, dlaczego z tych dróg nie zrezygnowali? Szanowni radni chcieli zrobić na złość Burmistrzowi i Radnemu Feliksiakowi ale dokuczyli nam mieszkańcom Szczęsnej. Dlaczego w 2021 roku Radni się nie zastanawiali co może się stać z PSP 3 głosując przeciwko jej remontowi?

TAGI:

Komentarze (1):

obiektywny; 7 lutego 2024, 10:35

Pan Projektant żle nie ma. Odkąd Pani obecna naczelnik Inwestycji ściągnęła go ze sobą z poprzedniej pracy (Urzędu w Białobrzegach) bierze wszystkie projekty po kolei w gminie. A ostatnio jeszcze nadzory. Dziwne jaki zbieg okoliczności....

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.