Dyżury aptek Grójec i Powiat Grójecki 2022

2 stycznia 2022; 12:03

Grojec24.net

1 komentarz

Rada Powiatu Grójeckiego podjęła w grudniu uchwałę przewidującą całodobowe dyżury aptek w 2022 roku.

W październiku na łamach Grojec24.net mieszkańcy skarżyli się, że mimo wyznaczenia dyżurów w nocy nie można kupić leków ("Dziecko chore, za oknem ciemno, a apteki zamknięte"). Starostwo zapewniało wówczas, że interweniuje w tej sprawie. Z kolei lokalni farmaceuci argumentowali, że dyżury są nieracjonalne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców, a na dodatek nieopłacalne.

W uchwale z 16 grudnia 2021 roku Rada Powiatu Grójeckiego ustaliła rozkład godziny pracy oraz harmonogram dyżurów aptek w dni powszednie, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.

Podobnie jak dotychczas utrzymano harmonogram całodobowych dyżurów. Zgodnie z zapisem uchwały, apteka pełniąca dyżur całodobowy, rozpoczyna dzień dyżurny od godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia dyżuru i kończy o godz. 8.00 dnia następnego.

Jak czytamy w uzasadnieniu, Rada Powiatu Grójeckiego ustalając rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych w porze nocnej i dni wolne od pracy dążyła do stworzenia możliwości jak najlepszego i najszybszego skorzystania z niezbędnej pomocy wówczas, gdy nie obowiązuje powszedni czas pracy aptek, a zaistnieje nadzwyczajna, trudna do przewidzenia potrzeba podania leku.

Podobnie, jak w poprzednich latach, projekt uchwały negatywnie zaopiniowało Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie. Podniesiono m.in., że Rada Powiatu nie uwzględniła kwestii związanych z zasadami prowadzenia dyżurów aptecznych oraz wprowadzenia po raz pierwszych ich finansowanie ze środków publicznych i odejścia w zakresie dyżurów aptek, od filozofii przymusowości na rzecz rozwiązań w pierwszej kolejności bazujących na dobrowolności oraz odpłatności w tym zakresie, co przewidują projektowane zmiany w Prawie farmaceutycznym.

Samorząd odpowiedział, że bazuje na bieżącym stanie prawnym, nie zaś na projekcie ustawy.

Prezydium ORA stwierdziło, że w ocenie właścicieli aptek zapotrzebowanie godzin dyżurowania należy uznać za wystarczające do godziny 21:00 w dni powszednie oraz w niedziele i święta w godzinach 8:00-24:00.

Rada Powiatu podkreśliła, że wzięła pod uwagę okoliczność, iż pomoc medyczna świadczona jest nie tylko przez całodobowe placówki medyczne, pogotowie ratunkowe, szpitale, ale równie przez lekarzy, którzy prowadzą indywidualne praktyki, a którzy nie mają zaplecza w postaci odpowiednich leków. Zwrócono także uwagę, że w przypadku aptek całodobowych (w sytuacjach nie do przewidzenia) istotne znaczenie ma również możliwość uzyskania szybkiej porady farmaceuty, który dysponuje fachową i praktyczną wiedzą.

Dyżury aptek Grójec i Powiat Grójecki 2022:Artykuł przygotowany przy współpracy z https://hishine.pl/

TAGI:

Komentarze (1):

Ojciec dwojga dzieci; 18 marca 2022, 04:27

Uchwała sobie a praktyka sobie. 17.03 czynnej apteki nocnej brak. Tylko kasę jest komu liczyć. Co druga ulica apteka i tak ciężko o przyzwoity dyżur.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Muzeum w Warce nagrodzone 8 września Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odebrał...
W sobotę Noc Bibliotek - "To się musi powieść" Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im W. S. Laskowskiego w...
W stodole trzymał beczki z kleistą cieczą o nieprzyjemnym zapachu Policjanci z Warki zatrzymali mężczyznę, który na posesji...
Klaudia Popkowicz uhonorowana medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” W czasie Mszy świętej z udzieleniem sakramentu bierzmowania...
Na giełdzie w Słomczynie policjanci zabezpieczyli nielegalną odzież Funkcjonariusze referatu dw. z przestępczością gospodarczą...

Najnowsze ogłoszenia

Prace Murarskie Murowanie z pustaka ceramicznego w Grójcu. Od zaraz
Pracownik magazynu odzieży (k/m)... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...
Pracownik (k/m) - mycie skrzynek... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje pracowników...
Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...
Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...

Firmy z Grójca i okolic

KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.