Dyżury aptek Grójec i Powiat Grójecki 2022

2 stycznia 2022; 12:03

Grojec24.net

1 komentarz

Rada Powiatu Grójeckiego podjęła w grudniu uchwałę przewidującą całodobowe dyżury aptek w 2022 roku.

W październiku na łamach Grojec24.net mieszkańcy skarżyli się, że mimo wyznaczenia dyżurów w nocy nie można kupić leków ("Dziecko chore, za oknem ciemno, a apteki zamknięte"). Starostwo zapewniało wówczas, że interweniuje w tej sprawie. Z kolei lokalni farmaceuci argumentowali, że dyżury są nieracjonalne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców, a na dodatek nieopłacalne.

W uchwale z 16 grudnia 2021 roku Rada Powiatu Grójeckiego ustaliła rozkład godziny pracy oraz harmonogram dyżurów aptek w dni powszednie, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.

Podobnie jak dotychczas utrzymano harmonogram całodobowych dyżurów. Zgodnie z zapisem uchwały, apteka pełniąca dyżur całodobowy, rozpoczyna dzień dyżurny od godz. 8:00 w dniu rozpoczęcia dyżuru i kończy o godz. 8.00 dnia następnego.

Jak czytamy w uzasadnieniu, Rada Powiatu Grójeckiego ustalając rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych w porze nocnej i dni wolne od pracy dążyła do stworzenia możliwości jak najlepszego i najszybszego skorzystania z niezbędnej pomocy wówczas, gdy nie obowiązuje powszedni czas pracy aptek, a zaistnieje nadzwyczajna, trudna do przewidzenia potrzeba podania leku.

Podobnie, jak w poprzednich latach, projekt uchwały negatywnie zaopiniowało Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie. Podniesiono m.in., że Rada Powiatu nie uwzględniła kwestii związanych z zasadami prowadzenia dyżurów aptecznych oraz wprowadzenia po raz pierwszych ich finansowanie ze środków publicznych i odejścia w zakresie dyżurów aptek, od filozofii przymusowości na rzecz rozwiązań w pierwszej kolejności bazujących na dobrowolności oraz odpłatności w tym zakresie, co przewidują projektowane zmiany w Prawie farmaceutycznym.

Samorząd odpowiedział, że bazuje na bieżącym stanie prawnym, nie zaś na projekcie ustawy.

Prezydium ORA stwierdziło, że w ocenie właścicieli aptek zapotrzebowanie godzin dyżurowania należy uznać za wystarczające do godziny 21:00 w dni powszednie oraz w niedziele i święta w godzinach 8:00-24:00.

Rada Powiatu podkreśliła, że wzięła pod uwagę okoliczność, iż pomoc medyczna świadczona jest nie tylko przez całodobowe placówki medyczne, pogotowie ratunkowe, szpitale, ale równie przez lekarzy, którzy prowadzą indywidualne praktyki, a którzy nie mają zaplecza w postaci odpowiednich leków. Zwrócono także uwagę, że w przypadku aptek całodobowych (w sytuacjach nie do przewidzenia) istotne znaczenie ma również możliwość uzyskania szybkiej porady farmaceuty, który dysponuje fachową i praktyczną wiedzą.

Dyżury aptek Grójec i Powiat Grójecki 2022:TAGI:

Komentarze (1):

Ojciec dwojga dzieci; 18 marca 2022, 04:27

Uchwała sobie a praktyka sobie. 17.03 czynnej apteki nocnej brak. Tylko kasę jest komu liczyć. Co druga ulica apteka i tak ciężko o przyzwoity dyżur.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Basen całoroczny czy sezonowy? Który wybrać do naszego ogrodu? Wiele osób decyduje się na korzystanie z basenu ogrodowego...
Aleksandra Magdziarz została 1.wicemiss Województwa Mazowieckiego 2022 Mieszkanka Gośniewic w gminie Jasieniec, 19-letnia...
PILNE! Spore utrudnienia na S7. Zderzenie TIR-a z toyotą W poniedziałek około godz. 10.20 na 425 kilometrze trasy S7...
Grójecka policja: 180 km/h na S7 to zdecydowanie za dużo Policjanci z Grójca zatrzymali na drodze wojewódzkiej S7...
Mazowsze rozpoczyna przygotowania do nowego sezonu Od poniedziałkowych zajęć na stadionie przy ulicy Laskowej...

Najnowsze ogłoszenia

NAUKA GRY: AKORDEON, PIANINO, KEYBOARD... NAUKA GRY: AKORDEON, PIANINO, KEYBOARD - również u ucznia w domu.
MACHTEK - maszyny do recyklingu Firma MACHTEK sp. z o.o produkuje maszyny, przeznaczone do recyklingu...
Profesjonalne usługi informatyczne... Profesjonalne usługi informatyczne Grójec i okolice. Konkurencyjne ceny,...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... PRM STOWARZYSZENIE od ponad 15 lat świadczące usługi opiekuńcze we współpracy...
... Pracuj jako Mechanik samochodowy w Niemczech ‼️🇩🇪

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.