#ErasmusDays to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu włączył się w to przedsięwzięcie poprzez szereg inicjatyw i działań, które były poświęcone różnorodności kulturowej Europy i możliwości jakie ona oferuje. To czas promowania bogactwa europejskiej mobilności i sukcesów programu Erasmus+.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „6 dni, aby Europa zabłysła!”
Dzień obfitował w atrakcje i działania dotyczący znajomości kultury, geografii, rynku pracy.
Pani Dorotę Nowak Michałowska dyrektor szkoły dokonała uroczystego otwarcia 7 edycji ErasmusDay. Na scenie pojawili się wraz z nią uczestnicy tegorocznej mobilności w Grenadzie.
Pani Anna Górecka przedstawiła cele, założenia i rezultaty w ramach programu ERASMUS+. Realizujemy projekty w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Posiadamy akredytację Erasmusa w tym obszarze. Praktyki zawodowe zagraniczne oraz job shadowing odbyło już ok. 100 uczestników w Hiszpanii, Włoszech, Turcji i Danii. Kolejna grupa osób już w maju 2024 weźmie udział w mobilności. Kierunek niech jeszcze pozostanie niespodzianką….
W ramach świętowania Erasmusdays 2023 odbyły się:
1. Prelekcja w ramach pilotażowego projektu PUP „Teraz my! Młodzi na rynku pracy” ,
Przedstawicielki Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu przedstawiły założenia utworzonego Punktu Doradztwa dla Młodzieży, który udziela kompleksowego wsparcia osobom młodym do 30 r.ż. poprzez integrację konkretnych usług z niestandardowymi rozwiązaniami, które ułatwią wejście na rynek pracy. Pomoc obejmuje w szczególności:
aktywizację zawodową i poradnictwo zawodowe,
udzielanie informacji w zakresie możliwych form wsparcia,
doradztwa psychologicznego,
doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej,
doradztwa w zakresie edukacji,
doradztwa w zakresie możliwości mieszkaniowych,
doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego
2. Konkurs „Co wiesz o Europie”
Konkurs dotyczył wiedzy o krajach europejskich, kulturze, zwyczajach, różnorodności.
3. Zmagania językowe przeprowadzone na platformie Kahoot przygotowane przez nauczycieli języka angielskiego : Edytę Suwalską, Anetę Tywonek i Edytę Urbańczyk-Rosłoń.
4. Kabaret „Różnorodność kulturowa w Europie” pokazał mentalność i bezradność Polaków nie znających języka angielskiego w krzywym zwierciadle. Uczniów do występu przygotowała Paulina Gozdek- nauczyciel języka polskiego.
5. Festiwal „Z piosenką na ustach przez Europę” w którym wystąpiła młodzież polska razem z młodzieżą z Ukrainy. Podczas trwania tego wydarzenia mogliśmy wysłuchać piosenek w języku angielskim i ukraińskim w wykonaniu naszej grupy wokalnej pod kierownictwem Karoliny Nowak nauczyciela muzyki.
6. „Zmagania kulinarne”- koło fortuny. Uczestnicy musieli zmierzyć się ze swoimi kulinarnymi talentami i przekornością Koła Fortuny. Konkurencje były następujące: ubijanie piany na czas, opieranie najdłuższej skórki z jabłka, krajanie ziemniaka na równe części, slalom z jajkiem i picie soku z cytryny. Konkursy przygotowały : Magdalena Chmielewska i Beata Sobańska- nauczycielki przedmiotów gastronomicznych.
7. Pokaz kulinarny „Smaki Europy” przygotowany przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych obejmował potrawy kuchni andaluzyjskiej. Można było degustować hiszpański chłodnik Salmorejo, Paele i słodkie Magalenas na deser.
8. „Bądź eko”- trashion w modzie II edycja mody na ekologię. Uczennice w zawodzie technik stylista pod kierownictwem Pani Bernadety Suwała przygotowały modowe show pt. „Nowe życie starych ubrań”. Modelki wyglądały olśniewająco. Celem pokazu było zwiększenie świadomości ekologicznej z uwzględnieniem zagrożeń środowiska wynikających z rosnącej ilości odpadów tekstylnych. Ponadto kształtowanie nawyków wtórnego wykorzystania ubrań jako tworzywa artystycznego. Uczennice pierwszego i drugiego roku wykazały się dużą odwagą, pewnością, inwencją twórczą i wyobraźnią. Wszystko jak na prawdziwym wybiegu: czerwony dywan i modelki , jak z pierwszych stron gazet.
9. Wspólna zabawa z DJ Janusem – na koniec wydarzenia.
Uczestnicy, którzy brali udział w konkursach, zaangażowane w występy wokalne, kabaretowe i pokaz mody otrzymali pamiątkowe worki-plecaki z logo dzisiejszego wydarzenia.
Dodatkowo w ramach cyfryzacji uczniowie z technikum informatycznego wykonali szereg plakatów multimedialnych promujących ErasmusDay 2023.
Włączenie społeczne i różnorodność czyli jak radzić sobie z różnorodnością i tworzyć w Europie integracyjne i spójne społeczeństwa zostało przedstawione na przygotowanym drzewie różnorodności kulturowej, które prezentowało specyfikę państw mobilności oraz Polskę. W Zespole Szkół w Jasieńcu wszyscy mają równe szanse, gdyż dostrzegamy, że uczniowie różnią się na wiele widocznych i niewidocznych płaszczyznach.
W ramach działania Aktywne obywatelstwo na zajęciach WOS i HiT została przeprowadzona debata pod kierunkiem pani Anety Lewandowskiej. Bycie aktywnym obywatelem to uczestnictwo w społeczeństwie, społeczności publicznej oparte na wzajemnym szacunkiem, niestosowaniem przemocy, zgodnie z prawami człowieka i demokracja. To udział w akcjach charytatywnych o różnym zasięgu. Udział w programach ERASMUS+ przygotowuje młodzież do pełnego uczestnictwa w istniejącej rzeczywistości społecznej.
W trakcie #ErasmusDays2023 uczestnicy mobilności przekazywali swoje doświadczenia i dzielili się rezultatami osiągniętymi podczas stażów zagranicznych. Wszyscy uczestnicy podkreślali, że była to dla nich „przygoda życia”. Zdobyli nowe kompetencje zawodowe, ale przede wszystkim przełamali bariery językowe i wzmocnili kompetencje społeczne. Ścianka wspomnień z mobilności w postaci przygotowanego kolażu zdjęć z pobytu w państwach mobilności cieszyła się dużym powodzeniem. Wspomnienia, to jest to co pozostanie na zawsze w ich pamięci.
Dziękujemy Mazowiecka TV na udział w tak ważnym dla naszej szkoły wydarzeniu.
Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Praca zespołowa przyniosła zamierzone efekty. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń, emocji, śmiechu i radości, bo taki jest przecież ERASMUS+.
Anna Górecka
Magdalena Chmielewska
Aneta Lewandowska
12 godzin temu
Sprawa z Goszczyna trafiła do Strasburga. Jest werdykt Trybunału
13 godzin temu
Nowe radiowozy dla grójeckich policjantów [FOTO]
14 godzin temu
To koniec pewnej epoki. Z mapy Grójca znika kultowa księgarnia
wczoraj, 19:49
Sprawa z Goszczyna trafiła do Strasburga. Jest werdykt Trybunału
bla bla bla...
i co jeszcze?
PARANOJA
wczoraj, 17:37
Ogłoszenia