Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

ErasmusDays 2023 w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu

12 października 2023; 09:30

Informacja prasowa

0 komentarzy

#ErasmusDays to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+. Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu włączył się w to przedsięwzięcie poprzez szereg inicjatyw i działań, które były poświęcone różnorodności kulturowej Europy i możliwości jakie ona oferuje. To czas promowania bogactwa europejskiej mobilności i sukcesów programu Erasmus+.

News will be here

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „6 dni, aby Europa zabłysła!”

Dzień obfitował w atrakcje i działania dotyczący znajomości kultury, geografii,  rynku pracy.

Pani Dorotę Nowak Michałowska dyrektor szkoły dokonała  uroczystego otwarcia 7 edycji ErasmusDay. Na scenie pojawili się wraz z nią  uczestnicy tegorocznej  mobilności w Grenadzie.

Pani Anna Górecka przedstawiła cele, założenia i rezultaty w ramach programu ERASMUS+. Realizujemy projekty w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Posiadamy akredytację Erasmusa w tym obszarze. Praktyki zawodowe zagraniczne oraz job shadowing odbyło już ok. 100 uczestników w Hiszpanii, Włoszech, Turcji i Danii. Kolejna grupa osób już w maju 2024 weźmie udział w mobilności. Kierunek niech jeszcze pozostanie niespodzianką….

W ramach świętowania Erasmusdays 2023  odbyły się:

1. Prelekcja  w ramach pilotażowego projektu PUP „Teraz my! Młodzi na rynku pracy” ,

Przedstawicielki Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu przedstawiły założenia  utworzonego  Punktu Doradztwa dla Młodzieży, który udziela kompleksowego wsparcia osobom młodym do 30 r.ż. poprzez integrację konkretnych usług z niestandardowymi rozwiązaniami, które ułatwią wejście na rynek pracy. Pomoc obejmuje w szczególności:

aktywizację zawodową i poradnictwo zawodowe,

udzielanie informacji w zakresie możliwych form wsparcia,

doradztwa psychologicznego,

doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej,

doradztwa w zakresie edukacji,

doradztwa w zakresie możliwości mieszkaniowych,

doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego

2. Konkurs „Co wiesz o Europie”
Konkurs dotyczył wiedzy o krajach europejskich, kulturze, zwyczajach, różnorodności.

3. Zmagania językowe przeprowadzone na platformie Kahoot przygotowane przez nauczycieli języka angielskiego : Edytę Suwalską, Anetę Tywonek i Edytę Urbańczyk-Rosłoń.

4. Kabaret „Różnorodność kulturowa w Europie” pokazał mentalność i bezradność  Polaków nie znających języka angielskiego w krzywym zwierciadle. Uczniów do występu przygotowała Paulina Gozdek- nauczyciel języka polskiego.

5. Festiwal „Z piosenką na ustach przez Europę” w którym wystąpiła młodzież polska razem z młodzieżą z Ukrainy. Podczas trwania tego wydarzenia mogliśmy wysłuchać piosenek w języku angielskim i ukraińskim w wykonaniu naszej grupy wokalnej pod kierownictwem Karoliny Nowak nauczyciela muzyki.

6. „Zmagania kulinarne”- koło fortuny. Uczestnicy musieli zmierzyć się ze swoimi kulinarnymi talentami i przekornością Koła Fortuny.  Konkurencje były następujące: ubijanie piany na czas, opieranie najdłuższej skórki z jabłka, krajanie ziemniaka na równe części, slalom z jajkiem i picie soku z cytryny.  Konkursy przygotowały : Magdalena Chmielewska i Beata Sobańska- nauczycielki przedmiotów gastronomicznych.

7. Pokaz kulinarny „Smaki Europy” przygotowany przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych obejmował potrawy kuchni andaluzyjskiej.  Można było degustować hiszpański chłodnik Salmorejo, Paele i słodkie Magalenas na deser.

8. „Bądź eko”- trashion w modzie II edycja mody na ekologię. Uczennice w zawodzie technik stylista pod kierownictwem Pani Bernadety Suwała przygotowały modowe  show pt. „Nowe życie starych ubrań”.  Modelki wyglądały olśniewająco. Celem pokazu było zwiększenie świadomości ekologicznej z uwzględnieniem zagrożeń środowiska wynikających z rosnącej ilości odpadów tekstylnych. Ponadto kształtowanie nawyków wtórnego wykorzystania ubrań  jako tworzywa artystycznego. Uczennice pierwszego i drugiego  roku wykazały się dużą odwagą, pewnością, inwencją twórczą i wyobraźnią. Wszystko jak na  prawdziwym wybiegu: czerwony dywan i modelki , jak z pierwszych stron gazet.

9. Wspólna zabawa z DJ Janusem – na koniec wydarzenia.

Uczestnicy, którzy brali udział w konkursach, zaangażowane w występy wokalne, kabaretowe i pokaz mody otrzymali pamiątkowe worki-plecaki z logo dzisiejszego wydarzenia.

Dodatkowo w ramach cyfryzacji uczniowie z technikum informatycznego wykonali szereg plakatów multimedialnych promujących ErasmusDay 2023.

Włączenie społeczne i różnorodność  czyli jak radzić sobie z różnorodnością i tworzyć w Europie integracyjne i spójne społeczeństwa zostało przedstawione na przygotowanym drzewie różnorodności kulturowej, które prezentowało specyfikę państw mobilności oraz  Polskę. W Zespole Szkół w Jasieńcu wszyscy mają równe szanse, gdyż dostrzegamy, że uczniowie różnią się na wiele widocznych i niewidocznych płaszczyznach.

W ramach działania Aktywne obywatelstwo na zajęciach WOS i HiT została przeprowadzona debata pod kierunkiem pani Anety Lewandowskiej. Bycie aktywnym obywatelem to uczestnictwo w społeczeństwie, społeczności publicznej oparte na wzajemnym szacunkiem, niestosowaniem przemocy, zgodnie z prawami człowieka i demokracja. To udział w akcjach charytatywnych  o różnym zasięgu. Udział w programach ERASMUS+ przygotowuje  młodzież do  pełnego uczestnictwa w istniejącej rzeczywistości społecznej.

W trakcie #ErasmusDays2023 uczestnicy mobilności przekazywali swoje doświadczenia i dzielili się rezultatami osiągniętymi podczas stażów zagranicznych. Wszyscy uczestnicy podkreślali, że była to dla nich „przygoda życia”. Zdobyli nowe kompetencje zawodowe, ale przede wszystkim przełamali bariery językowe i wzmocnili kompetencje społeczne. Ścianka wspomnień z mobilności w postaci przygotowanego kolażu zdjęć z pobytu w państwach mobilności cieszyła się dużym powodzeniem. Wspomnienia, to jest to co pozostanie na zawsze w ich pamięci.

Dziękujemy Mazowiecka TV na udział w tak ważnym dla naszej szkoły wydarzeniu.

Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Praca zespołowa przyniosła zamierzone efekty. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń, emocji, śmiechu i radości, bo taki jest przecież ERASMUS+.

Anna Górecka
Magdalena Chmielewska
Aneta Lewandowska

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec i FC Mundialito zapraszają piłkarskie młode talenty na TESTY W czwartek, 20 czerwca na stadionie GOS w Grójcu odbędą si...
Będą zmiany personalne w parafiach z terenu powiatu grójeckiego Archidiecezja Warszawska opublikowała w poniedziałek...
Trzy awanse! Rewelacyjna wiosna młodzieży Mazowsza Grójec! Kapitalnie spisały się zespoły młodzieżowe grójeckiego...
Przedszkole nr 4 w Grójcu kończy 40 lat! Publiczne Przedszkole nr 4 w Grójcu rozpoczęło działalność...
Półkolonie z Mazowszem Grójec! Zapisy trwają! GKS Mazowsze Grójec zaprasza do udziału w zajęciach...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.