Gmina Grójec: Działamy dla naszych uczniów

13 lutego 2022; 09:06

Materiał promocyjny

Miniony rok nie był łatwy dla całej oświaty. Kwarantanny, testy na obecność koronawirusa, nauka zdalna przeplatana z nauką stacjonarną – te rzeczy miały wpływ na edukację naszych pociech. Problemy nie powstrzymały jednak realizacji istotnych projektów, w których biorą udział szkoły i przedszkola z terenu gminy.

– Jak wszystkie szkoły, tak i nasze zmagają się z problemami wynikającymi z pandemii. Cały czas jednak idziemy do przodu. Dzięki wytężonej pracy i wspólnemu zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrekcji, pracowników obsługi oraz administracji udało się zrealizować wiele projektów i programów – mówi Monika Kozłowska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Gminy i Miasta Grójec. – Sukcesem jest też kontynuacja tych projektów, których realizację zaczęliśmy już wcześniej.

Nowe Projekty

UMIEM PŁYWAĆ to projekt skierowany do klas I-III polegający na bezpłatnej nauce pływania. Każdy uczestnik miał zapewniony 20-godzinny kurs pływania oraz dojazd na basen. W projekcie wzięło udział 135 dzieci i 5 instruktorów. Dla przedszkolaków i zerówkowiczów wprowadzono zajęcia z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ, podczas których skupiono się na profilaktyce wad postawy. Wszystkie grupy 4, 5 i 6 latków dwa razy w tygodniu ćwiczyły pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela. Program jest w połowie finansowany ze środków gminy, resztę urząd pozyskał  Ministerstwa Sportu i Turystyki. Uczniowie szkół z terenu gminy Grójec mogli wziąć udział także w dwu, a nawet trzytygodniowych PÓŁKOLONIACH SPORTOWO-REHABILITACYJNYCH. To program, który powstał z myślą o dzieciach z klas I-IV.

W jego ramach codziennie każde dziecko mogło wziąć udział w 8 godzinach zajęć sportowo-wychowawczych, natomiast do rodziców były skierowane wykłady na temat zdrowej postawy. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo skorzystało z nich aż 130 dzieci. Turnusy były zupełnie bezpłatne, a pieniądze Urząd pozyskał dzięki współpracy z Akademią Nauki.

4 wycieczki do interesujących miejsc to program POZNAJ  POLSKĘ, dzięki któremu miło i pożytecznie czas spędziło 183 uczniów i 18 nauczycieli szkół: PSP nr 1, PSP nr 3 oraz PSP w Bikówku. Koszt całego projektu to 57 800 zł, w tym przyznane wsparcie ze środków rządowych wynosi ponad 38 000 zł. – Dzięki wsparciu z Ministerstwa Edukacji wprowadziliśmy ZAJĘCIA WSPOMAGAJĄCE. To ponad 1000 godzin dla dzieci z klas IV-VIII – mówi Monika Kozłowska.Ich celem było zniwelowanie braków wynikających z nauki zdalnej. Objęły one takie przedmioty jak: język polski, matematyka i język angielski. Do każdej klasy skierowane było 15 dodatkowych zajęć. Podniesienie jakości pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz poprawa wyników zdawalności egzaminów były celem SZKOLEŃ ORKE (Ośrodek Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych). Były to szkolenia dla nauczycieli. W 80% zostały dofinansowane z Krajowego Funduszu Szkoleń (koszt projektu to 64 900 zł). W pozyskaniu środków pośredniczył Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu. Odbyło się 31 warsztatów dla łącznej liczby 764 uczestników. - Zależy nam na tym, aby kadra pedagogiczna podnosiła swoje kwalifikacje wraz ze zmieniającą się rzeczywistością, aby uczniowie właśnie w szkole zdobywali wiedzę oraz otrzymywali wysokiej jakości opiekę pedagogiczno-psychologiczną – komentuje Monika Kozłowska. Bardzo duże środki, bo ponad 700 tys. zł, trafią do szkół w ramach programu Laboratoria Przyszłości (szerzej o tym programie na str. 12).

Kontynuacja

Kolejny rok Urząd Gminy i Miasta Grójec zapewnia uczniom dodatkową godzinę matematyki, 2 dodatkowe godziny drugiego języka obcego (od VI klasy) oraz lekcje WF-u na basenie. W PSP nr 1 wprowadzona jest nauka w klasie dwujęzycznej. – W takiej klasie wybrane przedmioty są  nauczane w języku angielskim. W tym przypadku są to lekcje historii i geografii – informuje pani naczelnik. Z kolei w PSP nr 2 działa klasa sportowa, której uczniowie w ciągu tygodnia mają 8 godzin lekcji WF-u. Więcej godzin wychowania fizycznego mają również dzieci z oddziałów usportowionych (klasy I-III w PSP nr 2). Jednocześnie dzieci z terenu całej gminy, dzięki powołanemu w 2020 roku Gminnemu Związkowi Sportowemu, mogą uczestniczyć w lokalnych zawodach sportowych. Gmina kontynuuje dofinansowanie i współpracę z SPZOZ Pniewy dotyczącą pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci uczęszczających do szkół prowadzonych przez gminę Grójec. Natomiast środki, którymi dysponuje Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, posłużą do sfinansowania letnich i zimowych półkolonii.

Wizjoner Oświaty

Dbałość oraz umiejętnie realizowana strategia oświatowa zaowocowały przyznaniem Gminie Grójec pod koniec 2021 roku tytułu Wizjonera Oświaty na XIX Samorządowym Forum Kapitału i Finansów. W uzasadnieniu nagrody podkreślono, że w gminie funkcjonuje strategicznie myślenie o oświacie, co wpływa na nowoczesną edukację, która ma zapewnić dobrą przyszłość dzieci i młodzieży.Przyszłość

– Pracujemy nad kilkoma wnioskami, szukamy rozwiązań. Między innymi przygotowujemy się do utworzenia szkoły muzycznej. Rada miejska wyraziła aprobatę takiego pomysłu, podejmując uchwałę intencyjną. W tej chwili przygotowujemy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto, pracujemy nad dokumentacją odnośnie kształcenia dzieci cudzoziemców przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli. Jest to nasz ustawowy obowiązek. A już po feriach rusza projekt Uzależnij się od sportu, czyli pozalekcyjne zajęcia aktywizujące fizycznie dzieci i młodzież – zaznacza Monika Kozłowska.

Trudności

Niestety, nie wszystkie edukacyjne zamierzenia udało się zrealizować. Mowa choćby o planowanej debacie dotyczącej zapobiegania narkotykom. W organizacji wydarzenia dwukrotnie przeszkodziły obostrzenia związane z COVID19. O projektach dotyczących naszych placówek oświatowych będziemy informować na bieżąco na łamach „Życia Grójca” oraz na www.zyciegrojca.pl.

TAGI:

 

Najnowsze artykuły

Wykaz punktów kontroli autobusów w wakacje 2022 Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało...
Policjanci złożyli ślubowanie. Czterech rozpocznie służbę w Grójcu Na placu przed Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu...
Sprzątanie pobudowlane i poremontowe Sprzątanie po budowie - to skomplikowana procedura, której...
Kino GOK zagra ostatni raz przed wakacyjną przerwą Publikujemy repertuar grójeckiego kina na ostatni weekend...
Terytorialsi z powiatu grójeckiego mają nową jednostkę! 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przenosi 61...

Najnowsze ogłoszenia

Profesjonalne usługi informatyczne... Profesjonalne usługi informatyczne Grójec i okolice. Konkurencyjne ceny,...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... PRM STOWARZYSZENIE od ponad 15 lat świadczące usługi opiekuńcze we współpracy...
... Pracuj jako Mechanik samochodowy w Niemczech ‼️🇩🇪
uczciwej osoby do pisania szukam uczciwej osoby do pisania prostych tekstów. W razie zainteresowania...
Kierownik Elektromarketu - Grójec Jesteśmy Expertem. Media Expertem.
Rządzimy na rynku elektro...

Firmy z Grójca i okolic

Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.