Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójec z własną geotermią? Gmina pozyskała pieniądze na pierwszy odwiert!

25 listopada 2023; 08:09

Grojec24.net

2 komentarze

Grójec pozyska ciepło z wnętrza Ziemi? Grójec pozyska ciepło z wnętrza Ziemi?

Dzięki finansowemu wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Udostępnianie wód termalnych w Polsce ma zostać wykonany odwiert badawczy w Grójcu.

Dobrą informację przekazał w mediach społecznościowych burmistrz Dariusz Gwiazda. "Tego nie obiecywałem przed wyborami, ale to mi zawsze nie dawało spokoju, że geotermię mają sąsiedzi, więc czemu nie my! Przed nami szansa na tańsze ciepło w miejskiej sieci ciepłowniczej i na rekreację z użyciem wód geotermalnych" - napisał Dariusz Gwiazda.

Jak dodał: "Gmina Grójec jest na liście pierwszych 18 gmin, które otrzymają dotacje na geotermie w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, który jest dedykowany wyłącznie wsparciu wykonania pierwszego otworu badawczego, rozpoznawczego, ukierunkowany na efektywne udostępnianie wód termalnych w Polsce".

Grójec wśród 30 samorządów w Polsce


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otrzymał pozytywną rekomendację Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie dofinansowania wykonania 30 nowych otworów geotermalnych na terenie całego kraju w ramach II naboru wniosków w programie priorytetowym NFOŚiGW pn. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.

Jak czytamy na stronie resortu środowiska, celem programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego poprzez dofinansowanie wykonania nowych otworów geotermalnych w lokalizacjach, które dają największe szanse na ujęcie wód termalnych o parametrach pozwalających na ich późniejsze wykorzystanie w ciepłownictwie.

Dzięki finansowemu wsparciu na łączną kwotę 428 mln zł ze środków własnych NFOŚiGW w ramach II naboru programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, odwierty zostaną wykonane w miastach lub gminach: Jelenia Góra, Legnickie Pole (woj. dolnośląskie), Kruszwica, Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie), Strzelce Krajeńskie (woj. lubuskie), Koluszki, Moszczenica (woj. łódzkie), Kraków, Brzesko (woj. małopolskie), Lesznowola, Grójec, Błonie, Jabłonna, Nowy Dwór Mazowiecki, Stare Babice, Serock, Sierpc (woj. mazowieckie), Nysa (woj. opolskie), Narol (woj. podkarpackie), Chojnice (woj. pomorskie), Końskie, Łopuszno, Radoszyce (woj. świętokrzyskie), Kalisz, Kazimierz Biskupi, Września (woj. wielkopolskie), Barlinek, Myślibórz, Szczecin, Police (woj. zachodniopomorskie).

Gdzie w Grójcu powstanie odwiert badawczy


Starania o własną geotermię rozpoczęły się w ubiegłym roku. Podczas sesji w lipcu 2022 roku Rada Miejska dała zielone światło do przygotowania niezbędnej dokumentacji do odwiertu geotermalnego w Grójcu.

Wówczas na pytania radnych odpowiadał zastępca dyrektora pionu projektowania ds. geologii Multiconsult Polska dr inż. Bogdan Noga.

Jak wyjaśnił, w Grójcu może zostać zastosowana geotermia głęboka. - Warstwy wodonośne w rejonie Grójca będą na głębokości ok. 1600 metrów, i takiej głębokości otwór trzeba będzie wykonać – wskazał ekspert.
 
Jak mówił, takie otwory zostały wykonane w Piasecznie, Konstancinie-Jeziornej czy Nadarzynie. Działa geotermia we Wręczy (gmina Mszczonów) z której zasilany jest park wodny Suntago. Podobna funkcjonuje w Sochaczewie. W obu temperatura wody wynosi od 43 do 45 stopni Celsjusza i wypływa z nich woda słodka. To istotne, ponieważ może ona zasilać wodociągi.

Bogdan Noga poinformował, iż koszty wykonania otworu badawczego wyniosą ok. 12-15 mln zł netto. - Mamy jedyną i prawdopodobnie niepowtarzalną okazję do pozyskania na taki otwór dofinansowania w wysokości 100 proc. – zaznaczył.  

Później będzie konieczne będzie wykonanie kolejnego otworu, tzw. otworu chłonnego i całej niezbędnej infrastruktury. Na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powołana spółka będzie mogła pozyskać dofinansowanie do 50 proc.

Otwór badawczy miałby zostać wykonany na terenie miejskiej ciepłowni przy ul. Sportowej, na tzw. placu żużlowym. Drugi odwiert powstałby po przeciwnej stronie, na placu gdzie obecnie składowany jest węgiel. Wiercenie ma potrwać około trzech miesięcy, a teren wiertni ma zostać odgrodzony ekranami akustycznymi, aby zminimalizować uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.

Ekspert przekonywał radnych, że geotermia to stabilne i perspektywiczne źródło energii. - Ceny energii pozyskiwanej z paliw kopalnych będą coraz wyższe, natomiast ceny energii z geotermii mają szansę być mocno konkurencyjne - dodał. Przypomniał też, że do 2040 roku na terenie Unii Europejskiej nie będzie można korzystać z pieców zasilanych węglem czy drewnem.

Ze słów eksperta wynikało, że czym większa będzie liczba odbiorców, tym ciepło geotermalne będzie tańsze. - Istniejący w Grójcu miejski system ciepłowniczy będzie w stanie zagospodarować całą energię, którą można pozyskać z geotermii - ocenił.

Odpowiadając na wątpliwości radnych ekspert wyjaśnił, że przy tego typu przedsięwzięciach nie jest istotna temperatura wody (ta wynika bowiem z głębokości odwiertu), ale wydajność, tj. ile ciepłej wody będzie można pozyskać z odwiertu i czy będzie to opłacalne. Jak jednocześnie podkreślił, lepiej się o tym przekonać wykorzystując środki zewnętrzne, a nie własne.

A co jeśli się okaże, że ciepłej wody jest za mało albo jej nie ma wcale? - Jeśli odwiert zostanie wykonany, ale po przeprowadzeniu badania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, pozyskanych środków nie trzeba będzie zwracać – zapewnił dr inż. Bogdan Noga.

TAGI:

Komentarze (2):

Angelo; 26 listopada 2023, 12:40

A czy sprawdzono że na tym można zarobić? Podobno Mszczonów przez geotermie stracił ogromne środki i był bliski bankructwa. Poza tym baseny termalne na terenie dzisiejszej ciepłowni to chyba jakiś kiepski żart. Teren jest za mały nawet na mikro basenik 20x10. Geotermia w Toruniu jest 5 razy droższa od innych źródeł ciepla

???; 19 lutego 2024, 19:16

Jak temperatura powrotna wody jest rejestrowana w szczycie zapotrzebowania w rurociągu powrotnym instalacji ciepła systemowego?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Stracił panowanie nad maszyną. Wypadek młodego motocyklisty pod Grójcem We wtorkowy wieczór w miejscowości Częstoniew (gmina Grójec...
500–lecie włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego Blisko pięćset lat temu, 10 września 1526 roku sejm...
Jubileuszowa odsłona Międzyszkolnej Olimpiady Wiedzy o Gospodarce i Przedsiębiorczości Coroczna Olimpiada Wiedzy o Gospodarce i Przedsiębiorczości...
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu apeluje Od początku roku na terenie powiatu grójeckiego odnotowano...
Ponad 3 tysiące kontroli trzeźwości w dwa dni. Złapano czterech pijanych Grójeccy policjanci przeprowadzili dwudniowe działania &#...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2024 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.