Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Grójeckie obchody Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada 2015; 19:03

Grojec24.net

16 komentarzy

Obchody Święta Niepodległości w Grójcu (fot. Marcin Grzędowski)

Od kilku lat grójczanie rocznicę odzyskania niepodległości świętują 10 listopada wieczorem. Podniosły nastrój nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy Grójca mogli przeżywać już od rana. Na budynkach publicznych i wzdłuż głównych ulic w mieście pojawiły się flagi narodowe.

News will be here

Grójeckie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 17.00 mszą świętą z ceremoniałem wojskowym w intencji Ojczyzny w kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu. Liturgii przewodniczył ks. mjr Krzysztof Smoleń – proboszcz parafii garnizonowej w Radomiu. Homilię wygłosił proboszcz parafii św. Mikołaja w Grójcu ks. Zbigniew Suchecki.


Ok. godz. 18.00 rozpoczął się Capstrzyk Niepodległościowy. Dowódcą uroczystości był płk Sławomir Bukowski. Zebrani przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego. W pochodzie wzięli udział żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, ,  Sił Powietrznych w Radomiuharcerze Hufca ZHP Grójec, poczty sztandarowe, grupa rekonstrukcyjna 22. Pułku Ułanów Podkarpackich, członkowie Klubu Motocyklowego „Cobra”, przedstawiciele Stajni Buńczuk.


Przy pomniku odbył się uroczysty Apel z okazji 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wręczone zostały medale i odznaczenia oraz akty mianowań na stopień podoficerski. Następnym punktem uroczystości był Apel pamięci, salwa honorowa. Zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. O godz. 19.30 harcerze grójeckiego hufca zaprosili zebranych do śpiewania pieśni niepodległościowych w wykonaniu harcerzy Hufca ZHP Grójec. Wspólnie odśpiewano I brygadę. Uroczystość zakończył pokaz fajerwerków. Zebrani mogli także skosztować żołnierskiej grochówki.


Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawa z 23 kwietnia 1937 r. dla „upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję”.


Odzyskanie przez Polskę nieodległości było procesem trwającym praktycznie kilka lat. Za jego początek można uznać Akt 5 listopada wydany w 1916 r. przez cesarzy Austrii i Niemiec. Dokument ten gwarantował powstanie marionetkowego Królestwa Polskiego, ale zawierał w sobie wzmiankę o polskiej armii. W prawdzie 7 października 1918 r. Rada Regencyjna opublikowała w Monitorze Polskim deklarację niepodległości polski to jednak koniec I wojny światowej – zawarcie rozejmu w Compiègne - 11 listopada 1918 i ostateczną klęskę Niemiec uznajemy za dzień odzyskania niepodległości. Drugim ważnym przyczynkiem do świętowania niepodległości 11 listopada jest rozbrajanie wojsk niemieckich stacjonujących na ziemiach polskich i ich ewakuacja. Wydarzenia te, choć w wielu miejscach miały jeszcze krwawy przebieg uważa się za dzień, w którym Polska powróciła na mapę Europy. Naród uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, co opisał Jędrzej Morawiecki w sposób następujący: Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)


Nie był to jednak ostatni moment walki o niepodległość i scalenie wszystkich ziem polskich. Niektórzy historycy za ostateczny moment utrwalenia niepodległości Polski uważają traktat ryski z 18 marca 1921 r., który ustalał granice między Polską a Rosją.

Komuniści w 1945 r. znieśli Narodowe święto Niepodległości. Zostało ono przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości. Od tego czasu oprócz centralnych obchodów na Placu Józefa Piłsudskiego w warszawie organizowane są obchody rocznicy odzyskania niepodległości we wszystkich gminach, a także w miejscach pamięci narodowej,   sanktuariach i parafiach. Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny sprawowana była także 11 listopada  w kościele św. Mikołaja o godz. 10.00

Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (16):

dobre sobie; 10 listopada 2015, 19:36

jest 19:20 a autor tekstu już pisze o tym co się działo w przyszłości czyli o 19:30, dziwne.
Chyba ktoś tu tekst na zaś napisał... :P

gosc; 11 listopada 2015, 18:14

Nie czepiaj się. Pisać kazdy może kiedy chce. Może ustawienia czasu na serwerze są inne.

do dobre sobie; 12 listopada 2015, 00:25

A może autor znał dokładnie przebieg uroczystości?
Nie wiem w sumie o co halo?
Dlaczego nie zamieściłeś komentarza, że było super, piękna impreza, niesamowite wrażenie.....
No tak, ale skąd możesz wiedzieć jak siedzisz w domu i imprezę śledzisz na portalu
(Albo czy portal gafy nie popełnił)
...
SZKODA ŻE SIĘ NIE PRZEDSTAWISZ;)nie trudno się domyśleć, kto ten portal co do minuty śledzi;)))

to se ja; 12 listopada 2015, 09:09

A ja myślę, że kogoś boli, że to właśnie pan Grzędowski potrafi pisać relacje i artykuły. Może zamiast się czepiac warto samemu przysiąść fałdów i napisać

gartulacje; 12 listopada 2015, 09:55

uważam, że wreszcie mamy portal miejski - informacje są na bieżąco, a nie odgrzane po dwóch albo trzech tygodniach

jak wyżej; 12 listopada 2015, 10:37

Brawo, tak trzymać

obserwer; 12 listopada 2015, 12:45

Było patriotycznie - szkoda tylko, że tak mało polaków bierze w nim udział. Może świętowanie powinno się odbywać w dniu 11.XI????

nick; 12 listopada 2015, 13:28

Polak - pisze się z dużej litery

gosc; 12 listopada 2015, 15:30

ta sama uroczystość porównajcie sami...
http://grojecmiasto.pl/index.php/50-informacje/infugim/3891-obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci

Andy; 12 listopada 2015, 16:34

Pan Marcin jest głównym animatorem tej strony od kiedy pani Tereska zajęła się sprawami wagi państwowej. ;-) . Brak mi jej przenikliwych komentarzy, przynajmniej wtedy wiedziałem jaka jest PiS-owska interpretacja otaczającej nas rzeczywistości i w jakim kierunku zmierza świat

Marcin Grzędowski; 12 listopada 2015, 17:44

Wybaczcie mi państwo, ale z tego co się zorientowałem to jest to portal mieszkańców. Każdy ma prawo napisać relację, felieton, wspomnienia czy artykuł publicystyczny i przesłać do redakcji. Jeżeli są osoby, którym nie odpowiada moje pióro, to bardzo je proszę: nie czytajcie moich tekstów i wtedy nie będziecie narażać się na stres. Zdrowie mamy tylko jedno. pozdrawiam serdecznie

do Andy; 12 listopada 2015, 19:50

Proszę o komentarz związany z tematem a nie krytyka pani Tereski, która w przeciwieństwie do innych radnych powiatu jest uczciwa, pracująca rzetelnie i nie splamiła się jak co niektórzy. Z wypocin pana wynika,że jest pan z partii 'Nowe czasy" Gratuluję żenującego wpisu.

obserwer; 12 listopada 2015, 22:09

do nick - przepraszam za przeoczenie literki P - ale tak czy inaczej ilość flag na domach, uczestnictwo podczas uroczystości - jest mizerne. Może macie własne przemyślenia jak powinno przebiegać Święto 11-go Listopada?

Andy; 13 listopada 2015, 08:20

"w przeciwieństwie do innych radnych powiatu jest uczciwa" - czyli inni są nieuczciwi, rozumiem że wszyscy inni, a nie tylko niektórzy.

do Andy; 13 listopada 2015, 09:11

Co ma wspólnego pani Tereska z relacją z obchodów święta niepodległości? Nie rozumiem, czemu jej osoba pojawia się w komentarzach, nawet nie wiem czy była na tej uroczystości.

Andy; 13 listopada 2015, 10:11

Tyle ma wspólnego że brakuje mi jej komentarzy

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rozpoczyna się remont DK7 od Sękocina Starego do Rembertowa Rozpoczyna się ostatni etap realizacji S7 Lesznowola –...
Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.