Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Ile grójeckich rodzin chce nowego świadczenia od rządu

27 stycznia 2022; 13:43

Informacja prasowa

2 komentarze

Osoba, której przyznano środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, otrzyma specjalny komunikat. Znajdzie go na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz w mailu. W powiecie grójeckim złożono dotychczas 1018 wniosków na 1046 dzieci.

News will be here

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia przysługuje dodatkowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Wniosek o RKO do ZUS można złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej. Służą temu te same systemy teleinformatyczne, co w przypadku wniosków o świadczenie „Dobry start” i świadczenia wychowawczego „Rodzina 500”. To PUE ZUS, portal Emp@tia, oraz bankowość elektroniczna. Pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.

Jeśli ZUS przyzna rodzinny kapitał opiekuńczy, to nie będzie wydawał decyzji. Informację w tej sprawie każdy uprawniony otrzyma na swój profil na PUE ZUS a także mailem na adres, który podał we wniosku.

Jeżeli okaże się, że wniosek nie jest wypełniony prawidłowo, ZUS wezwie do jego poprawienia w ciągu 14 dni. Jeśli wymagane dokumenty nie zostaną złożone, Zakład wezwie do ich dostarczenia i wyznaczy na to termin od 14 do 30 dni. Wiadomość o tym, że należy poprawić lub uzupełnić wniosek osoba uprawniona otrzyma też na adres mailowy oraz numer telefonu podany we wniosku. Co ważne, jeśli dokumenty nie zostaną poprawione lub uzupełnione w wyznaczonym terminie, ZUS nie rozpatrzy wniosku.

Już 57 tys. wniosków złożonych w województwie mazowieckim

Mieszkańcy województwa mazowieckiego doskonale radzą sobie ze złożeniem wniosku online. Zrobiło to już ok. 57 tys. osób. Najwięcej przyszłych beneficjentów to rodzice z Warszawy – ponad 17 tys. wniosków. Z kolei najmniej złożyli mieszkańcy powiatu lipskiego - 315 wniosków. Złożenie dokumentów zajmuje średnio niecałe 12 minut.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców

Kapitał opiekuńczy przysługuje rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Prawo do świadczenia mają także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 miesiąca życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje.

Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają maksymalny termin dla ZUS na rozpatrzenie sprawy. Wynosi on dwa miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej, niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

TAGI:

Komentarze (2):

jan; 28 stycznia 2022, 12:07

Kupowanie wyborców trwa w najlepsze.Niech lepiej podadzą komu te pieniądze na rozdawnictwo zabrali.

Do Jan; 29 stycznia 2022, 08:02

Złodziejom zabrali setki miliardów, ale niestety nie powsadzali ich, bo mają immunitety, także sędziowskie.
Ale musisz też człeku wiedzieć, że socjal w całej skomunikowanej Europie jest dużo wyższy niż u nas, podobnie rzecz ma się z podatkami.
Demokracja jest chora i za wsze co wybory wszyscy muszą coś obiecać.
Pod tym względem olbrzymią przewagę ma Putin, bo rządzi ile chce i nic nie musi ludziom dawać - i tak go wybiorą w pseudowyborach. Prezydenci USA zawsze stoją na straconej pozycji, szczególnie w przypadku Partii Demokratycznej (Clinton, Obama, Biden).
Ale TVN mówi Janowi co mówi, a głupi to powtarza.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Przeciwzapalne właściwości ziół – kurkuma i mastika Stan zapalny jest normalną odpowiedzią organizmu na urazy i...
Jak dobrać opony do quada i motocyklu? Wybór odpowiednich opon do quada lub motocykla jest...
Nie żyje znany i lubiany mieszkaniec Grójca Był osobą niezwykle szanowaną i lubianą przez mieszkańców...
ITD: kierował bez uprawnień niesprawną wywrotką Kierowca wywrotki i zarazem przedsiębiorca nie posiadał waż...
Trafią na 3 miesiące do aresztu za pobicie i uszkodzenie ciała Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie dwaj sprawcy, któ...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.