Jak dbać o serce – czynniki ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych
14 grudnia 2017; 08:55
Materiał promocyjny
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią poważny problem zdrowotny obecnego stulecia. Obok cukrzycy, nowotworów oraz przewlekłych schorzeń układu oddechowego stanowią one jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) corocznie z ich powodu umiera ponad 17 milionów ludzi na świecie. Nic więc dziwnego, że schorzenia układu krążenia określane są mianem chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za niemal połowę wszystkich zgonów i prawie 40% przypadków hospitalizacji. Tak wysoka zachorowalność oraz śmiertelność z powodu schorzeń układu krążenia sprawia, że niezwykle istotnym aspektem okazuje się być odpowiednia profilaktyka, mająca na celu zmniejszenie tych zatrważających statystyk.
Czynniki ryzyka rozwoju chorób układu krążenia
Czynniki ryzyka są właściwościami lub cechami, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się danej jednostki chorobowej w przyszłości. Dla skutecznej profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych kluczowe jest więc poznanie oraz klasyfikacja czynników ryzyka rozwoju tej grupy schorzeń. Wśród występujących czynników ryzyka wyróżnić należy czynniki modyfikowalne oraz niemodyfikowalne.
Jak dbać o serce – profilaktyka chorób serca
Jak sama nazwa wskazuje czynniki modyfikowalne poddają się zmianom zewnętrznym, mającym na celu zminimalizowanie ich szkodliwych działań predysponujących do rozwoju choroby. Są one najczęściej związane ze stylem życia, wskaźnikami fizjologicznym lub biochemicznymi, które jesteśmy w stanie modyfikować. Wskaźnikami takimi są na przykład dieta, nadużywanie alkoholu, otyłość, nikotynizm, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe czy cukrzyca typu 2. Z kolei wskaźniki niemodyfikowalne nie poddają się jakimkolwiek zewnętrznym działaniom prewencyjnym i dotyczą one cech osobniczych. Do tej grupy zalicza się więc wiek, płeć, a także obciążenie genetyczne np. rodzinna hipercholesterolemia.
Choroby serca a alkohol
Alkohol etylowy jest czynną biologicznie substancją o dużym potencjale uzależniającym. Powszechnie dostępny stanowi jedną z najbardziej popularnych używek na świecie. I choć w niewielkich ilościach, spożywanych sporadycznie nie szkodzi on zdrowiu, to jednak jego nadużywanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami społeczno-zdrowotnymi. W profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych niezwykle istotne jest zagadnienie takie, jak alkohol a choroby serca. Więcej na tematy takie jak, nadciśnienie a alkohol czy profilaktyka chorób serca – czytaj na portalach medycznych, np. Dbamoserce.
Serce a alkohol
Liczne badania kliniczne i obserwacje dowiodły iż niewielka ilość alkoholu nie oddziałuje negatywnie na ludzki organizm, a wręcz przeciwnie. Jak można przeczytać w następującym artykule http://dbamoserce.pl/alkohol-a-serce-czerwone-wino-rzeczywiscie-dobre-dla-serca/ alkohol etylowy spożywany w umiarkowanych dawkach wykazuje korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jest to przede wszystkim następstwem jego pozytywnego oddziaływania na profil lipidowy, poprzez wzrost stężenia tak zwanego dobrego cholesterolu, czyli frakcji lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL). Przeprowadzone badania naukowe jednocześnie wskazały niekorzystny wpływ etanolu spożywanego w dużych ilościach na serce i układ krążenia. Wysokie dawki alkoholu etylowego podnoszą ciśnienie tętnicze krwi, prowadzą do zaburzeń rytmu pracy serca, mogąc być przyczyną jego zawału a nawet zgonu.
Najnowsze komentarze