Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki

Jaka jest różnica między destylatorem a kolumną rektyfikacyjną?

2 czerwca 2023; 12:38

Materiał promocyjny

Do wyrobu domowych alkoholi używa się specjalnej aparatury do destylacji. Dwa najczęściej wybierane rozwiązania to destylator typu Pot-still oraz kolumna rektyfikacyjna – do czego konkretnie taki sprzęt służy i która z opcji jest lepsza dla użytkownika?

Kolumna rektyfikacyjna


W kolumnie rektyfikacyjnej parowanie i skraplanie cieczy zachodzi kilkukrotnie. Przy każdym kolejnym odparowaniu stężenie alkoholu jest wyższe, i proces ten powtarza się do czasu, aż uda się osiągnąć około 96 procent. Wielokrotne parowanie i skraplanie sprawia też, że z destylatu znikają wszelkie zapachy i smaki – otrzymany alkohol jest czysty i bezwonny.

Nie znaczy to jednak, że na kolumnie rektyfikacyjnej nie da się wytworzyć alkoholu smakowego, bo jeśli jest ona wyposażona w specjalny zawór, aparaturę wystarczy przełączyć w tryb pracy potstill. Smakowe trunki uzyskiwane tą drogą mają dobrą jakość, choć zazwyczaj kolumny wybiera się przede wszystkim po to, żeby wytwarzać na niej alkohol wysokiej mocy.

Destylator Pot-still


W destylatorze zachodzi destylacja prosta – inaczej mówiąc, odparowywanie alkoholu z nastawu zachodzi tylko raz. Zaletą takiej metody jest otrzymanie alkoholu bogatego w aromaty i smaki, a ich stężenie użytkownik określa samodzielnie według własnych preferencji – końcowy efekt zależy między innymi od szybkości destylacji oraz momentu cięcia frakcji.

Jest to urządzenie wykorzystywane do produkcji destylatów smakowych. Niektóre modele, tak jak sprzęt dostępny na https://dobrydestylator.pl/, mają wmontowany dodatkowo aromatyzator, dzięki czemu alkohol zyskuje intensywniejszy smak oraz aromat. Innym przydatnym udogodnieniem jest reflux, który zwiększa moc produkowanego trunku. Więcej informacji o możliwościach aparatury i dodatkowych akcesoriach można znaleźć na: https://dobrydestylator.pl/potstill-fi-76.

Jaką aparaturę kupić dla siebie?


Znając możliwości obu sprzętów, trzeba po prostu dopasować aparaturę do swoich potrzeb. Dla osób, które zamierzają produkować przede wszystkim nalewki i potrzebują czystego, bezwonnego spirytusu, lepsza będzie kolumna rektyfikacyjna, z kolei do produkcji trunków smakowych bardziej nadaje się destylator.

Poza tym warto jeszcze zwrócić uwagę na wykonanie kupowanego sprzętu oraz jego parametry – najwyższą jakość zapewnia aparatura miedziana, ze średnicą rury powyżej 50 mm (to pozwoli na uzyskanie średniego tempa destylacji na poziomie ok. 2 litrów na godzinę). Właściwości destylatora albo kolumny można też poprawić dzięki dodatkowym akcesoriom. Nie bez znaczenia jest także surowiec – składniki powinny być czyste, nieuszkodzone i świeże.

 

Najnowsze artykuły

Jest przetarg na modernizację stadionu w Grójcu Urząd Gminy i Miasta w Grójcu ogłosił przetarg na przebudow...
Grójecka policjantka na motocyklu, łączy służbę z pasją Czy pracę można połączyć z pasją? Mł. asp. Agata Sławińska...
Piknik Średniowieczny na 1000-lecie grodu obronnego w Lewiczynie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Grójeckiej i Koło Gospodyń...
Liga okręgowa: Mazowsze Grójec – Powiślanka Lipsko 1:0 Podopieczni Jerzego Engela jr odnieśli cenne zwycięstwo nad...
Jutro w Grójcu akcja Koalicji Obywatelskiej Kobiety na wybory Już jutro (23 września) w Grójcu o godz.15.30 akcja...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.