Jesteś poszkodowanym lub sprawcą szkody parkingowej? Zobacz, jak się zachować

28 listopada 2019; 13:44

Materiał partnera

Zostało kilka dni do świąt, do kupienia masz długą listę produktów od żony, a do tego prezent dla niej i dla teściowej. Jeździsz szybko od sklepu do sklepu, odhaczając rzeczy z listy. Oczywiście tuż przed świętami miasto jest zakorkowane, a na parkingach miejsca mało, kierowców wielu, a do tego każdy z nich się spieszy. W takich warunkach trudno być mistrzem parkowania, natomiast bardzo łatwo o szkodę. Jesteś poszkodowanym lub sprawcą szkody parkingowej? Podpowiadamy, jak szybko załatwić sprawę.

Jesteś poszkodowany na parkingu?

Jeśli ktoś zarysował Ci karoserię, urwał lusterko lub wgniótł drzwi, najlepiej zrobisz, gdy od razu napiszecie ze sprawcą oświadczenie o szkodzie parkingowej. Nie powinno to zająć więcej niż 10 minut. Oświadczenie możecie napisać odręcznie. Poradnik https://mubi.pl/poradniki/szkoda-parkingowa/ wskazuje, że w oświadczeniu powinny znaleźć się poniższe informacje:

- dane Twoje i sprawcy,
- dane waszych samochodów i polis ubezpieczeniowych,
- okoliczności zdarzenia (wraz z datą i miejscem zajścia),
- opis uszkodzeń,
- opcjonalnie – zdjęcia uszkodzeń Twojego samochodu.

Po spisaniu oświadczenia Ty, jako poszkodowany, masz obowiązek poinformować ubezpieczyciela sprawcy o zdarzeniu.

Szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym możesz zgłosić na trzy sposoby:

- osobiście w oddziale,
- elektronicznie poprzez formularze online lub e-mail,
- a nawet telefonicznie.

Często sprawcy szkód parkingowych wolą rozliczać się za szkodę bezpośrednio na miejscu, bez angażowania ubezpieczycieli. Uważaj jednak na sytuacje, takie jak ta przesłana przez naszego czytelnika:

Pożyczam swoje auto mojej 21-letniej córce. Ostatnio wróciła z osiedlowych zakupów z lekko porysowaną karoserią. Powiedziała, żebym się nie martwił, bo wszystko załatwione. Sądziłem, że córka spisała oświadczenie po szkodzie, ale okazało się, że sprawę załatwiła zupełnie inaczej. Za namową sprawcy, który twierdził, że tak będzie wygodniej i szybciej dla obu stron, córka zgodziła się rozliczyć z panem bezpośrednio, czyli wziąć gotówkę do ręki. Umówili się na 300 zł, bo córka nie zdaje sobie sprawy z tego, ile kosztuje lakierowanie pojazdu. Nas kosztowało 500 zł. Dzięki dobroduszności Pana Sprawcy jesteśmy w plecy 200 zł. Na szczęście córka już wie, że następnym razem ma spisać oświadczenie po szkodzie lub od razu dzwonić na policję.

Wniosek z tej historii jest jeden: jeśli rozliczysz się ze sprawcą usterki bezpośrednio, jest ryzyko, że pieniądze te nie wystarczą Ci na opłacenie faktycznych kosztów naprawy szkód. Dlatego, jeśli sprawca nalega na rozliczenie gotówkowe i odmawia spisania oświadczenia po szkodzie parkingowej, po prostu zadzwoń na policję.

Jeśli sprawca znika z miejsca zdarzeniaMoże się okazać, że sprawca usterki ucieknie z miejsca zdarzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Zadzwoń na policję. Być może policji uda się tożsamość sprawcy. Jeśli nie, szkodę będziesz musiał zgłosić z tytułu AC.

Jesteś sprawcą szkody parkingowej?Jeśli to Ty popełniłeś błąd i jesteś sprawcą szkody parkingowej, nie uciekaj z miejsca zdarzenia. Poszkodowany może wezwać policję, a ta ustalić Twoją tożsamość. W takim wypadku będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć koszty odszkodowania, które ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu.

W sytuacji, gdy jako sprawca uciekasz z miejsca zdarzenia, ubezpieczyciel i tak wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Jednak, jeśli policji uda się ustalić Twoją tożsamość, ubezpieczyciel zwróci się do Ciebie z tzw. regresem ubezpieczeniowym, czyli żądaniem zwrotu wypłaconej rekompensaty. Oznacza to, że jeśli koszt naprawy szkody parkingowej wyniesie poszkodowanego 2 000 zł, za naprawę zapłacisz z własnej kieszeni. – tłumaczy prawnik z kalkulatora ubezpieczeń OC/AC (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/).

Najlepiej zrobisz, gdy poczekasz na właściciela uszkodzonego pojazdu i na miejscu spiszecie oświadczenie o szkodzie parkingowej. Możesz też zostawić poszkodowanemu za wycieraczką karteczkę z Twoimi danymi lub, jeśli sytuacja ma miejsce na parkingu przy supermarkecie, poprosić obsługę sklepu o wywołanie drugiego kierowcę przez głośnik.

 

Najnowsze artykuły

Co dalej z rozgrywkami piłki nożnej? Ważna decyzja MZPN Jeśli rząd da zgodę, to w czerwcu piłkarze grójeckiego...
Na starym stadionie w Grójcu wyrośnie miasteczko do testów na COVID-19 Starosta grójecki Krzysztof Ambroziak udostępnił teren...
Koronawirus w powiecie grójeckim: raport z 26 maja Z wtorkowego komunikatu sanepidu w Grójcu wynika, że rośnie...
PKS Polonus przywrócił połączenia Grójec – Warszawa Metro Wilanowska PKS Polonus wznowił od poniedziałku realizację połączeń...
Spędź weekend na Mazowszu Świat walczy z kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a branża...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

tynkarze do Belgii
Firma SUNNY HOUSE poszukuje tynkarzy (podwykonawców, pojedyńcze...
Praca. Zapraszam do panelu internautów. Jest to ogólnopolska społeczność badawcza,...
części do silników Deutz ktservice.com.pl,... KT Service - posiadamy największy w Polsce magazyn części do silników...
Przyłbica dla dzieci - 2,90zł netto... Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku stworzyliśmy lekki model
przyłbicy...
Kurs Specjalista ds. kadr i płac... NCKU SPD SZKOLENIA
wpisane do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych...

Firmy z Grójca i okolic

zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.