Jutro – kim chcesz być? Wernisaż wystawy rzeźb Michała Jackowskiego

30 czerwca 2021; 14:48

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W upalne, piątkowe popołudnie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprosiło na wernisaż wystawy „Jutro – kim chcesz być?. Michał Jackowski. Rzeźba”.Niezwykła wędrówka do krainy antycznych wzorców połączonych z nowymi, popkulturowymi elementami, wprowadza widza w przestrzeń filozoficznych pytać o życie, związki, osobowość, postępowanie. Pytań, które zadaje sam artysta – utalentowany rzeźbiarz pochodzący z Białegostoku – Michał Jackowski. Otwarcie wystawy odbyło się w pięknych okolicznościach winiarskiego parku, w cieniu drzew i sąsiedztwie dzieł artysty.

Rzeźbiarz prezentuje w Warce 28 prac z marmuru i brązu, zarówno mniejszych jak i większych. Sama wystawa podzielona została na trzy części. Pierwszą znajduje się w sali wystaw czasowych, gdzie zobaczyć można dzieła z cyklu „Antic Games” (Gry Antyczne), dalej przechodząc przez park okalający Muzeum można podziwiać kilka wielkoformatowych rzeźb, w tym „Sticky  Pink”, której elementy wkraczają również w przestrzeń między drzewami. Ostatnia część wystawy znajduje się w zabytkowym pałacu, gdzie artysta prezentuje niezwykle intymny cykl „Circles of Life” („Kręgi życia”) opowiadający w wysublimowany sposób o relacjach kobiety i mężczyzny.

Podczas wernisażu wystawy, który zgromadził wielu szacownych gości, dyrektor Muzeum Iwona Stefaniak powitała i podziękowała wszystkim uczestnikom, a także zaangażowanym w stworzenie ekspozycji. Wśród obecnych był sam artysta – Michał Jackowski, wraz z żoną i dziećmi. Ponadto członek Rady Muzeum – Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który to ośrodek jest partnerem wystawy, współkuratorka ekspozycji dr Anna Rudek-Śmiechowska, projektanci ekspozycji – Maciej Stefański i Anna Stefańska, a także Jakub Fijewski – właściciel partnerującej wystawie galerii Artutito z Warszawy. W otwarciu uczestniczyli także przedstawiciele władz: wicestarosta powiatu grójeckiego – Jolanta Sitarek, członek zarządu Andrzej Zaręba, Grażyna Kijuc – radna powiatu oraz reprezentująca władze Warki – wiceburmistrz Teresa Knyzio.

Podczas otwarcia prof. Sienkiewicz podkreślił wysoki poziom artystyczny prezentowanych prac, a także fakt, że „Michał Jackowski zdobył już wiele spektakularnych nagród i wyróżnień na prezentacjach sztuki współczesnej za granicą, od Florencji i Rzymu po Miami - ale pierwszy raz drzwi muzeum w Polsce otworzyło przed nim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, doceniając jego talent i międzynarodowe osiągnięcia”. Podziękował za to dyrektorce i zespołowi Muzeum. Oficjalnie wystawę otworzyła wicestarosta Jolanta Sitarek, na której wystawa zrobiła duże wrażenie. Po ekspozycji oprowadził zebranych sam Artysta, który poza talentem rzeźbiarskim ma dar opowiadania, dobrze śpiewa i do tego jest bardzo skromnym człowiekiem.

Wystawa odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, co zostało podkreślone w przemówieniach towarzyszących wernisażowi.  

„Wierzę, że  zadawanie  sobie pytań  o wartości, jakie wybieramy w  życiu,  odpowiedzi, jakie będziemy na nie dawali, może nas kierować w stronę jakiegoś zniewolenia lub uwolnienia się. Najgorsze, co może nam się przydarzyć, to płynięcie strumieniem rzeki bez zadawania sobie pytań, bez próby wyskoczenia, popłynięcia pod prąd, bez braku refleksji” – podkreślał w swoich wypowiedziach Michał Jackowski. Do zadawania pytań i obcowania z wspaniałą sztuką rzeźbiarską zaprasza wystawa „Jutro – kim chcesz być?”, która potrwa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego do końca sierpnia 2021 roku.

Inf. Muzeum

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grupa SPEED: 128 wykroczeń na drogach powiatu grójeckiego W dniach 19-25 lipca 2021 roku grójeccy policjanci wchodzą...
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego W niedzielę – 1 sierpnia, przy pomniku poświęconym...
Szanse i zagrożenia dla polskich sadowników Mimo bycia światowym liderem w produkcji jabłek, polscy...
Dwa wygrane mecze towarzyskie Mazowsza W ubiegłym tygodniu podopieczni Mariusza Lisieckiego...
Rozpoczęła się budowa Głównego Punktu Zasilającego Grójec 2 Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną na terenie...

Najnowsze ogłoszenia

Malowanie / Ocieplenia - Niemcy.... Mein Personal poszukuje od zaraz fachowców w zakresie wykończenia wnętrz...
Windy Schodowe, Krzesła, Platformy Firma Windy Schodowe oferuje Państwu różnego rodzaju krzesełka i platformy...
ELASTYCZNA deska elewacyjna PlasterTynk... PLASTMAKER wykonuje i poleca elastyczne deski elewacyjne PlasterTynk.
Viptoner Tusze i Tonery W ofercie sklepu VIPToner znajdziesz szeroką gamę 
zamienników...
Technik Farmacji ZIKO APTEKA
Zatrudnimy Technika Farmacji do Apteki w Grójcu ....

Firmy z Grójca i okolic

Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Kancelaria Notarialna Kamila Badelska... Notariusz
Klinika Medycyny Estetycznej FabMed Klinika Medycyny Estetycznej FabMed działająca w Warszawie specjalizuje...
Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.