Jutro – kim chcesz być? Wernisaż wystawy rzeźb Michała Jackowskiego

30 czerwca 2021; 14:48

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W upalne, piątkowe popołudnie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprosiło na wernisaż wystawy „Jutro – kim chcesz być?. Michał Jackowski. Rzeźba”.

Niezwykła wędrówka do krainy antycznych wzorców połączonych z nowymi, popkulturowymi elementami, wprowadza widza w przestrzeń filozoficznych pytać o życie, związki, osobowość, postępowanie. Pytań, które zadaje sam artysta – utalentowany rzeźbiarz pochodzący z Białegostoku – Michał Jackowski. Otwarcie wystawy odbyło się w pięknych okolicznościach winiarskiego parku, w cieniu drzew i sąsiedztwie dzieł artysty.

Rzeźbiarz prezentuje w Warce 28 prac z marmuru i brązu, zarówno mniejszych jak i większych. Sama wystawa podzielona została na trzy części. Pierwszą znajduje się w sali wystaw czasowych, gdzie zobaczyć można dzieła z cyklu „Antic Games” (Gry Antyczne), dalej przechodząc przez park okalający Muzeum można podziwiać kilka wielkoformatowych rzeźb, w tym „Sticky  Pink”, której elementy wkraczają również w przestrzeń między drzewami. Ostatnia część wystawy znajduje się w zabytkowym pałacu, gdzie artysta prezentuje niezwykle intymny cykl „Circles of Life” („Kręgi życia”) opowiadający w wysublimowany sposób o relacjach kobiety i mężczyzny.

Podczas wernisażu wystawy, który zgromadził wielu szacownych gości, dyrektor Muzeum Iwona Stefaniak powitała i podziękowała wszystkim uczestnikom, a także zaangażowanym w stworzenie ekspozycji. Wśród obecnych był sam artysta – Michał Jackowski, wraz z żoną i dziećmi. Ponadto członek Rady Muzeum – Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który to ośrodek jest partnerem wystawy, współkuratorka ekspozycji dr Anna Rudek-Śmiechowska, projektanci ekspozycji – Maciej Stefański i Anna Stefańska, a także Jakub Fijewski – właściciel partnerującej wystawie galerii Artutito z Warszawy. W otwarciu uczestniczyli także przedstawiciele władz: wicestarosta powiatu grójeckiego – Jolanta Sitarek, członek zarządu Andrzej Zaręba, Grażyna Kijuc – radna powiatu oraz reprezentująca władze Warki – wiceburmistrz Teresa Knyzio.

Podczas otwarcia prof. Sienkiewicz podkreślił wysoki poziom artystyczny prezentowanych prac, a także fakt, że „Michał Jackowski zdobył już wiele spektakularnych nagród i wyróżnień na prezentacjach sztuki współczesnej za granicą, od Florencji i Rzymu po Miami - ale pierwszy raz drzwi muzeum w Polsce otworzyło przed nim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, doceniając jego talent i międzynarodowe osiągnięcia”. Podziękował za to dyrektorce i zespołowi Muzeum. Oficjalnie wystawę otworzyła wicestarosta Jolanta Sitarek, na której wystawa zrobiła duże wrażenie. Po ekspozycji oprowadził zebranych sam Artysta, który poza talentem rzeźbiarskim ma dar opowiadania, dobrze śpiewa i do tego jest bardzo skromnym człowiekiem.

Wystawa odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, co zostało podkreślone w przemówieniach towarzyszących wernisażowi.  

„Wierzę, że  zadawanie  sobie pytań  o wartości, jakie wybieramy w  życiu,  odpowiedzi, jakie będziemy na nie dawali, może nas kierować w stronę jakiegoś zniewolenia lub uwolnienia się. Najgorsze, co może nam się przydarzyć, to płynięcie strumieniem rzeki bez zadawania sobie pytań, bez próby wyskoczenia, popłynięcia pod prąd, bez braku refleksji” – podkreślał w swoich wypowiedziach Michał Jackowski. Do zadawania pytań i obcowania z wspaniałą sztuką rzeźbiarską zaprasza wystawa „Jutro – kim chcesz być?”, która potrwa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego do końca sierpnia 2021 roku.

Inf. Muzeum

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Puchar Polski: KS Wysokin – Mazowsze Grójec 2:5 W niedzielne popołudnie grójczanie pokonali KS Wysokin 5:2...
Filmowcy kręcą serial w Grójcu. Znamy szczegóły produkcji Od soboty na terenie Grójca realizowane są zdjęcia do...
Mazowsze zdało egzamin To był trudny rok – pandemia, rosnąca inflacja i duży...
Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą Były szef wojsk inżynieryjnych 25 Brygady Kawalerii...
Tragiczny wypadek w gminie Błędów. Mężczyzna zginął pod kosiarką Mieszkaniec miejscowości Bielany w gminie Błędów zginął w...

Najnowsze ogłoszenia

... Alarmy Kamery Napędy do Bram Domofony
części do silników Deutz, hurtownia... KT Service - posiadamy największy magazyn części do silników Deutz...
Szukasz pracowników z Ukrainy ? Szanowni Państwo,

Firma Gerbaupol sp. z o. o. z siedzibą...
Kasjer/Sprzedawca Stokrotka Stokrotka Sp. z o. o. – jesteśmy siecią handlową obecną na...
Sprzedam dobrze prosperującą firmę... Do sprzedania firma produkująca stoły betonowe do tenisa, pojedyncze...

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.