Jutro – kim chcesz być? Wernisaż wystawy rzeźb Michała Jackowskiego

30 czerwca 2021; 14:48

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W upalne, piątkowe popołudnie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprosiło na wernisaż wystawy „Jutro – kim chcesz być?. Michał Jackowski. Rzeźba”.

Niezwykła wędrówka do krainy antycznych wzorców połączonych z nowymi, popkulturowymi elementami, wprowadza widza w przestrzeń filozoficznych pytać o życie, związki, osobowość, postępowanie. Pytań, które zadaje sam artysta – utalentowany rzeźbiarz pochodzący z Białegostoku – Michał Jackowski. Otwarcie wystawy odbyło się w pięknych okolicznościach winiarskiego parku, w cieniu drzew i sąsiedztwie dzieł artysty.

Rzeźbiarz prezentuje w Warce 28 prac z marmuru i brązu, zarówno mniejszych jak i większych. Sama wystawa podzielona została na trzy części. Pierwszą znajduje się w sali wystaw czasowych, gdzie zobaczyć można dzieła z cyklu „Antic Games” (Gry Antyczne), dalej przechodząc przez park okalający Muzeum można podziwiać kilka wielkoformatowych rzeźb, w tym „Sticky  Pink”, której elementy wkraczają również w przestrzeń między drzewami. Ostatnia część wystawy znajduje się w zabytkowym pałacu, gdzie artysta prezentuje niezwykle intymny cykl „Circles of Life” („Kręgi życia”) opowiadający w wysublimowany sposób o relacjach kobiety i mężczyzny.

Podczas wernisażu wystawy, który zgromadził wielu szacownych gości, dyrektor Muzeum Iwona Stefaniak powitała i podziękowała wszystkim uczestnikom, a także zaangażowanym w stworzenie ekspozycji. Wśród obecnych był sam artysta – Michał Jackowski, wraz z żoną i dziećmi. Ponadto członek Rady Muzeum – Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który to ośrodek jest partnerem wystawy, współkuratorka ekspozycji dr Anna Rudek-Śmiechowska, projektanci ekspozycji – Maciej Stefański i Anna Stefańska, a także Jakub Fijewski – właściciel partnerującej wystawie galerii Artutito z Warszawy. W otwarciu uczestniczyli także przedstawiciele władz: wicestarosta powiatu grójeckiego – Jolanta Sitarek, członek zarządu Andrzej Zaręba, Grażyna Kijuc – radna powiatu oraz reprezentująca władze Warki – wiceburmistrz Teresa Knyzio.

Podczas otwarcia prof. Sienkiewicz podkreślił wysoki poziom artystyczny prezentowanych prac, a także fakt, że „Michał Jackowski zdobył już wiele spektakularnych nagród i wyróżnień na prezentacjach sztuki współczesnej za granicą, od Florencji i Rzymu po Miami - ale pierwszy raz drzwi muzeum w Polsce otworzyło przed nim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, doceniając jego talent i międzynarodowe osiągnięcia”. Podziękował za to dyrektorce i zespołowi Muzeum. Oficjalnie wystawę otworzyła wicestarosta Jolanta Sitarek, na której wystawa zrobiła duże wrażenie. Po ekspozycji oprowadził zebranych sam Artysta, który poza talentem rzeźbiarskim ma dar opowiadania, dobrze śpiewa i do tego jest bardzo skromnym człowiekiem.

Wystawa odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, co zostało podkreślone w przemówieniach towarzyszących wernisażowi.  

„Wierzę, że  zadawanie  sobie pytań  o wartości, jakie wybieramy w  życiu,  odpowiedzi, jakie będziemy na nie dawali, może nas kierować w stronę jakiegoś zniewolenia lub uwolnienia się. Najgorsze, co może nam się przydarzyć, to płynięcie strumieniem rzeki bez zadawania sobie pytań, bez próby wyskoczenia, popłynięcia pod prąd, bez braku refleksji” – podkreślał w swoich wypowiedziach Michał Jackowski. Do zadawania pytań i obcowania z wspaniałą sztuką rzeźbiarską zaprasza wystawa „Jutro – kim chcesz być?”, która potrwa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego do końca sierpnia 2021 roku.

Inf. Muzeum

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Dariusz Gwiazda wśród najbardziej wpływowych burmistrzów Facebookowy profil szefa grójeckiego samorządu - Dariusza...
ZUS wypłaca już świadczenia 500 plus. Podano dane z powiatu grójeckiego Dzisiaj ruszyły pierwsze przelewy świadczenia 500 plus od...
Ania Dąbrowska gwiazdą Święta Kwitnących Jabłoni 2022 Grójecki Ośrodek Kultury poinformował w środę, że podczas...
Włamał się do domu i ukradł dwa telefony Grójeccy kryminalni zatrzymali 41-latka w związku z wł...
Uwierzył w fałszywą historię i stracił 130 tys. zł Grójeccy policjanci prowadzą sprawę oszustwa metodą „...

Najnowsze ogłoszenia

Praca w hotelach w Irlandii Cekal jest polską agencją pośrednictwa pracy powstałą w 2013 roku która...
Magazynier - praca w Berlinie W związku z rozpoczęciem nowego projektu poszukujemy osób do pracy w...
... Salon Endorfiny w Warce zatrudni fryzjerkę, jeżeli
posiadasz...
... Instalacje Serwis Utrzymanie
Praca w Niemczech/ Operator wozka... Pracuj w Niemczech jako operator wózka widłowego

Miejscowość:...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...
Wynajem koparki - 1Rent 1RENT to wypożyczalnia maszyn budowlanych z wieloletnim doświadczeniem...
Klinika Medycyny Estetycznej FabMed Klinika Medycyny Estetycznej FabMed działająca w Warszawie specjalizuje...
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.