Koronawirus: dlaczego szpital w Grójcu został sparaliżowany

24 marca 2020; 13:49

Grojec24.net

31 komentarzy

W poniedziałek wieczorem ogólnopolski portal Onet.pl opublikował artykuł „Jak szpital w Grójcu padł pod ciężarem własnych błędów”. Tekst spotkał się z falą komentarzy i wzburzenia w Internecie.

- Szpital w Grójcu został sparaliżowany, ponieważ w ciągu kilku dni popełniono tam wszelkie możliwe błędy dotyczące procedur bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa. Błędy doprowadziły m.in. do zakażenia siedmiorga medyków, izolacji kilkudziesięciu innych oraz zakażenia 10 pacjentów. Proceduralny chaos sprawił, że na przymusowej kwarantannie pozostaje wiele zdrowych osób – czytamy we wstępie do artykułu.

Oto jego najważniejsze tezy:

- Lekarz z gorączką, po wymazie, chciał dalej pracować. Zganiono ratowników, którzy odmówili z nim współpracy

- Nawet, gdy lekarz otrzymał pozytywny test, nie zamknięto ani nie zdezynfekowano izby przyjęć, gdzie przebywał

- Testy na koronawirusa zrobili sobie członkowie zarządu, ale nie objęto nimi wszystkich ratowników

- Około 60 medyków, którzy mieli z nim kontakt, wysłano po prostu do domu. Przez następne dni próbowali się dowiedzieć, czy są na kwarantannie. Bez skutku

- Aż siedmioro lekarzy i pielęgniarek z oddziału wewnętrznego miało w ub. tygodniu pozytywne testy na koronawirusa. Mimo to przyjęcia wstrzymano dopiero w niedzielę

- Kilkudziesięciu medyków z ujemnym wynikiem testu na koronawirusa wciąż nie może wyjść z domów i wrócić do pracyCo na to władze powiatu? O komentarz do publikacji Onetu zwróciliśmy się do starosty grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka. – Współczuję osobom, które pracują w szpitalu i są narażeni. Niektórzy nie wytrzymują presji, co jest dla mnie zrozumiałe, ponieważ z taką sytuacją spotykamy się po raz pierwszy – komentuje Ambroziak. 

Zaznacza on, iż jako starosta nie ma prawnej możliwości zamknięcia szpitala. – Wszystko musi być uzgadniane ze służbami: wojewodą, Narodowym Funduszem Zdrowia i sanepidem – tłumaczy.

Na nasze pytanie, czy władze powiatu zamierzają wyciągnąć konsekwencje wobec zarządu grójeckiej lecznicy – czego na internetowych forach po publikacji Onetu domaga się wielu mieszkańców – starosta odpowiedział, że nie jest to moment na dyskusje na temat osób, które pracują w szpitalu. – Wszyscy mamy problem walki z koronawirusem, a czas na podsumowania przyjdzie – mówi Krzysztof  Ambroziak.

Do medialnych doniesień Powiatowe Centrum Medyczne odniosło się we wtorek na swoim facebookowym profilu:

Zapytaliśmy starostę, jak obecnie wygląda sytuacja epidemiologiczna w obu placówkach na terenie powiatu. Ambroziak przyznaje, iż zarówno w Grójcu, jak i Nowym Mieście nad Pilicą brakuje kadry.

W Nowym Mieście obsługa medyczna jest zachowana, natomiast nie są przyjmowani pacjenci na oddziały.

Podobnie jest w Grójcu. – Brakuje kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, nie ma się kto opiekować pacjentami – przyznaje starosta w rozmowie z Grojec24.net.

Jak dodaje, zwrócił się o pomoc w tej sprawie do wojewody i okolicznych szpitali.

Starosta powiedział nam także, że szpital w Grójcu otrzymał kolejną pulę testów. Obecnie są pobierane wymazy od pacjentów i osób, które miały kontakt z zakażonymi.

Ambroziak poinformował też o kolejnej osobie ze szpitala z dodatnim wynikiem badania na koronawirusa. To dyrektor medyczny grójeckiej placówki.

TAGI:

Komentarze (31):

wkurzony obywatel; 24 marca 2020, 14:25

ja się pytam co robią radni powiatowi z Grójca w sprawie szpitala??? Janusz KARBOWIAK i Paweł SIENNICKI gdzie wy jesteście??? Oddajcie mandaty zanim was ludzie na taczkach razem z zarzadem szpitala nie wywioza

Ktos; 24 marca 2020, 14:56

Wkoncu prawda! Tylko telewizja jest w stanie pokazać prawdę i nie zamieść pod dywan!! Wszyscy na pysk powinni wylecieć za to co się stało!!!! Nie dość że szpital to rzeźnia i pracują tam lekarze - panowie nieodpowiedzialni to narazili nas i innych na zachorowanie. Lekarz zapłaci karę bo go stać!! Trzeba zrobić takie kroki żeby było więzienie może wtedy dadzą nam żyć a nie zarażać.

wgr1500; 24 marca 2020, 15:14

Dla mnie przerażajace jest to że głownymi ogniskami koronawirusa w naszym powiecie sa oba szpitale. Miejsca które powinny leczyc, a zarażaja. Jednym słowem zgroza. Jak ma byc dobrze w tych szpitalach, jak zaistniała sytuacja pokazuje że nie są zachowane żadne standardy jesli chodzi o higiene, czystosc i zabezpieczenie personelu/ pacjentow. Miejmy nadzieje że cała ta historia nie zostanie zamieciona pod dywan i zostana wyciągniete konsekwencje a przede wszystkim wnioski na przyszłosc.

Czytelnik ; 24 marca 2020, 15:25

Co w sprawie pracowników starostwa przecież pani sprzątaczka jest w kwarantannie a miała kontakt z pozostałymi pracownikami starpstwa

Pracownik ; 24 marca 2020, 15:34

Do cholery zróbcie testy wszystkim pracownikom którzy są na zwolnieniach też. Bo wiele osób z medycznym mieli kontakt!?

RE: wkurzony; 24 marca 2020, 15:37

Radni powiatowi pracują tak jak im przewodniczący pracę organizuje.

Xxx; 24 marca 2020, 15:47

to wnioski na następne wybory nasuwają się same, jeśli tylko przeżyjemy to wiemy kogo nie wybierać.

Rambo; 24 marca 2020, 16:09

Ewidentnie za ten bałagan powinny odpowiedzieć władze powiatu grójeckiego. Brak nadzoru właścicielskiego jest tu widoczny jak na dłoni.

Niezadowolona ; 24 marca 2020, 16:52

Przecież od lat wiadomo,że jak chcesz umrzeć idź do grójeckiego szpitala się leczyć. Niewiedza , niekompetencja arogancja lekarzy i pielęgniarek sięga tutaj zenitu. Teraz widać cała pracę tego szpitala. Żadnych standardów. A oddział wewnętrzny należało już kilka lat temu zamknąć.

AleJaja; 24 marca 2020, 17:05

Nasz powiatowy PSL został obnażony przez koronawirus. Więcej znajomych królika pozatrudniajcie jeszcze. Radny Karbowiak, szef wszystkich szefów, schował głowę w piasek. A taki zazwyczaj wygadany. Dzięki waszej nieudolności cały powiat jest pozbawiony opieki medycznej. Zarządzać dwoma szpitalami w powiecie i oba stają się ogniskami epidemii w regionie. Mistrzowie normalnie...

do radnego mniejszości Ale Jaja, Rambo; 24 marca 2020, 17:31

Jak byś rządził co byś zrobił, jak rządziłeś NIE ODDŁUŻYŁEŚ - nie siej fermentu, zacznij szyć maseczki. Bohaterem jesteś przed komputerem.

Prawda o PSL; 24 marca 2020, 17:48

Mam pytanie, kiedy powstały długi szpitala i największy ich przyrost?
Bo coś mi się wydaje, że wtedy, kiedy uniewinniona przez niezwisłe sądy Sawicka z PO opowiadała o kręceniu lodów na służbie zdrowia i jakoś się to zbiegało w czasie z rządami PO-PSL w powiecie grójeckim i jakoś wtedy z kasy powiatu poszło 15 mln na muzeum w Warce. Czy się mylę? Jeśli tak, to proszę o sprostowanie.

Ktos; 24 marca 2020, 18:24

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Starosto Ambroziak....; 24 marca 2020, 18:44

Chaos i brak nadzoru. Przekazać szpital firmom specjalizującym się w prowadzeniu szpitali (jak w Piasecznie) i skończyć z tym dziadostwem.

Ja; 24 marca 2020, 19:24

Jak to jest ze instytucjie które mają na bronić przed takimi sytuacjiami czy utrzymywać nas obywateli w dobrym zdrowiu sami powodują PANDEMIE w tym powiecie Czy to jest normalne aby strach w powiecie siały szpitale

Do przewodniczącego ; 24 marca 2020, 19:39

Zrezygnuj pań i oszczędź nam wstydu, Kim on w ogóle jest. On wygany? Raczej bezradny

Mieszkaniec 2; 24 marca 2020, 20:36

W szpitalach brud i na ulicach Grójca brud i na chodnikach brud,Grójec na ustach całej Polski,wstyd szanowni Radni.

Armagedon2020; 24 marca 2020, 22:01

Czytając tę wszystkie komentarze od ludzi i władz gminnych oraz powiatowych, wstydzę się za to wszystko co się dzieje. Starosta,i cała rada powiatu włącznie z przewodniczącym Karbowiakiem powinni stanąć przed sądem ,za brak kontroli nad szpitalami do czego są zobowiązani ustawowo. Już z początkiem roku powinni skontrolować szpitale,czy mają zabezpieczone ubiory,maseczki,rękawiczki na wypadek koronawirusa,co nie wiedzieli co sìę dzieje w Wuhan,co myśleli,że nas ominie,a teraz oklamują społeczeństwo,usuwane są niewygodne wpisy.Jak macie honor to zlóżcie mandaty,są ludzie którzy są społecznikami i doprowadzą te szpitale do przyzwoitości, zatrudnią dobrych,fachowych lekarzy naprawdę fachowców.Narazie to skandal na cały świat .Pozdrawiam,życzę wszystkim zdrowia w tak ciężkim momęcie. To nasza historia.

Re; 24 marca 2020, 22:20

A miał być nowoczesny SOR i lądowisko dla helikopterów pan Karczewski obiecywał gruszki na wierzbie i gdzie to jest.

Wiki; 24 marca 2020, 22:27

W tym szpitalu to Tupolewizm stosowany normalnie, procedury jakie procedury ?, Bogu z zarządu ganiał podwładnych i narażał ich życie. Tylko jest taki artykuł Art. 160 z kk. Narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. I tu się robi ciekawie.

@ Armagedon2020; 24 marca 2020, 22:01; 24 marca 2020, 22:47

Jaki oni honor mają? Człowieku, sady, jabłonie ledwo co ogarniają a Ty o honorze tu mówisz? Gro z nich ledwo żyje ale do upadłego będą nam mówić jak o nas dbają i jak się o nas troszczą. Tylko czy o nas?

Armagedon2020; 24 marca 2020, 22:50

Czytając tę wszystkie komentarze od ludzi i władz gminnych oraz powiatowych, wstydzę się za to wszystko co się dzieje. Starosta,i cała rada powiatu włącznie z przewodniczącym Karbowiakiem powinni stanąć przed sądem ,za brak kontroli nad szpitalami do czego są zobowiązani ustawowo. Już z początkiem roku powinni skontrolować szpitale,czy mają zabezpieczone ubiory,maseczki,rękawiczki na wypadek koronawirusa,co nie wiedzieli co sìę dzieje w Wuhan,co myśleli,że nas ominie,a teraz oklamują społeczeństwo,usuwane są niewygodne wpisy.Jak macie honor to zlóżcie mandaty,są ludzie którzy są społecznikami i doprowadzą te szpitale do przyzwoitości, zatrudnią dobrych,fachowych lekarzy naprawdę fachowców.Narazie to skandal na cały świat .Pozdrawiam,życzę wszystkim zdrowia w tak ciężkim momęcie. To nasza historia.

Wstyd; 24 marca 2020, 23:03

Gdzie są działania ludzie gdzie oni są Panie Krzysztofie Ambroziak, Pani Jolanto Sitarek, Panie Pawle Siennicki, Pani Marzena Rosołowska, Panie Andrzej Zaręba piękną promocje zrobiliście w mediach nie ma co zachować się i już.
LUDZIE TU CHODZI O NASZE ZDROWIE I ŻYCIE TYCH LUDZI POWINO SIĘ NA PIĘTNOWAĆ NIGDY WIĘCEJ

Do wkurzony obywatel; 24 marca 2020, 23:06

Eh powinno im się zrobić kampanie za to jak potraktowali lokalne społeczeństwo
Było źle ale to co się tam teraz działo to jakaś zgroza horror i wtórny debilizm

Apel; 25 marca 2020, 00:00

Do radnych powiatu i rządzącej większości:

Dołożyliście swoją cegiełkę do tego co obecnie się dzieję. Obojętnością i przyzwoleniem na organizacyjną miernotę i kiepski nadzór, które teraz właśnie wypełzy. Wygodnie się Wam tam siedzi w budynku na Piłsudskiego?

Nie wstyd wam, chyba nie rozumiecie i nie macie kompetenecji, które moglibyście wnieść do pracy rady. W trybie pilnym powinniście coś zrobić, wy najlepiej wiedzie gdzie tkwi przyczyna tego stanu.

Albo miejcie honor i zrezygnujcie. Jesteście radnymi z 9 gmin powiatu, ale wasza praca tak naprawdę kładzie się wstydem na Grójcu, bo od tego miasta nazwę ma powiat.

Musimy wierzyć w personel szpitali, trzymać kciuki za ich zdrowie, i zdrowie pacjentów.

Caly ja; 25 marca 2020, 02:58

Zarzad powiatu i szpitala powinni na taczkach wywieźć. Gdzie pani Bednarska jak kampania to zpierdziela po targu z ulotkami lansowala.sie po uroczystosciach a teraz? W musiej dziurze z Susukim. Spoleczenstwo dało wam mandat to działajcie!!! Wstyd zapamiętamy w następnych wyborach.

Nowy; 25 marca 2020, 06:43

A nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego że jak przyjdzie ,wysyp, to w Polsce będzie największa umieralnosc! Nie mamy lekarzy, narzędzi itp. A mieszkancy Grójca dalej szwendają się po mieście. I po co? I łazików za 3 zł nikt nie rozgania. Sami nie wiedzą z kim piją. Aby było na winko . Może zacznijmy od tego. Może straż miejska moglaby pomóc A nie tylko mandaty za głupoty wlepiają

123; 25 marca 2020, 07:15

Drzewo, które miało podcięte korzenie, już nigdy nie urośnie....

Koronie-precz; 25 marca 2020, 10:35

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Maja; 26 marca 2020, 15:59

Łatwo jest kogoś krytykować. Oczerniacie szpital grójecki wy mieszkańcy i w ten sposób działacie na szkodę, bo kto tu będzie chciał się leczyć, a co ważniejsze, który dobry specjalista zgodzi się tu pracować. Wiadomość idzie przecież w świat. Zastanówcie się władza się przecież zmienia, a czy tamta prezeska, czy ta jednakowo są krytykowane i mamy wrażenie, że było i jest kiepsko. Ja nikogo nie usprawiedliwiam, ale to co się obecnie dzieje i działo to wina zaniedbań rządu. Brak inwestowania w służbę zdrowia, durne procedury, przepisy,wg których zarząd musi działać. Chora służba zdrowia jest od dawna. A teraz może lepiej się skupić na rozwiązaniach obecnej sytuacji, jak uda się wyjść z pandemii będzie czas na osądzanie.

Ela ; 4 kwietnia 2020, 23:44

Do UK dotarły z Chin fiolki testowe na koronawirusa zakażone wirusem Cov19.
Podobnie jak do Hiszpanii i Czech.
Czy ktoś zbadał te testy na koronawirusa w szpitalach w Grójcu aby się upewnić czy nie są zakażone?
Może się okazać że to właśnie testy dały ludziom Cov19 i dlatego były pozytywne i ludzie zachorowali Na Cov19 po testach, a nie przed.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Burmistrz Nowego Miasta w RMF FM: To był szok Na początku to był wielki szok i wielkie przeżycie dla...
Koronawirus: apel proboszcza z Michalczewa Dwóch naszych Parafian z Michalczewa (Małe Lipie) jest zara...
Mazowieckie muzea online o tradycjach wielkanocnych Święta wielkanocne to wyjątkowy czas i najważniejsze święto...
Koronawirus: rekordowy przyrost zakażonych – znamy przyczynę Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu poinformował we...
Uwaga, kolejna dezynfekcja w Grójcu! W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Kraty pomostowe Mostostal, stopnie... Od lat zapewniamy Państwu profesjonalną obsługę w zakresie dystrybucji...
Garmażeryjne Rewolucje Od 06.04.20 Garmażeryjne Rewolucje wznowiły produkcję. Zapraszamy na...
Alarmy Kamery Napędy Bram Domofony Montaż,serwis,rozbudowa systemów alarmowych,kamer,napędów do bram.
... Bezpieczny i niezawodny wybierasz metodę i termin płatności. W przypadku...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech...

Planowany termin wyjazdu: między 09.04 a 10.04.2020...

Firmy z Grójca i okolic

... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Twój Dzień - organizacja imprez okolicznościowych... Szukasz wodzireja na swoje wesela? Skontaktuj się z agencją Twój Event,...
ProPrzeprowadzki - przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową zajmującą się przeprowadzkami domów,...
CityBus - przejazd busem do Modlina Profesjonalna firma transportowa, o ugruntowanej pozycji na rynku, CityBus,...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.