Lądowisko w podgrójeckim Słomczynie wzbudza kontrowersje

29 marca 2021; 07:41

17 komentarzy

Lądowisko w Słomczynie (fot. Mateusz Adamski) Lądowisko w Słomczynie (fot. Mateusz Adamski)

Kilkuset mieszkańców podpisało się pod protestem w sprawie lądowiska powstającego w Słomczynie. Inwestorzy zapewniają, że działają zgodnie z prawem i odpowiadają na argumenty protestujących.

Do burmistrza Grójca trafiło pismo mieszkańców Żyrowa (gmina Chynów), w którym wyrażają swój sprzeciw wobec budowy oraz funkcjonowania lotniska/lądowiska znajdującego się w Słomczynie (gmina Grójec). W piśmie zaznaczono, że będzie ono negatywnie oddziaływało również na nieruchomości położone w Słomczynie, Mięsach, Janówku, Marianowie, Kukałach, a także w kompleksie ogródków działkowych.

Mieszkańcy: Nie chcemy mieszkać wśród wiecznego hałasu i stresuZdaniem mieszkańców lądowisko/lotnisko będzie w rażący sposób zakłócało jakość ich życia. – Hałas lotniczy wpłynie na życie codzienne, sen, edukację dzieci, a także może zwiększyć nasilenie się chorób sercowo-naczyniowych – piszą do burmistrza Grójca.

Ich obawy budzi fakt, że „poza samolotami ultralekkimi lądowisko będzie obsługiwało samoloty certyfikowane, helikoptery, wiatrakowce, szybowce, motolotnie oraz samoloty szkolno-treningowe napędzane m.in. silnikami odrzutowymi”, co wiąże się z „bardzo dużą ilością lotów, w szczególności startu samolotów i wznoszeniem się ich nad naszą wsią”. – Nie chcemy mieszkać wśród wiecznego hałasu i stresu – podkreślają.

Protestujący zwracają również uwagę na bardzo duże prawdopodobieństwo spowodowania katastrofy lotniczej przez kursantów oraz spadek wartości nieruchomości znajdujących się na terenie wsi (potencjalni nabywcy zrezygnują z ich kupna z uwagi na funkcjonujące lądowisko).

Mieszkańcy wskazują także na kwestie ochrony środowiska. Argumentują, że na terenie wsi rosną lasy, a funkcjonowanie lądowiska/lotniska negatywnie wpłynie na żyjące w nich zwierzęta oraz ptaki, które najzwyczajniej zostaną wypłoszone przez huk silników. – Lotnisko może także generować zanieczyszczenia wód ze względu na szerokie wykorzystanie i obsługę paliw lotniczych, smarów i innych chemikaliów – dodają.

Niepokój dowódcyZaniepokojony powstaniem lądowiska jest dowódca pobliskiej jednostki wojskowej. Pułkownik Andrzej Kozera z Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej mówi Grojec24.net, że jest bardzo niemile zaskoczony, że ani Urząd Miasta i Gminy w Grójcu, ani przedstawiciele fundacji Biało-Czerwone Skrzydła nie informowali wcześniej o rozpoczęciu działalności lotniczej. – Przez przypadek dowiedziałem się od mieszkańców, że taka działalność ma być prowadzona – przyznaje płk Kozera. – Nie znamy dokładnie charakteru tej działalności: nie wiemy jak często będą odbywać się loty czy jakie typy statków powietrznych będą korzystać z lądowiska – wylicza.

Płk Andrzej Kozera zwraca uwagę, że jednostka to nie tylko budynki koszarów, ale również 20 hektarów przyległego terenu, gdzie prowadzone są szkolenia. Jego zdaniem działalność lotnicza w tak bliskiej odległości będzie utrudniała działalność jednostki wojskowej. Jednocześnie przestrzega, że może to działać też w drugą stronę, tj. działalność jednostki może negatywnie wpływać na szkolenia prowadzone na lądowisku i bezpieczeństwo lotów.

- Ponadto taki rodzaj działalności jest niezgodny z uchwałą Rady Miejskiej w Grójcu nr XLVI/367/09 z dnia 31.08.2009r w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar części wsi Słomczyn – dodaje.

Inwestorzy: „50” będzie nas skutecznie zagłuszałaNaszemu reporterowi udało się spotkać i porozmawiać z przedstawicieli inwestora. Prezes spółki Just Fly Jakub Kubicki i jego wspólnik Piotr Maciejewski podkreślają, iż z lotnictwem są związani od blisko 20 lat. – Jesteśmy pasjonatami, m.in. odbudowujemy stare samoloty. Znając zapotrzebowanie lotnictwa, szukaliśmy miejsca, gdzie można zrobić na światowym poziomie lądowisko typu general aviation dla małych samolotów. Udało się nam odnaleźć właściciela terenu w Słomczynie i wydzierżawiliśmy go – opowiada Piotr Maciejewski.

Jak zaznaczają inwestorzy, nie jest to zupełnie nowy projekt tego typu w tym miejscu, bowiem wydzierżawiony teren to pozostałość po historycznym lotnisku, które zostało założone w 1937 roku i pełniło ważną rolę w wojnie obronnej 1939 r. Po zakończeniu II Wojny Światowej funkcjonowała tam 5 i 8 Eskadra Pilotażu Podstawowego Oficerskiej Szkoły Lotniczej z Dęblina. - Z naszej perspektywy fakt, iż było tutaj lotnisko ma olbrzymie znaczenie, choćby zachowana melioracja pozwoliła w ciągu roku doprowadzić ten teren z powrotem do funkcji lotniczej – wyjaśnia Jakub Kubicki.

Obecnie wyznaczono pas startowy o długości 1400 metrów, a także wytyczono drogi kołowania. - Od zeszłego roku trwa procedura wpisania tego miejsca do ewidencji lądowisk – informuje prezes Just Fly. Rozpoczęto też proces certyfikacji, który ma pozwolić na wpis do rejestru lotnisk z pasem trawiastym. - My od początku do końca wszystko co tutaj robimy, robimy zgodnie z prawem – zapewnia Kubicki. - Nie robimy niczego na skróty. Lotnictwo nienawidzi bowiem drogi na skróty, bo ona kończy się często śmiercią – zaznacza.

W perspektywie najbliższych pięciu lat inwestorzy chcieliby, aby pod Grójcem funkcjonowało lotnisko general aviation. W planach jest poprawa infrastruktury np. drogi dojazdowej. Mają też pojawić się hangary dla samolotów i stacja paliw. - Swoje zaplecze zamierzają tutaj przenieść ośrodki szkolenia pilotów – zdradza Jakub Kubicki.

Inwestorzy zwracają uwagę, że powstanie hangarów i działalność szkół lotniczych przełoży się na wpływy do budżetu gminy w postaci podatków. Chcieliby też przenieść tutaj siedzibę swojej spółki i działającej przy niej fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Zapewniają jednocześnie, że będą namawiać do tego wszystkie podmioty, które będą działać na terenie lądowiska.

A co z obawami mieszkańców? Jeśli chodzi o hałas, właściciele spółki powołują się na dane z lotniska na warszawskim Bemowie, które jest monitorowane pod tym względem. – Hałas, który jest tam generowany nie wykracza poza teren lotniska. Jakakolwiek droga przebiegająca obok lotniska jest od niego głośniejsza. W naszym przypadku droga nr 50 będzie nas skutecznie zagłuszała – przekonuje Jakub Kubicki. – Co więcej, tzw. krąg nadlotniskowy dla startów i lądowań jest zaprojektowany w ten sposób, żeby był jak najmniej uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Generalnie przebiega nad terenem giełdy samochodowej – dodaje Piotr Maciejewski.

W przypadku obaw mieszkańców o spadek wartości nieruchomości, przedstawiciele firmy również powołują się na przykład lotniska na Bemowie, które jak przyznają, jest pod tym względem najtrudniejsze. – Jest ono obecnie zakleszczone przez osiedla, a żaden okoliczny deweloper nie opuścił choćby złotówki z tego powodu – zauważa Jakub Kubicki.

W rozmowie z Grojec24.net inwestorzy zaprzeczają, jakoby w Słomczynie miałyby startować lub lądować samoloty z napędem odrzutowym. Jak bowiem wyjaśnią, na tym terenie jest to technicznie niemożliwe. W planach nie ma też budowy pasa betonowego.

Burmistrz: będę stał po stronie mieszkańcówO komentarz do sprawy poprosiliśmy burmistrza Grójca. Dariusz Gwiazda podkreśla, że w opinii od Urzędu Gminy i Miasta Grójec inwestor otrzymał interpretację  miejscowego planu z uwagą, że tereny w Słomczynie mogą być wykorzystane pod lądowisko, przy spełnieniu warunków określonych w przepisach szczególnych. Innych decyzji w tej sprawie urząd nie wydawał.

Burmistrz dodaje, że obecnie przygotowywana jest zmiana miejscowego planu z 2009 r., wtedy Rada Miejska będzie mogła zdecydować o innych funkcjach na tych terenach.

Jednocześnie Dariusz Gwiazda zwraca uwagę na fakt, że w Kociszewie bez protestów wojska funkcjonowało lądowisko w Kociszewie (600 metrów od terenów wojskowych). Co więcej, w pobliskich Kukałach znajduje się inne lądowisko, wpisane do rejestru ULC w 2016 roku i też nie spotkało się z petycjami do urzędu.

– Inwestor zapewniał mnie, że będzie to lądowisko dla małych samolotów, typu awionetka. Obiecał również spotkania z mieszkańcami i uzgodnienia z Wojskiem Polskim w celu zapoznania ich z planowaną działalnością – mówi Dariusz Gwiazda, i zapewnia: zawsze będę stał po stronie mieszkańców.

TAGI:

Komentarze (17):

Miś; 29 marca 2021, 08:58

To jakiś żart na zasadzie prima aprilis.

gość; 29 marca 2021, 11:10

Ale samochody na DK 50 to już hałasu nie robią ?. W piątek od Góry Kalwarii sznur. Do tej pory motolotnie latały i była cisza?. Tym ludziom to wszystko przeszkadza. Jedyne co to że jakiś spaść może na pola albo budynki ewentualnie ogrody które są niedaleko nic więcej. Plus jeszcze tor wyścigowy na giełdzie który hałasu nie generuje brawo ludziska gratuluje głupoty.

Gość ; 29 marca 2021, 12:20

,,Kilkuset mieszkańców podpisało się pod protestem" - chyba jedna osoba za kilkuset mieszkańców wsi.
Jakoś nie przypominam sobie, żeby ktoś u mnie po wsi jeździł i robił ankietę. Nie jest to jedyne lotnisko w pobliżu, ale tamte już wam nie przeszkadzają.
Z tym płoszeniem zwierząt to już w ogóle śmiech...
Do tej pory ani razu nie słyszałem startującego samolotu, lotni etc. a jak zaczynają się wyścigi na torze w Słomczynie to pies mi się mało o budę nie zabije.

Abc; 29 marca 2021, 13:57

Jeżeli wszystko mieści się w normach i jest realizowane zgodnie z obecnymi przepisami, bardzo przepraszam, ale mieszkańcy nie powinni mieć nic do tego.
Chciałbym zaznaczyć, ze w najbliższym otoczeniu nie ma zabudowań, jest giełda, las, las, ogrody i panele fotowoltaiczne.

Zuza; 29 marca 2021, 14:37

Podpisy były zbierane, a ile osob jest przeciwnych to pan burmistrz dowie sie podczas wyborow. Bo nawet ci ktorzy go popierali jeszcze niedawno dzis go przeklinają. Co innego paralotnie kilka razy w tygodniu a co innego codzienne loty szkoleniowe. Ale coz zobaczymy co na to nowi mieszkancy osiedla ktore podchodzi pod Janówek bo ono tez to odczują. Samochody na 50 tez są uciązliwe a teraz dojdzie jeszcze lotnisko. Coz ta czesc gminy pana burmistrza nie obchodzi, a nawet cala gmina grojec go nie obchodzi....

Ktos666; 29 marca 2021, 14:46

Aha to tacy ludzie mądrzy fabryka FSO im przeszkadza bo blisko każdego łba ale gdy lotnisko chcą robić na wsi gdzie ludzie naokoło mieszkają to już nie przeszkadza jeden samolot niech Ci nad domem przeleci i zobaczysz o jaki hałas chodzi

Tomek Ch.; 29 marca 2021, 15:08

Burmistrz niech zajmie się hałasem z toru wyścigowego na giełdzie

Ludmir; 29 marca 2021, 18:10

Pieniadze z podatków. Dobre sobie. Stowarzyszenie wystąpi do burmistrza o zwolnienie z podatku.... i tyle zobaczymy. A zresztą za hangary jaki podatek? Bo gruntowy to placi kazdy. Pan burmiszcz (specjalnie tak napisałem wiec mnie nie poprawiajcie) jest tak za mieszkańcami ze az przeciw.

Ferdek; 29 marca 2021, 19:01

Te tereny to na jakąś fabrykę niech przeznaczą,ludzie mieliby pracę,a nie na zachcianki bogatych PANÓW,co nie wiedzą gdzie pieniądze wydać.

Przeciwnik; 29 marca 2021, 19:08

Ja również jestem przeciwna. Po całym tygodniu pracy człowiek chce w weekend odpocząć , A latające nad głowami samoloty, paralotnia i inne tego typu obiekty latające odpoczynkiem sprzyjać nie będą, wręcz przeciwnie. Ciekawe, czy Ci którzy tak ostro krytykują przeciwników lądowiska byliby zadowoleni, gdyby w pobliżu ich posesji ktoś chciał zlokalizować podobny przybytek. Wątpię. I nie piszcie o dużych wpływach z podatków dla gminy, bo byłyby one znikome albo i żadne

kik; 30 marca 2021, 11:43

Piaseczno, Garwolin , Grodzisk Mazowiecki nie mowiąc o Mszczonowie zostawili zostawili Grójec w tyle z inwestycjami i pod każdym względzie tam by tych ludzi przyjęli z pocałowaniem w....))) a u nas już płaczą tyle decybeli jest z 7 i 50 bloki domy stoja kolo dróg i nikomu nie przeszkadza hałas lolki

kikuś; 30 marca 2021, 13:33

Grójec to stan umysłu. Nic się nie zmieniło, stara karma wraca czyli "coś Pan z Grójca" Tu wystarczy tylko beton i supermarkety i nic im więcej nie potrzeba z jednym wyjątkiem tylko "koryto i władza. Ludzie dają się manipulować . Tu nie chodzi o lądowisku, tu chodzi o to, żeby dokopać Burmistrzowi i ciągoty do koryta. Nie przeszkadza Giełda, 50 i strzelnica wojskowa, którą słychać w Grójcu. Gdyby jakaś firma lotnicza chciała by tu stworzyć lotnisko, której celem było by np opryskiwanie sadów, to by mieszkańcom nawet F16 nie przeszkadzały. Wczorajsza sesja pod wzgledem technicznym "katastrofa". Tak tym stanem sie przejmuje przew. Rady.

Gutek; 30 marca 2021, 18:32

PiS to przeszłość i brak wizji na przyszłość. PiS się sypie, a za chwilę rozpadnie się, jak papierowy domek z kart. Kaczyński stworzył kartonowe Państwo, na glinianych nogach, a do tego bez filarów, bez podstawowych/niezależnych struktur Państwa, bez kluczowych instytucji. PiS Państwo to rzesza Obajtków, Gutów, Horbanów, Niedzielskich, Przyłębskich, Pawłowicz, Piotrowiczów, Emilewicz ... czyli osób bez kwalifikacji na najwyższych stanowiskach. Morawiecki dopiero co wprowadził obostrzenia, a już przygotowuje wirusa do odwrotu, bo zmniejszył ilość testów o 25%, a to po to, aby zakażeń było coraz mniej. 10 kwietnia Kaczyński organizuje propagandę smoleńską, dlatego epidemicznie musi być wszystko cacy, a to znaczy, że lockdaun musi zostać na ten czas zniesiony. Pamiętajcie, że jego ból, jest większy od naszego. /// Przyjęło się, że notorycznym kłamcą jest Pionokio. Jak to wygląda w Polsce? Morawiecki: prywatna służba zdrowia nie leczy pacjentów chorych na COVID-19. Niedzielski, następnego dnia: dziękuję prywatnej służbie zdrowia za leczenie pacjentów z COVID-19. Zagadka: Pinokio to kto ? /// Czy Polacy mieli uwierzyć w słowa Morawieckiego? Przytoczę jego wypowiedź z okresu, kiedy pełnił funkcję Prezesa jednego z banków. X:„…Czy „Chuck Norris działa? (reklama z jego udziałem)...”; Morawiecki: „…Działa, rewelacyjnie…”; X: „…Jak to, ale…”; Morawiecki: „…Ludzie są tacy głupi, że to działa! Niesamowite!...”. /// PiS musi odejść, natychmiast! /// Nie dajcie robić z siebie „głupków”. Nie dajcie sobą dłużej manipulować. /// Komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk: „…Nie mamy w zwyczaju kontroli w kościołach. Nie będzie kontroli przestrzegania obostrzeń w kościołach…”. Skoro policja boi się Duchownych, to dopóki PiS będzie przy władzy, to w Kościele nie zniknie pedofilia oraz nikt z księży nie poniesie odpowiedzialności karnej. Chrońmy nasze dzieci, dlatego NIGDY nie głosujcie na PiS. Zbrodnią przeciw ludzkości jest wzywanie wiernych do Kościoła w czasie pandemii. Wzywanie do Kościoła to zapraszanie do wzięcia udziału w mszach itd. oraz tylko stwarzanie możliwości do uczestnictwa w takich uroczystościach. Każdy kto bierze w tym udział poprzez działanie lub zaniechanie ma krew na rękach i jest współodpowiedzialny za dziesiątki tysięcy zmarłych. /// W Polsce mamy prawie 20.000 kościołów/kaplic, do których głównie przychodzą emeryci/renciści, czyli wyborcy PiS. Osoby w takim wieku są gotowe na "odejście", dlatego mają gdzieś obostrzenia, a nawet to, że są zakażeni i mogą zakażać innych. PiS nie zamknie kościołów, bo boją się, że ich wyborcy zagłosują na opozycję. Jedna msza oznacza co najmniej jedno zakażenie do dalszego namnażania (długa ekspozycja, śpiewanie, brak dezynfekcji) i co najmniej 1 zgon na COVID 19 oraz 2 zgony na inne choroby, bo nie ma leczenia. Skoro mamy 20.000 kościołów i pomnożymy to przez ilość zgonów, to mamy minimum 20.000 zgonów. Zatem, czy wiara zabija ? Czy w czasie pandemii kościoły powinny być zamknięte ? Oczywiście, że TAK, natychmiast. Dziesiątki tysięcy Polaków umrze, bo PiS chce utrzymać się przy władzy. NIGDY nie głosujcie na PiS. /// Im szybciej PiS straci władzę, tym szybciej będziemy zdrowieć, wypoczywać oraz zmierzać ku dobremu. PiS robi ustawki pod swoich, bo reszta Polaków to drugi sort. Nawet lockdown zrobili pod Kaczyńskiego, bo kończy się 9. kwietnia, a nie 11. Pamiętamy, że 10. kwietnia "mesjasz" z Nowogrodzkiej będzie sobie urządzał kolejną propagandową PiS rocznicę smoleńską. Jego ból jest "większy", niż Nasz, dlatego nigdy więcej nie głosujcie na PiS. /// Obecnie dominuje w Polsce wariant brytyjski i gdy inne kraje zamykały w grudniu granice, aby ograniczyć transmisje tej wersji COVID-19, to Kaczyński, Morawiecki i Niedzielski, tuż przed świętami, sprowadzili stamtąd ogromną ilość Polaków. Jak wiadomo, jeden zakażony zarazi dwie osoby (razem 3); 10.000 osób zakazi następnych 20.000 osób (razem 30.000).

Zula; 31 marca 2021, 07:37

Co ma PiS do Grójca, w naszym mieście nie rządzi PiS tylko DG bardziej nakierowany na zielonych niż na PiS.

Tomek Ch.; 31 marca 2021, 07:50

Gutek. Zgadzam się z tobą w 100%. Każdy dzień PiSu przy władzy to katastrofa dla Polski.

Re Gutek; 31 marca 2021, 18:09

Twój wywód jest troche przesadzony.
Po pierwsze żeby 2.3 osoby zmarły to 100 musi się zarazić. Błędnie zakładasz że tylko wyborcy Pis chodzą do kościołów. Ludzie umierają bez względu na przekonania polityczne.
Natomiast moralne byłoby, w czasie zatkamia służby zdrowia, unikanie zgromadzeń aby nie pogorszac już cmb. złej sytuacji

Ale dzialania pis są fatalne w skutkach. Nie wiem nawet jak je nazwać

Mieszkaniec; 1 kwietnia 2021, 15:24

Brawo dla inwestorów. Nie przejmujcie się okolicznymi mieszkańcami bo im wszystko przeszkadza. Lotnisko w Słomczynie było przed wojną a po wojnie startowały tam nawet odrzutowce! Od 30 lat jest giełda samochodowa i z 20 tor wyścigowy i jest dobrze. Ostatnio powstała tam znowu strzelnica a teraz tym ... będzie kilka samolotów na krzyż przeszkadzać...do psychiatry leczyć się a nie wypowiadać na radzie miejskiej.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Jak wybrać nowoczesne ogrodzenie domu? Nowoczesne ogrodzenie domu nie tylko odgrywa rolę...
W 2023 roku gmina Grójec uruchomi 10 lokalnych połączeń komunikacyjnych W dniu 29 listopada 2022 roku w Mazowieckim Urzędzie Wojewó...
Jak poprawić zdrowie włosów oraz skóry głowy? Utrzymanie zdrowych włosów i skóry głowy nigdy nie było ł...
Repertuar kina GOK na pierwszy weekend grudnia Kino Grójeckiego Ośrodka Kultury pokaże w weekend filmy "...
Pierwszy punkt informacji turystycznej w Warce Miło nam poinformować, że Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.