Mapa do celów projektowych

10 listopada 2020; 16:05

Materiał promocyjny

Dostępna w urzędzie kartografii i geodezji mapa zasadnicza najczęściej nie jest na tyle zaktualizowana, by mogła służyć projektantowi do naniesienia nowego projektu budowlanego. Dlatego inwestor budowlany musi dostarczyć mu aktualną mapę. Ile kosztuje taka mapa do celów projektowych i jak długo jest ważna?Mapa do celów projektowych – definicja i informacje praktyczne


Z dniem 31 lipca 2020 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o prawie geodezyjnym i kartograficznym, zgodnie z którą mapa do celów projektowych zyskała nieco nową definicję. Według ustawy podstawowym dokumentem, na którym opiera się zaktualizowana mapa do celów projektowych, jest mapa zasadnicza. Za przygotowanie takiej mapy odpowiedzialny jest natomiast uprawniony geodeta. Na terenie Warszawy i okolic wykonanie takiej mapy, mogą Państwo zlecić firmie geodezyjnej Geo – Osnowa. Geodeta musi uwzględnić wszystkie informacje, zawarte na mapie zasadniczej i po wykonaniu odpowiednich pomiarów, nanieść wszystkie zmiany na mapę. Należy wziąć pod uwagę, że geodeta również nie od razu rozpocznie pracę nad tworzeniem mapy.


Zanim zacznie wprowadzać zmiany musi:

- udać się do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, celem zgłoszenia zamiaru nanoszenia zmian na mapę zasadniczą,
- pozyskać istotne z urzędu materiały, między innymi punkty osnowy, czy bazy danych
- natomiast po zakończeniu wszelkich prac w terenie i naniesieniu wszystkich zmian, mapa w formie operatu technicznego wraca z powrotem do Ośrodka (PODGiK). Jeśli urząd zaakceptuje zmiany, geodeta przekazuje mapę zleceniodawcy. Jeśli urząd nie zaakceptuje naniesionych zmian, to wymagane jest stworzenie odpowiednich poprawek.


Dlatego ze względu na formalne wymogi, warto do geodety zwrócić się odpowiednio wcześniej.


Ile kosztuje mapa do celów projektowych?


Do wszystkich kosztów, związanych z budową domu, koniecznie muszą Państwo doliczyć około 1000 złotych na stworzenie takiej mapy. Choć cena mapy do celów projektowych może być również niższa, zależy to bowiem między innymi od:

- lokalizacji działki budowlanej,
- wielkości aktualizowanego obszaru i
- kosztów, poniesionych przez geodetę.

Ile kosztuje mapa do celów projektowych w konkretnym przypadku? Prosimy o kontakt z firmą Geo – Osnowa, znając szczegóły i wielkość działki, szybko i rzetelnie opracujemy pełny kosztorys naszych prac kartograficznych.


Jak długo trwa tworzenie takiej mapy?

 

Z pewnością nie tylko interesuje Państwa cena mapy do celów projektowych, ale również czas wykonania takiej mapy. Bez tego dokumentu nie można przecież rozpocząć kolejnych prac i ruszyć z budową domu. Tu jednak również trudno udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Wszystko zależne jest w głównej mierze od PODGiK. Urzędnicy muszą przyjąć zgłoszenie, a następnie ocenić zgodność naniesionych zmian ze stanem rzeczywistym. Dlatego opracowanie mapy do celów projektowych, może trwać nawet sześć tygodni. Warto tutaj dodać, że również istotna jest tutaj ilość nanoszonych zmian. Przy mapach, które wymagają głębokiej modyfikacji, również prace geodezyjne potrwają odpowiednio dłużej. Jednak, jeśli zwrócą się Państwo do nas z zapytaniem, ile kosztuje mapa do celów projektowych, to uzyskają również informacje na temat przybliżonego czasu realizacji całego przedsięwzięcia.

 

Mapa do celów projektowych ważność


Zastanawiają się Państwo jak długo ważna jest mapa do celów projektowych? Być może przydatny będzie w tej kwestii wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym mapa do celów projektowych ważność zachowuje tak długo, jak długo jest zgodna z faktycznym stanem danego obszaru. Innymi słowy – dopóki na danym terenie nie zostały wprowadzone żadne zmiany, to mapa do celów projektowych ma nadal zastosowanie. W prawie budowlanym nie ma bowiem żadnego zapisu, który nakreślałby że mapa do celów projektowych ważność zachowuje np. przez sześć miesięcy czy dwa lata. Wynika to z faktu, iż jeśli na terenie powstały w między czasie nowe obiekty bądź infrastruktura uległa zmianie, to mapa straci ważność nawet po miesiącu. Warto pamiętać, że raz stworzona mapa do celów projektowych nie może być ponownie aktualizowana. Jeśli więc dany teren uległ zmianom, właściciel musi zlecić stworzenie nowej mapy do celów projektowych.

 

Najnowsze artykuły

Jak bezpiecznie zaciągać pożyczki przez Internet? Obecnie mało kto z nas wyobraża sobie życie bez dostępu do...
Tereny inwestycyjne w Słomczynie na sprzedaż Burmistrz Gminy i Miasta Grójec ogłosił pierwszy przetarg...
Szkolenie z pozyskiwania funduszy dla organizacji pozarządowych Wydział Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych Urzędu Gminy...
Umów wizytę w urzędzie skarbowym! Każdy może umówić wizytę w dogodnym dla siebie terminie...
Koronawirus w powiecie grójeckim: 14 nowych przypadków Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika,...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Spedycja szuka przewoźnika Przewoźnik poszukiwany
Firma spedycyjna oferuje współprace w...
Łóżko dziecięce domek z materacem... ŁÓŻKO DOMEK 160x80

Zestaw zawiera:
Rama łóżka...
Opiekun lub opiekunka do małżeństwa... "Opiekun lub opiekunka do małżeństwa w Niemczech, 65779 Kelkheim,...
Opiekunka do mobilnej pary seniorów,... "Opiekunka do mobilnej pary seniorów, Hannover

Planowany...
... "Opiekunka do 78-letniej Pani w Büren

Planowany...

Firmy z Grójca i okolic

Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
... Zapraszamy wszystkie firmy z Grójca i okolic do odwiedzenia sklepu internetowego...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.