Mieszkanie z przetargu - dobra okazja na zakup taniego lokum

19 stycznia 2020; 10:05

-

Rynek nieruchomości cały czas dynamicznie się rozwija, dlatego warto rozważyć kupno mieszkania nie tylko na własne potrzeby, ale też jako inwestycję na przyszłość. Mieszkanie nabyć można w drodze przetargu, jako zakup lokalu od Skarbu Państwa, gminy lub spółdzielni po korzystnej cenie. Taka transakcja z pewnością się opłaci, gdyż mieszkanie można potem odsprzedać z zyskiem.

Przetargi mieszkaniowe to jedna z form zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, odbywa się w formie specjalnego przetargu organizowanego między innymi przez instytucje takie jak spółki Skarbu Państwa, urzędy gmin, miast czy spółdzielnie mieszkaniowe. Powodem, dla którego mieszkanie trafia na sprzedaż może być np. zadłużenie, śmierć osoby, która dysponowała prawem do lokalu, ale nie pozostawiła po sobie spadkobierców czy też brak porozumienia między byłymi małżonkami, którzy w ciągu roku od rozwodu nie powiadomili spółdzielni, komu z nich przypada prawo do lokalu. Jeśli wystawione na sprzedaż w drodze przetargu mieszkanie jest zadłużone przyszły nabywca nie musi się o to martwić, gdyż kwota uzyskana z przetargu jest przeznaczana na pokrycie zadłużenia, zatem na nowego właściciela lokalu nie przechodzą żadne długi. Zakup mieszkania w formie przetargu jest bardzo bezpieczny.

Kto może wziąć udział w przetargu?Warto pamiętać, że istnieją dwa rodzaje przetargów – nieograniczony i ograniczony. W tym pierwszym może wziąć udział każdy, chyba że w ogłoszeniu wyraźnie wskazano jakieś wyjątki. Do przetargu ograniczonego mogą z kolei przystąpić jedynie osoby, które spełniają kryteria i wymagania podane w ogłoszeniu (np. członkowie danej spółdzielni).

Gdzie znaleźć informację o przetargach mieszkaniowych?Najlepszym źródłem informacji będą media, najlepiej lokalne, zwłaszcza jeśli interesuje nas nieruchomość w konkretnej lokalizacji. Warto też śledzić ogłoszenia na stronie internetowej organizatora przetargu, w siedzibie spółdzielni czy na znajdujących się na osiedlach tablicach ogłoszeń. Bardzo pomocne mogą się okazać serwisy branżowe czy portale internetowe specjalizujące się w tematyce przetargów. Jednym z nich jest jak np. Listaprzetargow.pl gdzie zyskamy dostęp do listy aktualnych przetargów z całej Polski. Wystarczy wpisać lokalizację, która nas interesuje i uzyskamy szczegółowe informacje o otwartych przetargach, w których możemy wziąć udział.

O czym trzeba pamiętać biorąc udział w przetargu?

Każda osoba, która chce wziąć udział w przetargu, musi wpłacić wadium, które zazwyczaj wynosi 10% oszacowanej wartości nieruchomości. Wadium to inaczej zabezpieczenie. Wnosi się je na wypadek, gdyby zwycięzca przetargu zrezygnował jednak z kupna mieszkania, wadium nie podlega wówczas zwrotowi. W każdej innej sytuacji wadium zostanie zwrócone w terminie tygodnia od przetargu. W przypadku zwycięzcy przetargu zalicza się je natomiast na poczet należności za nieruchomość. Szczegółowe informacje na temat wysokości wadium czy terminie jego wpłaty znajdują się w ogłoszeniu o przetargu. Wadium może być wpłacone gotówką, przelewem lub przez założenie książeczki oszczędnościowej z możliwością podjęcia wkładu odpowiadającego wysokości wadium - forma wpłaty jest wskazana w ogłoszeniu.

Przed przystąpieniem do przetargu warto poznać szczegółowe informacje na temat przetargu i sposobu jego organizacji, aby być w stanie odpowiednio się przygotować. Warto prześledzić dokładnie opis nieruchomości, jej położenie, metraż czy lokalizację, aby być pewnym, że to nieruchomość, której szukamy i która w pełni spełni nasze oczekiwania. Ważny będzie też stan techniczny budynku, rok budowy czy dostępność do mediów. Koniecznie trzeba też sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości i dokładnie zapoznać się z jej stanem prawnym. Numer księgi wieczystej nieruchomości można znaleźć w ogłoszeniu o przetargu.

Zdjęcie: Pixabay.com

 

Najnowsze artykuły

Próbowali wyłudzić odszkodowanie za ustawioną kolizję Grójeccy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy usił...
Radni zabrali pieniądze na rekordowy mural W poniedziałek głosami dziesięciorga radnych zdecydowano o...
W poniedziałek otwarcie restauracji KFC Już w poniedziałek 2 marca o godzinie 12:00, marka KFC...
Konsolidacja pozabankowych chwilówek - czym jest i jak działa? Konsolidacja jest pojęciem, które z całą pewnością...
"Telewizja kłamie" w Grójcu "Telewizja kłamie" to wybuchowa mieszanka teatru i kabaretu.
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Animator Czasu Wolnego - Hiszpania PROSTAFF to agencja pośrednictwa pracy wpisana do Rejestru KRAZ –...
Pracownik magazynu bez znajomości... HR Navigator realizuje nieszablonowe i dopasowane do potrzeb Klienta...
Mów po niemiecku – indywidualnie... Wybierasz się do pracy albo pracujesz w za granicę? Nie masz
czasu...
... Udzielanie pozyczek i rzetelna inwestycja.

Pan / Pani...
DOMEK OGRODOWY LETNISKOWY DOMKI wymiar... Producent Domków oferuję nowy piętrowy domek do samodzielnego montażu...

Firmy z Grójca i okolic

Sklep elektryczny - ABCelektro Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego ABCelektro.pl....
glazurnik budowa Zajmujemy się obróbką i montażem ceramiki budowlanej /gresy , płytki...
ProPrzeprowadzki - przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową zajmującą się przeprowadzkami domów,...
PERFEKT-COM Jeśli cenisz sobie dokładność i uczciwość to jesteśmy ta firmą, Nasza...
CityBus - przejazd busem do Modlina Profesjonalna firma transportowa, o ugruntowanej pozycji na rynku, CityBus,...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.