Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Mieszkaniec Chynowa znalazł niebezpieczny dla ludzi gatunek żółwia

28 marca 2023; 09:05

Grojec24.net

3 komentarze

Fot. facebook.com/fundacja.epicrates Fot. facebook.com/fundacja.epicrates

W niedzielę mieszkaniec gminy Chynów zauważył przy rowie melioracyjnym dużego, dziwnego żółwia. Wezwał na pomoc wolontariuszy z fundacji Epicrates, którzy go odłowili. Okazało się, że to rzadki, inwazyjny i niebezpieczny dla ludzi gatunek żółwia jaszczurowatego - podaje Polska Agencja Prasowa.

Jak czytamy na facebookowym profilu fundacji Epicrates, żółw został zabezpieczony i wkrótce przejdzie stosowną diagnostykę. "Zwierzak wydaje się być w dobrej kondycji. Co prawda na karapaksie widać spore uszkodzenie (Samochód? Drapieżnik?), ale już wygojone, więc nie jest to świeża sprawa" - dodano.

Fundacja wyjaśnia, że żółwie jaszczurowate (Chelydra serpentina) to rzadkość w polskich wodach. Są uznane za inwazyjny gatunek obcy (wpisany na listę IGO stanowiących zagrożenie dla Polski), ale spotykane są niezwykle rzadko.

Tak naprawdę trudno powiedzieć ile takich żółwi trafiło do naszych rzek i jezior – w przeciwieństwie do spotykanych powszechnie żółwi ozdobnych jaszczurowate rzadko wychodzą z wody i bardzo trudno je zaobserwować. Co ciekawe pod koniec lat 90-tych celowo wprowadzano do środowiska przyrodniczego Polski żółwie jaszczurowate po to by "wzbogacić krajową przyrodę". Oczywiście nieoficjalnie i nielegalnie, ale w sposób dobrze zorganizowany i na dość dużą skalę. Pomysłodawcą był nasz rodak mieszkający w USA. Ciekawe ile z tych żółwi przetrwało. Nasz klimat jest dla nich idealny - czytamy na stronie fundacji Epicrates.

TAGI:

Komentarze (3):

obywatelski; 28 marca 2023, 17:06

Jedni nas barszczem sosnowskiego uraczyli inni zółwiami. W Stanach są i inne dziwadła, oby 'pomysłodawcą' nie przyszło do głowy ich tu dokoptować, np. żaby których skóry liźnięcie = zgon.

Baron; 29 marca 2023, 16:25

Ludzie się nudzi jadą na wakacje i przywożą zwierzątka i je wypuszczają a takie zwierzątka szybko się przystosowują do nowego środowiska

Ktos666; 30 marca 2023, 16:55

Zamiast oddać specjalnym fundacja woleli go wyrzucić jak śmiecia. Ludzie tak robią żółw rośnie jak mały to fajny itd...

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...
ZWiK w Grójcu wydał komunikat ws. bakterii coli w wodzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu poinformował, iż...
Sanepid wydał komunikat ws. jakości wody w Grójcu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu...
Wirtualne biura w Warszawie - czy warto z nich korzystać? Warszawa, jako stolica Polski, jest nie tylko centrum...
40-lecie nadania imienia Tomasza Nocznickiego szkołom w Nowej Wsi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.