Minister Suski pod gradobiciem pytań

25 lipca 2018; 21:13

Grojec24.net

26 komentarzy

Marek Suski (fot. DG) Marek Suski (fot. DG)

Dziś w starostwie powiatowym odbyła się konferencja prasowa ministra Marka Suskiego.

Minister Marek Suski około godziny 14 przybył do starostwa. Przed wejściem czekała na niego grupa sadowników protestujących przeciwko trudnej sytuacji na rynku owoców i domagających się interwencji państwa.

Choć konferencja pierwotnie miała być przeznaczona jedynie dla prasy, pojawili się na niej także samorządowcy i działacze organizacji rolniczych. W tym gronie Marek Suski przedstawił plany rządu dotyczące polityki rolnej. Mówił m. in. o utworzeniu Polskiego Holdingu Spożywczego, o podniesieniu ilości paliwa, za które będzie się należał rolnikom i sadownikom zwrot akcyzy, a także o rozwiązaniach prawnych, które pozwolą drobnym producentom sprzedawać swoje płody w sklepach i rynkach (tzw. ustawa o sprzedaży bezpośredniej). Kolejne postulaty to lepsze zarządzanie gospodarką wodną, a także działania mające na celu poprawę żyzności gleb w Polsce.

Uczestnicy konferencji w rozmowie z ministrem poruszyli wiele spraw – chcieli się dowiedzieć przede wszystkim, co rząd teraz zamierza zrobić, by dążyć do jak najszybszej poprawy sytuacji na rynku owoców, która jest dramatyczna (wiśnie na skupie kosztują od 30 do 80 gr, zaś jabłka 13-16 gr). Jak wspomniał Mateusz Dąbrowski, organizator protestu, większe możliwości sprzedaży bezpośredniej, niewiele pomogą gospodarstwom, które produkują 300 czy 500 ton jabłek rocznie. – Mamy plany, ale ich wdrożenie wymaga czasu. Nie da się od razu naprawić tylu lat zaniedbań. To nie jest tak, że wszystko się zmieni, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – mówił Marek Suski.

Minister przyznał też, że nie jest zwolennikiem mechanizmu interwencyjnego w postaci skupowania jabłek i przeznaczania ich jako paliwo do biogazowni. Stwierdził, że lepiej byłoby, gdyby owoce trafiały do potrzebujących jako pomoc humanitarna.

Po konferencji minister spotkał się z protestującymi, którym również przedstawił plany rządu względem polityki rolnej. Pod adresem Prawa i Sprawiedliwości padło jednak sporo gorzkich słów. Partii rządzącej zarzucono bowiem nieskuteczną walkę z ASF, przyzwolenie na wwóz do Polski owoców oraz produktów przetworzonych z Ukrainy, Węgier czy Serbii, zwiększenie biurokracji przy zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych czy też wspieranie ukraińskiego sadownictwa, która jest coraz większym konkurentem dla polskiej produkcji.

Minister odpierał zarzuty. Na stwierdzenie, że dzięki nowej ustawie PiS zatrudnianie cudzoziemców jest znacznie bardziej skomplikowane niż dotychczas, powiedział, że zrobiono wszystko, by sprostać wymaganiom dyrektywy unijnej, a jednocześnie uwzględniono rozwiązania proponowane przez środowiska rolnicze. Zapowiedział również wzmożenie kontroli produktów rolnych wwożonych do Polski. Podkreślał, że premier Mateusz Morawiecki zobowiązał UOKiK do zbadania, czy wśród zakładów przetwórczych nie doszło do zmowy cenowej. Na zakończenie dyskusji zapewnił, że wszystkie postulaty i uwagi przekaże ministrowi rolnictwa Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu.

DG

TAGI:

Komentarze (26):

Tama; 26 lipca 2018, 07:08

To rolnicy są już zadowoleni będzie dobrze a wina to poprzedników i Tuska Ci ludzie już bredza

prawda; 26 lipca 2018, 07:38

Dobrze rolnikom i sadownikom. Zamiast na PSL głosowali na PiS, jechali traktorami na Warszawę, bo dali się wypuścić propagandzie .Kto Was teraz będzie bronił? Marek zna się na wszystkim czyli na niczym. A za rzadow tej dobrej zmiany już z Unii nie będzie pomocy. Jedyne co dobrze zrobili to poróznili i sklocili ludzi. I uwaga nie jestem totalna opozycja jak mówią co przez 8 lat rozkradala Polskę

do prawda; 26 lipca 2018, 09:57

Niech sadownicy zagłosują na PSL! Zobaczycie co będzie. Owszem będzie lepiej swoim a nie wszystkim. Dziś mówi poseł Maliszewski, że PIS nic nie robi dla sadowników a zapytajcie co zrobił przez tyle lat. PSL rządząc w powiecie sprzedał wszystko co było możliwe.

Romek Mazur; 26 lipca 2018, 10:30

Sadownicy i rolnicy powinni prowadzić działalność gospodarczą rozliczać opłacić z u s tak jak przedsiębiorcy a nie podatku 0 z u s 1/4. Biedaki po kilka samochodów traktorów i zatrudnienie na czarno społeczeństwo nie chcę pomagać

wyborca; 26 lipca 2018, 11:18

Niech zwolennik PiS napiszę co PSL sprzedał

KRZYSIEK; 26 lipca 2018, 11:31

Suski - minister od spraw politycznych czyli od mydlenia oczu. Znalazł się Anioł z Alternatywy 4 co w Pułtusku był kierownikiem domu kultury, przepraszam w Tarczynie :-)

rozsądny; 26 lipca 2018, 15:44

Myślą PSL-aczki że ludzie mają alzheimera. Wielcy ''obrońcy Polskiej Wsi'' raczej swoich wątpliwych interesów

wgr; 26 lipca 2018, 16:35

a Armani co tak z tyłu stał a nie z ELYTĄ , mogł ogrzać się blaskiem carycy....

obiektywnie ; 26 lipca 2018, 19:18

Nie patrzę na partię PiS.Oni niedawno rządzą. Ewentualnie rozlicza się później. Ale PSL partia jak się przypisują nic dotychczas nie zrobili. Banda złodziei iaferzystow razem z Po.PSL dało rozprzedac polskie przetwornie, podpisali cyrograf Zlewandowskim ministrem przekształceń własnościowych i to jest efektem obecnie złych czasów dla polskiego rolnictwa.

KUSY; 26 lipca 2018, 21:35

Jak zwykle mieszkańcy Grójca się mądrza a im o to
chodzi. Zablokować import owoców z Ukrainy. I rozliczyć Marka Suskiego co w tej sprawie zrobił.

prawda; 27 lipca 2018, 07:46

Proszę o fakty które przetwornie są sprzedane i komu Bo męczy mnie tekst ze wszystko sprzedane

obserwacja; 27 lipca 2018, 10:01

PSL sprzedalo przetwórnie owoców w zagraniczne ręce, Niemcom a teraz sie burzy...
Hehe, smiech na sali

prawda; 27 lipca 2018, 14:06

Proszę konkretnie które
Mam dość słuchania wszystko sprzedane wszystko rozkradzione I ciągle oczernianie przeciwników politycznych Poproszę o konkrety typu Niemcy kupili przetwornie.. podaj nazwy...I ludzie niech wiedzą

Do prawda; 27 lipca 2018, 18:40

Podać przykłady? Proszę sobie znaleźć na tym portalu z poprzednich lat jak funkcjonował powiat za tamtych rządów.Warto poczytac, polecam.

prawda; 27 lipca 2018, 22:51

Cała propaganda dobrej zmiany polega na oskarzaniu szczuciu przeciwko tym którzy się dorobili lub coś osiągnęli Natomiast nikt z Niny teraz mądrych nie podaje faktow bo zadna przetwornia nie zostala sprzedana przez poprzednikow TAKA JEST PRAWDA

rynkowiec; 30 lipca 2018, 16:23

Gdyby Caryca Katarzyna nie miała krwi niemieckiej , to zapewne Suski by z nią załatwił, aby wstawiła się u Putina o odblokowanie eksportu owoców i innych płodów rolnych do Rosji.
Jeśli chodzi o budowę Polskiego Holdingu Spożywczego , to jest wielka ściema , bo nawet niech wybudują , to ciekawe gdzie sprzedadzą produkty z tech nowych fabryk. Sprzedanie niektórych zakładów było równoznaczne z uzyskaniem dostępu do nowych rynków zbytu . Czy ci cwaniacy z rządu i Suski nie wiedzą kto rządzi na świecie rynkami zbytu? Gdyby nie sprzedaż zakładów przetwórczych to na pewno wiele z nich by dawno już padło , a wraz z nimi wielu rolników.

neutralny; 31 lipca 2018, 00:34

Ani rząd, ani pan Suski nie ustalają cen skupu wiśni, jabłek czy pietruszki. Suski jak każdy polityk mówi ludziom to co chcą usłyszeć. PiS, PO, PSL postępują tak samo bo każdy partyjny biurokrata musi dbać o zgadywanie w mig myśli i zachcianek partyjnego przywódcy. Zobaczcie, że z polityki odeszli ludzie którzy mieli coś do powiedzenia a zostały polityczne wydmuszki jadące na wazelinie i lizusostwie. Szkoda gadać.

Sad; 31 lipca 2018, 08:28

Do wszystkich mędrców znających na sadownictwie, przetwórstwie i handlu. ....... Znamy dobrze historię sprzedaży MZPOW Tarczyn, wtedy kierowniczą rolę pełnili ludzie z SKD i PSL, póżniej aferalny AWS, później SKD i PSL. Sprzedawano polskie zakłady, bo były „mało albo nic nie warte”. Podczas gdy mrożonki, soki i koncentraty sprzedawały się doskonale, pojawiło dię zapotrzebowanie by zniszczyć potencjał ekonomiczny tych zakładów, poprzez utworzenie spółek dojących je od strony zaopatrzenia, zakupu surowców i sorzedaży. Wzięcie firmy w takie nożyce, w krótkim czasie doprowadziło do spadku wartości rynkowej prawie do zera - zadłużenie i brak zysków. Podobnie postąpiono Hortexami. Dziś mamy to, co mamy. Zastanówcie się więc dobrze co jest przyczyną a co skutkiem.

prawda; 31 lipca 2018, 13:09

Wszyscy wyborcy PiS Nie kupujcie wyrobów z innych krajów protestujcie przed zagranicznymi zakładami nie pracujcie u cudzoziemca ale też nie zatrudniajcie cudzoziemca kupujcie tylko Nasze produkty PROSTA FILOZOFIA - PRAWDA ? I NIE BĘDZIE PROBLEMÓW ZOSTANIE TYLKO TOTALNA OPOZYCJA. ..

ask; 31 lipca 2018, 13:50

Marek, to peruka Twego autorstwa?

do ask; 31 lipca 2018, 14:10

Czego życzę piszącemu? Zrób taką perukę i dopiero wyśmiewaj!

Sad; 31 lipca 2018, 15:32

Hej, panie Prawda, masz rację, ale wyborcy PiS będą robili po swojemu, podobnie jak każdy wyborca. Co do totalnej opozycji, masz również rację, bo to obecnie największy problem dla Polski. Nie są opozycją, tylko zgrają przegranych złodziei i zdradzieckich mord, sprzedajnych, bez honoru oszustów i ich miejsce to śmietnik lub kryminał.

Sad; 31 lipca 2018, 16:54

Panie haha rynkowiec. Twoje pojęcie na temat rynku jest niewielkie i twoja wiedzą ekonomiczna również. Po pierwsze jeśli powstaje jakiś projekt biznesowy, to jego powodzenie zależy od bardzo dużej ilości zmiennych, których taki osobnik jak ty nie jest w stanie przewidzieć. Na twoje pytanie „gdzie dorzedadzà swoje produktu”, odpowiedź jest prosta - na rynku. Trzeba mieć tylko dobry produkt i dobry marketing. Po drugie manipulujesz lub kłamiesz, twierdząc, iż sprzedanie zskładów imożlliwiło dostęp do nowych rynków. Rynki już były i te państwowe firmy dobrze na nich funkcjoniwały. Po trzecie, sam jesteś tanim, niedouczonym cwaniaczkiem, a do krytykowania polityki ekonomicznej masz zbyt niskie kwalifikacje.

wyborca; 31 lipca 2018, 20:30

PSL, PO musieli sprzedać bo się nie opłacało utrzymywać w czasie kryzysu (przypomnę, kiedy rządzili zawsze mówili o kryzysie). to samo zrobili z hutami, stoczniami, przedsiębiorstwami itp. Pytam kto ma z tego wielkie korzyści?Nie rolnik i nie sadownik.

Sad; 31 lipca 2018, 23:23

Korzyści mają zagraniczni przedsiębiorcy, którzy stracili polskich konkurentów i zyskali tanią siłę roboczą wraz z bazą surowcową. W sferze finansowej zyskali niepłacenie podatków poprzez optymalizcję podatkową i wyprowadzanie madwyżek do rodzimych spółek lub rajów podatkowych. O korzyści mieli ci, którzy za to brali łapówki. W Ministerstwie Skaebu Państwa i w Min. Finansów.

Sad; 1 sierpnia 2018, 07:54

I jeszcze jedna rzecz do pana Prawdy..... Od totalnej opozycji, to ty niewiele się różnisz. Krytykujesz ludzi, którzy po raz pierwszy od 40 lat próbują zrobić coś dobrego dla kraju. Nie widzisz lub udajesz że nie widzisz tego csłrgo draństwa i raka,korupcji, które toczyły ten kraj. Widocznie nie wiesz co to przyzwoiyość lub jesteś jednym z kółek tej machiny.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Zawody strzeleckie z okazji Święta Wojska Polskiego Klub Strzelecki CEL Grójec zaprasza na Zawody Strzeleckie z...
Protest w WORD-ach. Co z egzaminami w Grójcu? W poniedziałek egzaminatorzy WORD-ów wznowili swój protest...
Grójecka Policja: Skutery i Quady to nie zabawki Apelujemy do rodziców, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i...
W niedzielę Mistrzostwa Polski Masters i Cyklosport na trasie Grójec - Jasieniec W najbliższą niedzielę, 14 sierpnia odbędą się Mistrzostwa...
Fotoradar na trasie z Grójca do Warszawy tylko straszy W pierwszej połowie 2022 roku fotoradary pracujące w...

Najnowsze ogłoszenia

Doradca klienta- Grójec Nowa Oferta Pracy dla Doradcy Klienta
Umiejętność postępowania...
Suszarka do Owoców Warzyw Ziół Grzybów... Suszarka do Owoców Warzyw Ziół Grzybów 6 półek Do Suszenia Przemysłowa
... Alarmy Kamery Napędy do Bram Domofony
części do silników Deutz, hurtownia... KT Service - posiadamy największy magazyn części do silników Deutz...
Szukasz pracowników z Ukrainy ? Szanowni Państwo,

Firma Gerbaupol sp. z o. o. z siedzibą...

Firmy z Grójca i okolic

Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.