Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Nie ma nic lepszego nad wodę - warsztaty ekologiczne licealistów z LO w Grójcu

20 listopada 2015; 12:17

Grojec24.net

0 komentarzy

W piękny, jesienny dzień 2 listopada 2015r. o godzinie 8.55 odbyła się wyjątkowa lekcja przyrody. Był to nietradycyjny sposób przekazywania wiedzy, gdyż zajęcia odbyły się w terenie.

News will be here

„Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca.”

Ryszard Kapuściński


Uczniowie klas IIa i IIc wraz z opiekunami: panią Joanną Kulińską-Kusio i panem dyrektorem LO w Grójcu Zbigniewem Krawczakiem udali się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków w Kobylinie. Uczniowie z zaciekawieniem zapoznawali się z historią, pracą i działalnością tego miejsca.

Oczyszczanie ścieków  jest procesem  technologicznym, który polega  na usuwaniu ze ścieków zanieczyszczeń i osadów oraz substancji chemicznych w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin przed odprowadzeniem ich do rzeki, jeziora, morza, gruntu. Proces ten jest realizowany w oczyszczalni ścieków za pomocą metod, które dzieli się na: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne. Mechanizmy oczyszczania ścieków są bardzo ważne, gdyż pozwalają  one na ponowne wykorzystywanie wody w celach przemysłowych. A jak mawiał Antoine de Saint-Exupéry: „Wodo! Nie jesteś niezbędna do życia, jesteś samym życiem. Największym bogactwem, jakie istnieje na świecie.”


Mechaniczno – biologiczna Oczyszczalnia Ścieków w Kobylinie jest wykonana w technologii A2O wraz z kolektorem dosyłowym ścieków o przepustowości Qśr.d = 5200 m3/d. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka Molnica. Uczniowie byli oprowadzani  przez pracowników tego zakładu po reaktorze biologicznym, pompowni ścieków, mieszaczu hydraulicznym i miejscu, do którego wpływa oczyszczona woda. Po kolei licealiści byli wtajemniczani w etapy dokonywania się oczyszczania ścieków komunalnych. Na terenie oczyszczalni znajduje się również Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Związku Międzygminnym pod nazwą „Natura”, do którego przyjmowane są odpady komunalne związane z nieprzemysłową działalnością człowieka powstające w gospodarstwach domowych.

Lekcja przyrody poza szkołą  jest intrygująca, gdyż w ten sposób uczeń może bezpośrednio zetknąć się ze środowiskiem naturalnym, a kontakt z naturą poprawia pamięć, koncentrację uwagi i stanowi swoistą atrakcję dla młodzieży. A potwierdzeniem tych wniosków jest opinia profesora G. Wuttke: „Żadne opisy słowne i rysunki nie zastąpią bezpośredniej obserwacji na miejscu czynionej przez zaciekawione oczy,  uczulone uszy."


Około godziny 11.00 uczestnicy powrócili do szkoły. Uczniowie bardzo serdecznie dziękują pracownikom oczyszczalni, którzy w interesujący sposób przekazywali im wiedzę o tym miejscu, a także składają ogromne podziękowania opiekunkom za zorganizowanie tego wyjścia. Myślę, że wszystkim spodobała się taka forma lekcji przyrody i będzie ona dalej praktykowana w szkole.

Xymena Korczak kl IIc
LO Grójec

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.