Niepełnosprawne dziecko przez błąd lekarza

19 grudnia 2019; 08:01

-

Niepełnosprawność dziecka przez błąd lekarza to zawsze sytuacja dramatyczna. Często gdyby nie fatalny w skutkach błąd medyczny, rodzice mogliby cieszyć się w pełni zdrowym dzieckiem... Tymczasem dzieci niepełnosprawne wymagają szczególnej opieki, a ich rodzice nierzadko muszą przeorganizować całe swoje życie i dostosować je do opieki nad niepełnosprawnym maluchem.

Niepełnosprawnością dziecka w szczególności często skutkują tzw. błędy okołoporodowe. Co zrobić, jeśli dziecko stanie się niepełnosprawne przez błąd lekarza i czym w ogóle jest taki błąd? Wyjaśniamy.

Niepełnosprawność dziecka, a błąd lekarza - co może być błędem lekarza?

Definicja błędu lekarskiego nie jest tak jednolita, jak mogłoby się wydawać. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 1 kwietnia 1995 r., sygn. akt IV CR 39/54, zdefiniował błąd medyczny jako czynność (zaniechanie) lekarza w zakresie diagnozy i terapii niezgodne z nauką medyczną w zakresie dla lekarza dostępnym. To bardzo ogólna, ale stale aktualna definicja - z pewnością natkniesz się jeszcze na inne. O tym jednak czy w konkretnej sytuacji do błędu medycznego doszło czy nie, każdorazowo decyduje sąd. Wyrok sądu poprzedza zwykle długie postępowanie, w którym przesłuchiwani są świadkowie, biegli itp.

W sprawach obłędy okołoporodowe, skutkujące niepełnosprawnością dziecka, zwykle dochodzi do uchybień szpitala takich jak:

- Brak właściwej diagnostyki ciężarnej przy przyjmowaniu jej na oddział
- Błędy związane z przeprowadzeniem cesarskiego cięcia - niewykonanie go, wykonanie go zbyt późne lub niewłaściwe jego przeprowadzenie
- Wadliwy monitoring stanu zdrowia matki i dziecka
- Nierozpoznanie wad rozwojowych płodu
- Podanie nieprawidłowych środków, wywołujących bóle porodowe
- Niepodjęcie przez szpital odpowiednich kroków, aby zminimalizować na czas rozpoznane uchybienia i ich skutki.

Oczywiście w zależności od okoliczności może dojść również do innych zaniedbań szpitala, na skutek których dziecko ucierpi. Jeśli masz wątpliwości co do tego czy w przypadku Twojego niepełnosprawnego dziecka można mówić o błędzie medycznym, najlepiej będzie jeśli skontaktujesz się z naszą kancelarią.

Niepełnosprawność dziecka przez błąd lekarza i innych członków personelu medycznego (błąd położniczny)

Warto również abyś pamiętała że „błąd medyczny” ,wskutek którego dziecko stało się niepełnosprawne, niekoniecznie musi zostać popełniony konkretnie przez lekarza. Błędu medycznego dopuścić się może również np. położna, pielęgniarka, a także sanitariusz medyczny. Pisałyśmy już o błędzie położonej, jak również o błędzie pielęgniarki.

Skutkami błędu medycznego, wpływającymi na niepełnosprawność dziecka zwykle są:

- Niedotlenienie, które może powodować konsekwencje tak poważne jak uszkodzenia mózgu (mózgowe porażenie dziecięce), serca i nerek
- Urazy obojczyka i okolicy barkowej dziecka (dystocja barkowa)
- Urazy biodra
- W najgorszym przypadku - śmierć dziecka

Jeśli w przypadku Twojego dziecka wystąpiły takie lub inne skutki (powyższe wyliczenie jest jedynie przykładowe), prawdopodobnie przysługują Wam określone roszczenia. Możecie się ubiegać w szczególności o odszkodowanie, zadośćuczynienie, i rentę, a być może również i o inne świadczenia. Błędy medyczne, szczególnie tak poważne jak te, wskutek których dziecko jest niepełnosprawne, nie powinny pozostawać bez żadnej reakcji.

Niepełnosprawne dziecko przez błąd lekarza - co można zrobić?

Jeśli Twoje dziecko stało się niepełnosprawne wskutek błędu lekarza, położnej lub innego pracownika szpitala, możecie domagać się trzech zasadniczych świadczeń na drodze sądowej. Pacjent może domagać się:
 
- Zadośćuczynienia
- Odszkodowania
- Renty

Zadośćuczynienie przysługuje za krzywdę, którą spowodował błąd lekarski oraz ewentualnie naruszenie praw pacjenta. Zadaniem zadośćuczynienia jest wynagrodzenie niepełnosprawnemu dziecku krzywdy (bólu, cierpienia). Aby uzyskać zadośćuczynienie pacjent musi wykazać przed sądem, że działanie lekarza było niezgodne z zasadami sztuki lekarskiej i spowodowało uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego. Udowodnienie rozmiaru doznanej krzywdy nie jest łatwe - należy przede wszystkim zadbać o zgromadzenie pełnej dokumentacji medycznej. To jednak nie wszystko. Pomoc prawnika specjalizującego się w błędach lekarskich będzie niezbędna. Świadczenia przyznawane w sprawach o błędy medyczne, skutkujące niepełnosprawnością dziecka mogą być bardzo wysokie (w tym artykule pisałyśmy o przyznawanych kwotach), jednak uzyskanie tak wysokiego zadośćuczynienia wymaga wsparcia profesjonalistów.

Celem odszkodowania jest wynagrodzenie poszkodowanemu pacjentowi szkód i strat majątkowych, powstałych na skutek błędu medycznego. Odszkodowanie może (i powinno) pokryć wszystkie doznane szkody. Odszkodowania można żądać m.in. za: zwrot nakładów poniesionych na leczenie dziecka (koszty lekarstw, sprzętów medycznych, wizyt u lekarzy specjalistów itp.) czy też za poniesione koszty opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Podobnie jak w przypadku zadośćuczynienia, tutaj również kluczowe będzie udokumentowanie wszystkich poniesionych kosztów i przedstawienie sądowi m.in. rachunków za wizyty lekarskie i leki. Pomoc prawnika, specjalizującego się błędach lekarskich tutaj również będzie nieoceniona. Pomoże nie tylko oszacować realną wysokość możliwego do uzyskania odszkodowania, ale również przeprowadzi pacjenta przez całą drogę do jego otrzymania.

Ostatnim z grupy trzech podstawowych świadczeń jest renta. Może się o nią ubiegać dziecko, u którego na skutek lekarza powstał uszczerbek na zdrowiu. Renta jest świadczeniem wypłacanym z góry co miesiąc i zwykle wynosi od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wypłaca ją podmiot odpowiedzialny na skutki błędu lekarskiego, a więc jest to renta odrębna niż świadczenie przyznawane przez ZUS. Niepełnosprawne dziecko otrzyma rentę m.in., gdy zmniejszyły się jego szanse  powodzenia na przyszłość czy też całkowicie lub częściowo utraciło możliwość pracy zarobkowej w przyszłości itp.

Kto może żądać odszkodowania za niepełnosprawność dziecka przez błąd lekarza?

Opisane powyżej roszczenie przysługują dziecku. Zgodnie jednak z najnowszą linią orzeczniczą, w pewnych sytuacjach zasadne będzie również roszczenie rodziców o zadośćuczynienie za ich własne krzywdy. Pisałyśmy o tym w odrębnym artykule.

Zasadniczo jednak w przypadku niepełnosprawnego dziecka przez błąd lekarza, rodzice (opiekunowie prawni) będą zastępowali dziecko w całym postępowaniu przed sądem. Jeśli natomiast na skutek błędu medycznego doszło do śmierci niepełnosprawnego dziecka, rodzice, a także najbliższa rodzina mogą ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej.

W przypadku postępowań sądowych na tle błędu medycznego, powodującego niepełnosprawność dziecka, należy realnie nastawić na na ok. 2 - 3 lata walki w sądzie. Oczywiście sprawa może potrwać dłużej lub krócej, jednak zwykle czas trwania całego postępowania mieści się w takich właśnie widełkach czasowych. W osobnym artykule wyjaśniałyśmy co składa się na tak długi czas trwania procesów o błąd medyczny.

Należy również pamiętać o terminach przedawnienia. W sprawach o błąd medyczny wynoszą one 3 lata od dnia, w którym pacjent dowiedział o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia oraz 2 lata od uzyskania pełnoletności, gdy roszczenia dochodzi niepełnosprawne dziecko. Łącznie więc dzieci mają 20 lat od urodzenia na dochodzenie swoich roszczeń.

Dziecko niepełnosprawne na skutek błędu lekarza - co zrobić? Zacznij od kontaktu z prawnikiem od błędów medycznych

Jak już wspominałyśmy, naszym zdaniem prawnik w sprawach o błąd medyczny, w szczególności skutkujący niepełnosprawnością dziecka, jest niezbędny. Do stracenia jest zbyt dużo. Nie chodzi tylko o kwoty zadośćuczynienia, które zwykle są bardzo wysokie, ale również o poczucie sprawiedliwości, które często dla rodziców niepełnosprawnych dzieci potrafi być nawet ważniejsze niż pieniądze. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego w pełni angażujemy się w każdą z prowadzonych spraw. Skontaktuj się z nami - zobaczymy co możemy zrobić dla Ciebie i Twojego dziecka.

Joanna Lazer, adwokat
Małgorzata Hudziak, radca prawny
Kancelaria Lazer&Hudziak, Plac Konstytucji 5/19 00-657 Warszawa
Nr telefonu 604432333, 530291291, 536 007 001
 
Mail: kancelaria@lazer-hudziak.pl
 
--------
Szukasz pracy w Grójcu? Sprawdź najnowsze ogłoszenia na portalu megapraca.pl. Praca dla kierowców w Grójcu

 

Najnowsze artykuły

Letni wypoczynek dzieci w Gminie Grójec Tak szerokiej akcji letniego wypoczynku w Gminie Grójec...
Koronawirus w powiecie grójeckim: raport z 8 lipca Dwie osoby pokonały koronawirusa, u jednej potwierdzono...
Konferencja Prasowa Burmistrza Gminy i Miasta Grójec (VIDEO!) We wtorek odbyła się konferencja prasowa z udziałem...
Listwy przypodłogowe poliuretanowe - styl i jakość w dobrej cenie Jakie cechy powinny mieć idealne listwy przypodłogowe? Z...
Koronawirus w powiecie grójeckim: raport z 7 lipca O jednym nowym przypadku zakażenia koronawirusem...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Studia pedagogiczne Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Bolesława Prusa (WWSH) zaprasza...
Wiązanie włoszczyzny praca od zaraz... Szukamy osób chętnych do wiązania włoszczyzny.
Oferujemy:
Projekt Elewacji na zdjęciach / Wizualizacje... Oferujemy profesjonalny projekt elewacji twojego domu!
www.elewacyjnie.pl
Pomiar, projekt i wizualizacja schodów... Rintal Polska, wiodący producent SCHODÓW zaprasza do skorzystania z...
... Praca online - promowanie e-sklepu.
Poprowadzę Cię krok po kroku. 

Firmy z Grójca i okolic

Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
... Zapraszamy wszystkie firmy z Grójca i okolic do odwiedzenia sklepu internetowego...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
Zarządzanie Nieruchomościami Grzegorz... 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.