Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

O co chodzi ze szkołą w Nowej Wsi?

29 czerwca 2016; 13:55

Grojec24.net

2 komentarze

Fot. CKZiU w Nowej Wsi Fot. CKZiU w Nowej Wsi

Istnienie szkoły w Nowej Wsi nie jest uzależnione od sprzedaży gruntów przez powiat grójecki pozostałych po Grójeckim Centrum Sadowniczym - zapewnia dyrektor placówki, Danuta Borowiec.

News will be here

Polecamy

Szanowni Państwo,

w mediach pojawiają się artykuły o szkole w Nowej Wsi, w których autorzy uzależniają dalsze jej funkcjonowanie od sprzedaży gruntów przez powiat grójecki.

Chcemy zapewnić wszystkie osoby, wiążące swoje kształcenie z naszą placówką, że funkcjonowanie szkoły nie jest zagrożone.

Już od 11 lat szkoła nie zarządza gospodarstwem w Nowej Wsi a nadal jest z nim utożsamiana.

W 2005 r. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Wsi wyłączono Pomocnicze Gospodarstwo Szkolne, cały majątek, łącznie ze sprzętem, został przejęty przez spółkę Grójeckie Centrum Sadownicze jako odrębną jednostkę powiatu grójeckiego.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi jest placówką, która funkcjonuje w obecnych strukturach od 01.09.2013 r. Centrum (CKZiU) powstało w wyniku połączenia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Wsi oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Kształcimy w szkołach dla młodzieży w zawodach: technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik geodeta, technik obsługi turystycznej, otwieramy nowe kierunki w zawodzie technik spedytor i technik organizacji reklamy. W szkołach dla dorosłych kształcimy w: liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, szkołach policealnych i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Szkoła dysponuje gruntami do realizacji kształcenia praktycznego o powierzchni 4,3 ha, przekazanymi przez Powiat Grójecki. Szklarnie zostały zastąpione nowoczesnymi tunelami foliowymi. Na terenie CKZiU wydzielono zielone pracownie dydaktyczne.

Istnienie szkoły, a tym samym zawodu technika ogrodnika czy ogrodnika, nie jest uzależnione od ilości dodatkowych gruntów, o czym napisano w miesięczniku NOWE CZASY nr 6/2016.

Opisana w/w artykule sprzedaż gruntów dotyczy terenów pozostałych po rozwiązaniu spółki Grójeckiego Centrum Sadowniczego, a nie terenów szkolnych. W artykule umieszczono zapis z historii szkoły z 1995 r. /dane sprzed przeszło 20 lat/, był to okres wyżu demograficznego, kiedy w zawodach technik ogrodnik i ogrodnik w szkole dziennej kształciło się ok. 600 uczniów (obecnie tyle w całej Polsce). Obowiązywał inny system zdobywania kwalifikacji i przeprowadzania egzaminów zawodowych.

Zgodnie z reformą kształcenia zawodowego, wprowadzoną w 2012 r., samo ukończenie szkoły nie daje uprawnień do wykonywania zawodu. Dokumentem, potwierdzającym nabycie kwalifikacji, jest egzamin państwowy zewnętrzny, przeprowadzany w szkole przez zewnętrznych egzaminatorów i sprawdzany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. W całym kraju obowiązują takie same zadania egzaminacyjne. Uczniowie naszej szkoły zdają egzaminy powyżej średniej krajowej, co świadczy o dobrym przygotowaniu ich przez szkołę. Mamy też osiągnięcia w konkursach i olimpiadach ogólnopolskich, w których uczniowie zdobywają indeksy na wyższe uczelnie (w bieżącym roku szkolnym 3 indeksy). Uczniowie objęci są patronatem przez wyższe uczelnie: Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu, a także lokalne przedsiębiorstwa i gospodarstwa.

Do rozwoju placówki i kształcenia na poziomie europejskim potrzebne jest nowoczesne wyposażenie, tak jak to jest w Niemczech, Holandii, Danii, gdzie sprzęt trafiając na rynek jednocześnie jest przekazywany do Centrów Kształcenia Praktycznego.

Szanowni Państwo, istnienie szkoły w Nowej Wsi nie jest uzależnione od sprzedaży gruntów przez powiat grójecki pozostałych po Grójeckim Centrum Sadowniczym.

Dyrektor CKZiU
Danuta Borowiec

TAGI:

Komentarze (2):

Kamil; 3 lipca 2016, 19:21

Na samym początki artykułu jest informacja ze dały majątek wraz z sprzętem został przejęty przez Gojeckie Centrum Sadownicze. Z ciekawości poszukałem w KRS w czyje ręce poszedł majątek, ponieważ nazwa a,bitną i sugerująca ze coś poszło na rzecz grójeca. W KRS podmiot 251068
1. Jest juz z statusem w likwidacji
2. Brak możliwości podglądu kto tym zarządzał

pytanie - co sie stało z tym majtkiem ?.

obserwator; 17 lipca 2016, 13:29

Dobrzyński już się pogubił z nienawiści do rządów PiS w powiecie. W jego rozumie tylko same błamy. Dowód przedstawiła Pani Dyrektor szkoły.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.