Prezes PKS Grójec: w perspektywie kilku lat funkcjonowanie przewozów może być zagrożone

18 stycznia 2023; 15:03

Grojec24.net

2 komentarze

Zachęcam Mieszkańców do przekazywania wszelkich uwag odnośnie siatki połączeń zarówno tych lokalnych – Gminnych, jak i Powiatowych do właściwych dla siebie Urzędów Gmin – pisze w odpowiedzi dla naszego portalu prezes PKS Grójec, Grzegorz Zalewski.

W maju ubiegłego roku nasz Czytelnik, pan Karol zwrócił uwagę na problem z dojazdami uczniów do szkół autobusem z Goszczyna do Białobrzegów (więcej na ten temat: "Czytelnik: przez rozkład autobusów młodzieży nie ma w domu ponad 10 godzin. PKS Grójec odpowiada").

Jakiś czas temu Czytelnik ponownie poruszył tę sprawę w liście do naszej redakcji:

Jeszcze raz dziękuję za publikację artykułu o problemach z dojazdami uczniów z Goszczyna do Białobrzegów i powrót. Moje przypuszczenia się potwierdziły: Grzegorz Zalewski [Prezes PKS Grójec – przyp. red.] nawet palcem nie kiwnął, żeby uczniom łatwiej jeździło się do szkoły i wracało. Wystarczyło AŻ złożyć wniosek do Marszałka Struzika w sprawie zmiany przebiegu trasy autobusy z Grójca do Białobrzegów o 6.45 i z Białobrzegów do Grójca o 13.30 i 15.30, by autobusy jeździły przez Goszczyn. AŻ, bo Zalewski nawet tego nie zrobił. Przejazd autobusu po całej trasie z Białobrzegów do Grójca przez Goszczyn to 57 minut, bez wjazdu do Goszczyna to 50 minut. Różnica minimalna, ale PKS nie zrobi niczego, żeby pomóc uczniom. PKS zrobi wszystko, żeby pomóc SOBIE. (…) Połączenia PKS z Grójca do Białobrzegów o 6.45 i z Białobrzegów do Grójca o 13.30 i 15.30 nie są przepełnione, a Grzegorz Zalewski szuka powodów, zamiast w pełni efektywnie wykorzystać istniejące połączenia, które omijają Goszczyn z niewielką ilością osób w środku. PKS sp. z o.o. nigdy nie martwiło się o komfort podróżowania, tylko o swoje przetrwanie. Kosztem innych, bo teraz dostaje dotacje, na które nigdy nie zasłużyło. Żaden rolnik ani żadna piekarnia nie dostają takiego wparcia, jak PKS sp. z o.o., a PKS robi wszystko, żeby ludzie jeździli samochodami. Jak tak dalej będzie,  to wszystkie dotacje powinny być ukrócone.


O komentarz do listu Czytelnika zwróciliśmy się do Prezesa PKS Grójec, Grzegorza Zalewskiego. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

W odpowiedzi na wystąpienie przekazane za pośrednictwem redakcji serwisu informacyjnego Grojec24.net pragnę wyjaśnić, że Organizatorem Przewozów Użyteczności Publicznej – Publicznego Transportu Zbiorowego w powiatach grójeckim i białobrzeskim są Władze Samorządowe – na szczeblu gminnym Wójtowie i Burmistrzowie, natomiast na szczeblu powiatowym rolę organizatorów pełnią, dla powiatu Grójeckiego i Białobrzeskiego właściwi terytorialnie Starostowie. Od miesiąca września 2019 roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej sp. z o.o. występuje jedynie w roli Operatora wykonującego przewozy na podstawie zawartych z Organizatorami umów o świadczenie usług przewozowych.

Przewozy Powiatowe przy ciągle rosnących kosztach utrzymania siatki połączeń – koszty stałe Spółki, koszt zakupu paliwa, płace Kierowców, oraz coraz wyższych wymogach odnośnie taboru, stają się nierentowne – to znaczy, że wpływy z biletów nie pokrywają kosztów działalności operacyjnej Spółki. Dalsze funkcjonowanie komunikacji o charakterze użyteczności publicznej możliwe jest dzięki współpracy z wyżej wspomnianymi Samorządami, które to występują o dofinansowanie komunikacji deficytowej z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA). Nabory wniosków do FRPA organizowane są w zależności od wysokości dostępnych środków raz, bądź dwa razy w danym roku kalendarzowym.

Wnioski oceniane są wedle ściśle określonych kryteriów. Podstawowym kryterium jest „szczebel” jednostek Samorządowych – na chwilę obecną w myśl przepisów ustawy o Publicznym Transporcie Zbiorowym najwyższy priorytet mają wnioski składane przez Wójtów i Burmistrzów Gmin, w dalszej kolejności rozpatrywane są wnioski składane za pośrednictwem Związków Powiatowo – Gminnych (tj. porozumień zawartych pomiędzy Wójtami/Burmistrzami Gmin, a Starostwami Powiatowymi), natomiast jako ostatnie rozpatrywane są wnioski składane przez Samorządy na szczeblu Powiatowym samodzielnie. Przez wzgląd na powyższe zarówno podczas naboru na rok 2022, oraz rok bieżący 2023 powiaty Grójecki i Białobrzeski nie otrzymały akceptacji wniosków w pierwszym naborze – środki zostały wyczerpane już na szczeblu Gminnym i Związków Powiatowo - Gminnych. Dopiero drugi nabór pozwolił na pozytywne zakończenie procedury i umożliwił utrzymanie funkcjonowania przewozów na szczeblu powiatowym na dotychczasowym poziomie.

Aby uniknąć sytuacji jaka spotkała Nas w roku minionym, jak i obecnym (odrzucenie wniosków w pierwszym naborze), a także zyskać pewność pozytywnych rozstrzygnięć na przyszłość w rolę Organizatora przewozów powinny włączyć się także Samorządy Gminne, tworząc Związek Powiatowo-Gminny. Wójtowie i Burmistrzowie zyskają wtedy relatywny wpływ na przebieg tras oraz częstotliwość kursowania nie tylko linii typowo Gminnych – kursujących w obrębie danej Gminy, ale także linii, które łączą Gminy sąsiadujące ze sobą, oraz tras typowo Powiatowych – zapewniających dojazd do większych miast na terenie danego powiatu, a także powiatów ościennych. Jak wiadomo najbliżej Mieszkańców są zawsze jednostki samorządowe najniższego szczebla – dlatego serdecznie zachęcam Mieszkańców do przekazywania wszelkich uwag odnośnie siatki połączeń zarówno tych lokalnych – Gminnych, jak i Powiatowych do właściwych dla siebie Urzędów Gmin, oraz do rozmów ze swoimi włodarzami lokalnymi o możliwościach, które niesie za sobą zawiązanie Związków Powiatowo – Gminnych. My, jako Spółka od zawsze związana z organizacją komunikacji lokalnej na terenie powiatów Grójeckiego oraz Białobrzeskiego dokładamy wszelkich starań aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie, jak najbardziej dostosowane do potrzeb Mieszkańców, jednakże w perspektywie kilku lat przy obecnej sytuacji związanej z kryteriami oceny wniosków o dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych może okazać się, że bez podjęcia zdecydowanych działań funkcjonowanie przewozów powiatowych, nawet w obecnym kształcie może być zagrożone.

TAGI:

Komentarze (2):

Do; 18 stycznia 2023, 17:28

Słać więc pisma do wójtów, burmistrzów i starostów proszę.

Ha ha ha ; 21 stycznia 2023, 16:58

Z Grojeckim PKS em nic nie może się udać. Zrównać z ziemią i posadzić kartofle

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mieszkańcy powiatu grójeckiego nabici w kryptowaluty. Stracili fortunę Ostrzegamy przed oszustwami związanymi z inwestowaniem w...
Pędził w terenie zabudowanym z prędkością ponad 120 km/h Policjanci z grupy SPEED zwalczają agresywne i...
Gmina Grójec z własnymi liniami autobusowymi i pierwszą linią po mieście! Pod koniec minionego roku Gmina Grójec została objęta dopł...
Mieszkaniec Chynowa znalazł niebezpieczny dla ludzi gatunek żółwia W niedzielę mieszkaniec gminy Chynów zauważył przy rowie...
Twój bezpieczny dom z firmą ELDAM Aby czuć się bezpiecznie, podczas wakacji oraz każdej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.