• Szkoła jazdy Manewr Ośrodek Szkolenia Kierowców Grójec
  • Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii
  • Trakt Królewski w Grójcu
  • Kostka Brukowa Grójec - Bruk Designer
  • Nowa inwestycja w Grójcu: apartamenty przy ul. Kolarska 8

Przykry zapach pod Grójcem. Co się dzieje?

Fot. zwik.grojec.eu
  • Dental Atelier - stomatologia i medycyna estetyczna w Grójcu
  • Szyte wnętrza - sklep z żaluzjami i zasłonami
  • Perfumeria Tanellis & Biżuteria - Grójec Pasaż Intermarche
  • Klucz Serwis - dorabianie kluczy do drzwi i samochodów
  • Autoryzowany sklep i serwis Viessmann w Grójcu

Mieszkaniec podgrójeckiego Kobylina poskarżył się naszej redakcji na nieprzyjemny zapach, który od dwóch tygodni czuć w okolicach oczyszczalni ścieków.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu poinformował w piątek, że trwa planowa przerwa remontowo-konserwacyjna w pracy jednego z dwóch ciągów technologicznych oczyszczalni w Kobylinie. - Oznacza to, że w chwili obecnej oczyszczalnia pracuje na ½ swojej mocy i mieszkańcy pobliskich terenów mogą czasem odczuwać przykry zapach, za co serdecznie przepraszamy - napisano w komunikacie spółki. - Pracownicy oczyszczalni dokładają wszelkich starań by zminimalizować niedogodności. Zakończenie remontu jest przewidywane na dzień 20 listopada 2021 roku - dodano.

 

Oczyszczalnia Ścieków w Kobylinie, zbudowana w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, zmodernizowana w roku 2005, jest oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną z podwyższonym usuwaniem biogenów. Projektowana przepustowość oczyszczalni to 5200m3 na dobę. Obciążenie liczone w RLM (Równoważna Liczba Mieszkańców) wynosi 40500. Ścieki doprowadzane są kolektorem głównym, zbierającym z sieci kanalizacji sanitarnej z miasta Grójca oraz z miejscowości: Krobowa, Kociszewa i częściowo z Kobylina. Z pozostałych miejscowości w gminie ścieki są dowożone taborem asenizacyjnym.

Oczyszczanie wstępne mechaniczne składa się z kraty mechanicznej schodkowej oraz piaskowników pionowych wraz z separatorem piasku. W procesie tym powstają odpady: skratki i piasek. Oczyszczanie biologiczne działa w oparciu o dwa ciągi przepływowe z osadem czynnym w systemie A2O (2 reaktory z wydzielonymi komorami beztlenowymi, niedotlenionymi i tlenowymi).  Napowietrzanie ścieków odbywa się za pomocą systemu dysków drobnopęcherzykowych połączonych z dmuchawami. W procesie tym powstaje osad nadmierny sedymentowany w dwóch osadnikach wtórnych, który jest kolejno poddawany procesom odwodnienia na prasie mechanicznej taśmowej i higienizacji wapnem wysokoreaktywnym. Ze względu na niewielki udział ścieków przemysłowych komunalny osad ściekowy zawiera nieznaczne ilości metali ciężkich, a po higienizacji wapnem spełnia wymagania do zagospodarowania rolniczego. Zakład przekazuje rolnikom osad nieodpłatnie wraz z dowozem i kosztami badań analitycznych.

Systematycznie (1 raz w miesiącu) wykonywane są badania ścieków dopływających i odpływających. Oczyszczone ścieki komunalne spełniają wymagania określone w przepisach ochrony środowiska i pozwoleniu wodno-prawnym. Odprowadzane są korytem otwartym do rzeki Molnicy.

zwik.grojec.eu

Tagi:




Komentarze (33)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują Zasady Komentarzy.


  • Alarm24 - zgłoś nam swój news


  • Marek Kwieciński - Twój agent ubezpieczeniowy z Grójca

Najnowsze





  • Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc - Grójec

Popularne






Ostatnie komentarze






  • Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Miejsce na Twoją reklamę