Przywracanie połączeń autobusowych. Szansa czy reanimacja trupa?

3 marca 2019; 15:07

9 komentarzy

Kilka dni temu poznaliśmy nowy program Prawa i Sprawiedliwości, który ma poprowadzić to ugrupowanie do zwycięstwa w tegorocznych wyborach do europarlamentu i parlamentu polskiego. W świetlanej wizji naszego kraju rysowanej przez partię z Nowogrodzkiej jest też mowa o odbudowie połączeń autobusowych w małych miejscowościach.

W Polsce, w ciągu kilkunastu ostatnich lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę. Z prawie miliarda przejechanych kilometrów, do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to! Przywrócimy ten miliard – zakomunikował Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas konwencji swojej partii.

NiezależnośćLokalny transport autobusowy umiera od lat. Ma to oczywiście związek z rozwojem transportu indywidualnego. W niemal każdym gospodarstwie jest samochód, a w większości po kilka. Młodsze dzieci są coraz częściej dowożone do szkoły przez rodziców. Starsze zaś, gdy tylko kończą 18 lat, zdają egzamin na prawo jazdy i same dojeżdżają. Tak jest szybciej, wygodniej i oczywiście niezależnie – można wsiąść do auta i pojechać, o dowolnej porze i gdzie się żywnie podoba.

Chętnych na podróżowanie autobusem jest coraz mniej. Autobus, w którym jest tylko kierowca i dwoje, troje pasażerów to częsty widok. Przewoźnicy likwidują więc kolejne połączenia. Budzi to zrozumiałe oburzenie tej niewielkiej grupy osób, które jednak korzystają z komunikacji publicznej. W odpowiedzi szefowie PKS-ów rozkładają ręce, tłumacząc zamykanie kursów bilansem ekonomicznym. „Nie możemy wozić powietrza” – mówią.

Wraz z likwidacją kolejnych kursów rośnie liczba osób wykluczonych, które nie mają, jak dostać się do szkoły, pracy, ośrodka zdrowia, sklepu czy urzędu. Niezmotoryzowani muszą liczyć na pomoc rodziny lub życzliwego sąsiada. A gdy kogoś takiego zabraknie… Olga Gitkiewicz, reportażystka, te miejscowości, dokąd nie dociera transport publiczny, nazywa „pułapkami”.

PrzyzwyczajenieJakimś rozwiązaniem byłyby dopłaty samorządów do transportu publicznego. Jednak gminy, które już i tak są nadmiernie obciążone zadaniami, nie chcą finansować kursów autobusowych. – Gdyby chociaż ludzie chętnie jeździli autobusami, to można byłoby się zastanowić nad dopłatami. Jakiś czas temu zlikwidowano połączenie. Przyszli do nas pasażerowie oburzeni tym faktem. Rozpoczęliśmy więc negocjacje przewoźnikiem w sprawie przywrócenia kursu. Ostatecznie zgodził się na próbę. Autobus przejechał dwukrotnie. Nie wsiadła do niego ani jedna osoba. Oczywiście znów kurs został zawieszony – powiedział mi włodarz jednej z podgrójeckich gmin. 

Obserwując spadające zainteresowanie lokalnymi połączeniami autobusowymi, można zadać pytanie, czy pomysł PiS-u nie jest po prostu próbą reanimacji trupa? Trudno bowiem wyobrazić sobie, że mieszkańcy powiatu grójeckiego (zwłaszcza wsi) zmienią swoje przyzwyczajenia i zaczną korzystać z komunikacji zbiorowej. Jeżeli dany kurs zostanie przywrócony, a będą z niego od czasu do czasu korzystać 3 osoby (albo i nie), niewiele się zmieni… Autobus dalej będzie kursował, wożąc powietrze. A i tak za to wszystko zapłaci podatnik.

Otworzyć kursy?Jestem daleki od potępiania pomysłu odbudowy komunikacji publicznej, bo wykluczenie transportowe jest sprawą poważną i trzeba o niej rozmawiać. W jakimś stopniu sytuację mogłoby poprawić lepsze dostosowanie rozkładów do oczekiwań pasażerów. Należałoby również przedyskutować, czy kursy zamknięte (np. takie, z których mogą korzystać tylko uczniowie) mogłyby zostać otwarte dla wszystkich chętnych – oczywiście przy spełnieniu wszystkich warunków, głównie związanych z bezpieczeństwem dzieci.

Oby tylko projekt odbudowy połączeń autobusowych nie podążył w stronę obciążania samorządów gminnych i powiatowych kolejnymi zadaniami oraz kosztami przywracania połączeń. Bo w końcu dojdzie do kuriozum – autobus pojedzie, ale zniszczoną drogą, gdyż gminy nie będzie stać na remont.

Dominik Górecki

TAGI:

Komentarze (9):

Pasażer; 3 marca 2019, 16:24

Jeśli rozkłady będą układane dla ludzi a nie dla przewoźników to będzie i frekwencja.

minutówka; 3 marca 2019, 18:29

Jeśli trasy będą układane dla ludzi a nie dla przewoźników to będzie i frekwencja.
PKS zamiast zmieniać trasę przejazdu, woli zlikwidować kurs.
Dziesiątki połączeń w taki sposób zniknęło z powiatu, m.in.:
! wycięto kilka kursów Białobrzegi-Goszczyn, zamiast puścić to przez Sielec.
!! skasowano dużo kursów Dębnowola-Grójec, zamiast wydłużyć do Osuchowa i puścić przez Jastrzębię i Dylew.
!!! nie ma kursów z Błędowa do Mogielnicy, mimo że Mieszkańcy wskazali taką potrzebę w planie transportowym.
!!!! Mogielnica-Grójec rano jechał przez Popowice i Miechowice; popołudniowy już nie.
!!!!! Dębnowola-Warszawa był tylko w niedziele i tylko wieczorem, zamiast rano wozić ludzi do pracy.
!!!!!! Falęcin nie ma kursów do Warszawy.
- Jasieniec i Nowa Wieś nie mają kursów do Warszawy ani przez Wakę, ani przez Grójec.
- brakuje autobusów z Tarczyna do Mszczonowa.
- kursy kończące trasę w NM nad Pilicą i Odrzywole można wydłużyć do Klwowa.
- żeby dojechać np. z Sochaczewa do Góry Kalwarii trzeba aż 3x się przesiąść i stracić kilka godzin.
- na "wiejskich" przystankach {Dylew, Modrzewina, Sielec} nie ma rozkładów jazdy.
|
Jest "tylko" jeden problem: 0 <zero> chęci ze strony: Radnych, Wójtów, Burmistrzów, Starostów.

anna; 3 marca 2019, 20:42

Bikówek 4 km od Grójca a do pracy na 6 czyli autobus 5,30 nie ma jak się dostać o czym tu mowa dziwicie się ze młodzi samochody kupują i jeżdżą a na co mają liczyć na grójecki PKS? dopiero by nazarabiali .....

Juska8989; 4 marca 2019, 16:58

Autobusy PKS jeżdżą jak chcą. Rozkład jazdy jest bo jest. Ale nikt się nim nie przejmuje. Czasem jest tak że przyjeżdża 5 na raz autobusów A później 2 godz niema żadnego. Rozkład to jest jakaś porażka.

Kuba; 5 marca 2019, 07:03

Polikwidowali nawet dotychczas dość intratne połączenia dalekobieżne. Dlaczego? Bo spółki przewoźników podnosiły koszty biletów, nie inwestowały w tabor autobusowy a prominenci tych spółek hojnie obdarzali się wysokimi premiami. Oto cała historia kryzysu.

Patetak; 5 marca 2019, 19:59

Czekamy aż będzie przywrócony PKS OLKUSZ w niedzielę i soboty niema trzym jechać do pracy w zwykłe dni bus jeździ jak mu się podoba

Michał; 14 czerwca 2019, 23:50

Ja na przykład jestem młody, jednak co prawda nie mam jeszcze prawa jazdy, choć planuję zrobić tak jak moi rówieśnicy. Jednak w przeciwieństwie do nich będę wolał korzystać z autobusów, a nie jeździł samochodem i szukał miejsca do parkowania. Uważam, że przez to do pracy znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jazda autobusem niż autem. Niestety PKS nie chce bawić się w tworzenie ankiet, które ułatwiłyby pokazanie potrzebnych ludziom linii autobusowych. Wolą kasować połączenia i wykluczać/zmuszać do jazdy samochodem społeczeństwo. Aż pozazdroszczę warszawiakom, że mają tyle połączeń ile dusza zapragnie.

gosc 2019; 12 lipca 2019, 17:44

polski rzad pis przywrucil do kursownia przewozy pasarzerskie pks w polsce calej wlsnie , kazde przewozy pks dostaly kase na przywrucenie polaczen autobusowych pks w polsce calej wlasnie autobusow pks na podlasiu i lubezszczyznie , mazowszu , slasku , mazurach , pomorzu , malopolsce , lubuskie , swietokrzyskie , zachodniopomorskie na przewozy pks w polsce calej wlasnie , na podlasie wracja kursy autobusowe pks wlsnie przywrucone kursy autobusowe na lubelszczyne rowniez wraca kursownie pks wschod i pks podlaski wraca do kursownia kazdej gminie , wsij na podlasiu i lubelszczyznie przyraca kursy autobusowe pks do bialej podlaski , kodnia , Janow podlaski , Losice , sarnaki serpelice .

POdatnik; 27 września 2019, 07:56

Się k.....a czytać nie chce tego skowytu.
PKS to spółka prawa handlowego, a nie TAXI !!!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Koronawirus: sanepid informuje o zgonach z marca i kwietnia We wtorkowym komunikacie sanepid w Grójcu poinformował o...
Spółdzielnia mieszkaniowa Samopomoc ogłasza konkurs ofert W konkursie zostanie wyłoniona najlepsza oferta na...
Podział województwa zniszczy Mazowsze „Dziennik Gazeta Prawna” donosi o planach PiS...
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego Dowódca Garnizonu Grójec, Poseł na Sejm RP Marek Suski,...
Publiczny żłobek coraz bliżej Pod koniec lipca został ogłoszony przetarg na projekt...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... "Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Freiburg 1350 euro
Pielęgniarka lub doświadczona opiekunka... "Pielęgniarka lub doświadczona opiekunka osoby starszej w Niemczech,...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... "Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Geiselhöring, Niederbayer
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Frankfurt am Main 1500 euro ...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... "Opiekunka osoby starszej w Niemczech, 76307 Karlsbad

Firmy z Grójca i okolic

Zarządzanie Nieruchomościami Grzegorz... 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
... Zapchany filtr cząstek stałych DPF to nie problem! Z naszą pomocą, w...
Twój Dzień - organizacja imprez okolicznościowych... Szukasz wodzireja na swoje wesela? Skontaktuj się z agencją Twój Event,...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.