Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Przywracanie połączeń autobusowych. Szansa czy reanimacja trupa?

3 marca 2019; 15:07

9 komentarzy

Kilka dni temu poznaliśmy nowy program Prawa i Sprawiedliwości, który ma poprowadzić to ugrupowanie do zwycięstwa w tegorocznych wyborach do europarlamentu i parlamentu polskiego. W świetlanej wizji naszego kraju rysowanej przez partię z Nowogrodzkiej jest też mowa o odbudowie połączeń autobusowych w małych miejscowościach.

News will be here

W Polsce, w ciągu kilkunastu ostatnich lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę. Z prawie miliarda przejechanych kilometrów, do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to! Przywrócimy ten miliard – zakomunikował Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas konwencji swojej partii.

NiezależnośćLokalny transport autobusowy umiera od lat. Ma to oczywiście związek z rozwojem transportu indywidualnego. W niemal każdym gospodarstwie jest samochód, a w większości po kilka. Młodsze dzieci są coraz częściej dowożone do szkoły przez rodziców. Starsze zaś, gdy tylko kończą 18 lat, zdają egzamin na prawo jazdy i same dojeżdżają. Tak jest szybciej, wygodniej i oczywiście niezależnie – można wsiąść do auta i pojechać, o dowolnej porze i gdzie się żywnie podoba.

Chętnych na podróżowanie autobusem jest coraz mniej. Autobus, w którym jest tylko kierowca i dwoje, troje pasażerów to częsty widok. Przewoźnicy likwidują więc kolejne połączenia. Budzi to zrozumiałe oburzenie tej niewielkiej grupy osób, które jednak korzystają z komunikacji publicznej. W odpowiedzi szefowie PKS-ów rozkładają ręce, tłumacząc zamykanie kursów bilansem ekonomicznym. „Nie możemy wozić powietrza” – mówią.

Wraz z likwidacją kolejnych kursów rośnie liczba osób wykluczonych, które nie mają, jak dostać się do szkoły, pracy, ośrodka zdrowia, sklepu czy urzędu. Niezmotoryzowani muszą liczyć na pomoc rodziny lub życzliwego sąsiada. A gdy kogoś takiego zabraknie… Olga Gitkiewicz, reportażystka, te miejscowości, dokąd nie dociera transport publiczny, nazywa „pułapkami”.

PrzyzwyczajenieJakimś rozwiązaniem byłyby dopłaty samorządów do transportu publicznego. Jednak gminy, które już i tak są nadmiernie obciążone zadaniami, nie chcą finansować kursów autobusowych. – Gdyby chociaż ludzie chętnie jeździli autobusami, to można byłoby się zastanowić nad dopłatami. Jakiś czas temu zlikwidowano połączenie. Przyszli do nas pasażerowie oburzeni tym faktem. Rozpoczęliśmy więc negocjacje przewoźnikiem w sprawie przywrócenia kursu. Ostatecznie zgodził się na próbę. Autobus przejechał dwukrotnie. Nie wsiadła do niego ani jedna osoba. Oczywiście znów kurs został zawieszony – powiedział mi włodarz jednej z podgrójeckich gmin. 

Obserwując spadające zainteresowanie lokalnymi połączeniami autobusowymi, można zadać pytanie, czy pomysł PiS-u nie jest po prostu próbą reanimacji trupa? Trudno bowiem wyobrazić sobie, że mieszkańcy powiatu grójeckiego (zwłaszcza wsi) zmienią swoje przyzwyczajenia i zaczną korzystać z komunikacji zbiorowej. Jeżeli dany kurs zostanie przywrócony, a będą z niego od czasu do czasu korzystać 3 osoby (albo i nie), niewiele się zmieni… Autobus dalej będzie kursował, wożąc powietrze. A i tak za to wszystko zapłaci podatnik.

Otworzyć kursy?Jestem daleki od potępiania pomysłu odbudowy komunikacji publicznej, bo wykluczenie transportowe jest sprawą poważną i trzeba o niej rozmawiać. W jakimś stopniu sytuację mogłoby poprawić lepsze dostosowanie rozkładów do oczekiwań pasażerów. Należałoby również przedyskutować, czy kursy zamknięte (np. takie, z których mogą korzystać tylko uczniowie) mogłyby zostać otwarte dla wszystkich chętnych – oczywiście przy spełnieniu wszystkich warunków, głównie związanych z bezpieczeństwem dzieci.

Oby tylko projekt odbudowy połączeń autobusowych nie podążył w stronę obciążania samorządów gminnych i powiatowych kolejnymi zadaniami oraz kosztami przywracania połączeń. Bo w końcu dojdzie do kuriozum – autobus pojedzie, ale zniszczoną drogą, gdyż gminy nie będzie stać na remont.

Dominik Górecki

TAGI:

Komentarze (9):

Pasażer; 3 marca 2019, 16:24

Jeśli rozkłady będą układane dla ludzi a nie dla przewoźników to będzie i frekwencja.

minutówka; 3 marca 2019, 18:29

Jeśli trasy będą układane dla ludzi a nie dla przewoźników to będzie i frekwencja.
PKS zamiast zmieniać trasę przejazdu, woli zlikwidować kurs.
Dziesiątki połączeń w taki sposób zniknęło z powiatu, m.in.:
! wycięto kilka kursów Białobrzegi-Goszczyn, zamiast puścić to przez Sielec.
!! skasowano dużo kursów Dębnowola-Grójec, zamiast wydłużyć do Osuchowa i puścić przez Jastrzębię i Dylew.
!!! nie ma kursów z Błędowa do Mogielnicy, mimo że Mieszkańcy wskazali taką potrzebę w planie transportowym.
!!!! Mogielnica-Grójec rano jechał przez Popowice i Miechowice; popołudniowy już nie.
!!!!! Dębnowola-Warszawa był tylko w niedziele i tylko wieczorem, zamiast rano wozić ludzi do pracy.
!!!!!! Falęcin nie ma kursów do Warszawy.
- Jasieniec i Nowa Wieś nie mają kursów do Warszawy ani przez Wakę, ani przez Grójec.
- brakuje autobusów z Tarczyna do Mszczonowa.
- kursy kończące trasę w NM nad Pilicą i Odrzywole można wydłużyć do Klwowa.
- żeby dojechać np. z Sochaczewa do Góry Kalwarii trzeba aż 3x się przesiąść i stracić kilka godzin.
- na "wiejskich" przystankach {Dylew, Modrzewina, Sielec} nie ma rozkładów jazdy.
|
Jest "tylko" jeden problem: 0 <zero> chęci ze strony: Radnych, Wójtów, Burmistrzów, Starostów.

anna; 3 marca 2019, 20:42

Bikówek 4 km od Grójca a do pracy na 6 czyli autobus 5,30 nie ma jak się dostać o czym tu mowa dziwicie się ze młodzi samochody kupują i jeżdżą a na co mają liczyć na grójecki PKS? dopiero by nazarabiali .....

Juska8989; 4 marca 2019, 16:58

Autobusy PKS jeżdżą jak chcą. Rozkład jazdy jest bo jest. Ale nikt się nim nie przejmuje. Czasem jest tak że przyjeżdża 5 na raz autobusów A później 2 godz niema żadnego. Rozkład to jest jakaś porażka.

Kuba; 5 marca 2019, 07:03

Polikwidowali nawet dotychczas dość intratne połączenia dalekobieżne. Dlaczego? Bo spółki przewoźników podnosiły koszty biletów, nie inwestowały w tabor autobusowy a prominenci tych spółek hojnie obdarzali się wysokimi premiami. Oto cała historia kryzysu.

Patetak; 5 marca 2019, 19:59

Czekamy aż będzie przywrócony PKS OLKUSZ w niedzielę i soboty niema trzym jechać do pracy w zwykłe dni bus jeździ jak mu się podoba

Michał; 14 czerwca 2019, 23:50

Ja na przykład jestem młody, jednak co prawda nie mam jeszcze prawa jazdy, choć planuję zrobić tak jak moi rówieśnicy. Jednak w przeciwieństwie do nich będę wolał korzystać z autobusów, a nie jeździł samochodem i szukał miejsca do parkowania. Uważam, że przez to do pracy znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jazda autobusem niż autem. Niestety PKS nie chce bawić się w tworzenie ankiet, które ułatwiłyby pokazanie potrzebnych ludziom linii autobusowych. Wolą kasować połączenia i wykluczać/zmuszać do jazdy samochodem społeczeństwo. Aż pozazdroszczę warszawiakom, że mają tyle połączeń ile dusza zapragnie.

gosc 2019; 12 lipca 2019, 17:44

polski rzad pis przywrucil do kursownia przewozy pasarzerskie pks w polsce calej wlsnie , kazde przewozy pks dostaly kase na przywrucenie polaczen autobusowych pks w polsce calej wlasnie autobusow pks na podlasiu i lubezszczyznie , mazowszu , slasku , mazurach , pomorzu , malopolsce , lubuskie , swietokrzyskie , zachodniopomorskie na przewozy pks w polsce calej wlasnie , na podlasie wracja kursy autobusowe pks wlsnie przywrucone kursy autobusowe na lubelszczyne rowniez wraca kursownie pks wschod i pks podlaski wraca do kursownia kazdej gminie , wsij na podlasiu i lubelszczyznie przyraca kursy autobusowe pks do bialej podlaski , kodnia , Janow podlaski , Losice , sarnaki serpelice .

POdatnik; 27 września 2019, 07:56

Się k.....a czytać nie chce tego skowytu.
PKS to spółka prawa handlowego, a nie TAXI !!!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.