Ramię krzep – Ojczyźnie służ

26 września 2022; 10:51

Informacja prasowa

0 komentarzy

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

6 września w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce została uroczyście otwarta wystawa „Ramię krzep – Ojczyźnie służ. 135 rocznica powstania sokolstwa w Ameryce”, zrealizowana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego jest partnerem wystawy, której główny cel to przybliżenie jak najszerszemu gronu odbiorców historii Sokolstwa Polskiego Ameryce - jednej z najbardziej zasłużonych organizacji polonijnych w USA.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały cenne dokumenty i muzealia przypominające dzieje organizacji i jej wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Wystawa ukazuje założenia ideowe organizacji, łączące sprawność fizyczną z kształtowaniem świadomości narodowej wśród Polonii amerykańskiej, wyrażające się w haśle „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”.

Wydarzenie zgromadziło wielu gości, do Warki przybyli: dr Karol Nawrocki – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Timothy Kuzma – Prezes Polish Falcons of America wraz z 10 członkami organizacji z USA, Julia Przyłębska  - Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Łukasz Kudlicki – szef gabinetu politycznego Ministra Obrony Narodowej,  prof. Tomasz Wolsza – Przewodniczący Kolegium IPN, dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN, prof. Jan Żaryn - - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego, Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, Andrzej Melak – Prezes Komitetu Katyńskiego,  Damian Małecki – Prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Polsce,  Sławomir Majcher – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki. Starostę grójeckiego i władze samorządowe powiatu grójeckiego reprezentowała wicestarosta Jolanta Sitarek, a Burmistrza Warki – Karolina Sałyga – sekretarz gminy Warka. Do muzeum przybyli ponadto przedstawiciele wielu instytucji rządowych, służb, mazowieckich muzeów, polskiego radia, dyrektorów szkół z Warki i powiatu grójeckiego, grupa pracowników oddziałów IPN z całej Polski oraz projektanci i realizatorzy wystawy.

Na wernisażu powitała Gości Iwona Stefaniak, dyrektorka Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Następnie, przewodniczący Kolegium IPN profesor Tadeusz Wolsza odczytał list Marszałek Sejmu RP - Elżbiety Witek. Listy do uczestników wernisażu skierowali również: Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas przemówienia podkreślał historyczne znaczenie i zasługi Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz kultywowanie tradycji narodowych. Podziękował także za zaufanie okazane Instytutowi Pamięci Narodowej przez organizację, czego wyrazem było przekazanie zbiorów Sokolstwa z Pittsburgha do Archiwum IPN w 2019 r.

Na wernisażu głos zabrał również gość honorowy - Timothy Kuzma - prezes Polish Falcons of America. Przypomniał on dzieje Sokolstwa Polskiego w Ameryce oraz podziękował za przejęcie i zabezpieczenie cennej kolekcji archiwaliów, dziękował także wszystkim zaangażowanym w organizację wystawy.

Dyrektorka Archiwum IPN Marzena Kruk, podkreślała w swoim wystąpieniu unikatowość zbiorów, wyrażając nadzieję, że przygotowana ekspozycja przyczyni się do zgłębiania wiedzy o historii organizacji i zasługach jej członków w budowaniu patriotycznych postaw wśród emigracji w Ameryce. Dziękowała wszystkim partnerom, realizatorom oraz całemu zespołowi historyków i konserwatorów, którzy przygotowywali ekspozycję.

Wernisaż uświetnił występ Moniki Kuczery i Zuzanny Całki, które wykonały utwory Ignacego Jana Paderewskiego. Uczennica IV klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce - Weronika Mućka, zadeklamowała wiersz „Pieśni Sokołów Polskich w Ameryce” autorstwa Marii Konopnickiej - honorowej członkini Sokolstwa.

Na zakończenie wydarzenia, w myśl sokolego hasła „w zdrowym ciele - zdrowy duch" odbyły się pokazy gimnastyki tria akrobatycznego KET z Ropczyc, finalistek programu Mam Talent, reprezentantek kadry narodowej i aktualnych Mistrzyń Polski, których trenerką jest wychowanka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” pani Regina Małek oraz pokaz akrobatyki powietrznej w wykonaniu Aleksandry Szczypek z Elite Talent Club, finalistki programu Mam Talent, wychowanki Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rzeszowie, byłej reprezentantki Polski, wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski i turniejów międzynarodowych w akrobatyce sportowej.

Na terenie parku w Winiarach zorganizowano także piknik historyczno-edukacyjny, skierowany w szczególności do młodzieży szkolnej. Były pokazy broni Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Lublina, zrzeszonego w ogólnopolskim Związku Towarzystw Gimnastycznych, konkursy historyczne, gry i zabawy dla najmłodszych.

Wystawa „Ramię krzep – Ojczyźnie służ” to nie tylko opowieść o historii Polskiego Sokolstwa w Ameryce, to także unikatowa ekspozycja 400 oryginalnych archiwaliów, muzealiów i artefaktów, które trafiły do Archiwum IPN z USA w 2019 r. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. cenne fotografie panoramiczne z początku XX w., mundury, odznaczenia, sztandary sokole, dokumenty, a także przyrządy gimnastyczne. Wystawa trafiła do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego nieprzypadkowo.

„Przed 55 laty w wareckich Winiarach powstało pierwsze w Polsce muzeum poświęcone polskim emigrantom do USA. Patronem muzeum został Kazimierz Pułaski polsko-amerykański bohater, a ideały, którym był wierny, również przyświecały ruchowi sokolemu. Misją muzeum w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polskim wychodźstwie do USA. Dlatego chętnie przyjęliśmy propozycję współpracy z Archiwum IPN przy realizacji wystawy o dziejach Sokolstwa Polskiego w Ameryce, które wciąż jest tak mało znane w Polsce, a ma wielkie zasługo dla naszej Ojczyzny” – mówiła na otwarciu wystawy Iwona Stefaniak dyrektorka wareckiego muzeum.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania nowej ekspozycji, która będzie czynna do 31 marca 2023 r.
 
Muzeum im. K. Pułaskiego

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Powstaje film o grójeckim kapłanie. To jedyny duchowny, który dowodził oddziałem Żołnierzy Wyklętych Rozpoczęły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o ks. Bolesł...
Czerwony lakier hybrydowy – pomysły na podrasowanie klasycznego manicure Lakier hybrydowy czerwony to absolutny niezbędnik każdej...
Śmiertelny wypadek w Brankowie. Bus wpadł w poślizg. Jechało w nim 8 osób Około godz. 5:45 na drodze wojewódzkiej 731 w Brankowie...
Śnieżyca w powiecie grójeckim: groźny wypadek i zablokowana droga w Belsku Padający intensywnie śnieg powoduje duże utrudnienia na...
Nadchodzą intensywne opady śniegu. Na drogach może być niebezpiecznie Dzisiaj w nocy (23/24.11) i jutro (24.11) w ciągu dnia...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.