Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Reanimacja na środku drogi. Funkcjonariuszka Aresztu Śledczego w Grójcu ruszyła z pomocą

9 sierpnia 2021; 12:23

Grojec24.net

5 komentarzy

Areszt Śledczy w Grójcu (fot. materiały prasowe) Areszt Śledczy w Grójcu (fot. materiały prasowe)

W miniony weekend, funkcjonariuszka Służby Więziennej z Aresztu Śledczego w Grójcu, udzielała pierwszej pomocy poszkodowanemu rowerzyście.

Do nietypowego zdarzenia, którego świadkiem była chorąży Joanna Szybowska-Szymczak, doszło na środku drogi, w sobotnie przedpołudnie, na trasie między Tarczynem a Mszczonowem. Funkcjonariuszka w czasie wolnym od służby, jadąc samochodem, w miejscowości Suchodół zauważyła na środku jezdni nieprzytomnego mężczyznę. Na poboczu drogi leżał przewrócony rower. Obok stało kilka osób, którzy wcześniej ułożyli poszkodowanego w pozycji bocznej. Pani chorąży nie wiedząc jeszcze dokładnie co się stało, rozpoczęła akcję ratunkową. Zabezpieczyła miejsce zdarzenia i przystąpiła do oceny stanu poszkodowanego. W między czasie nadjechały kolejne osoby, które wezwały na miejsce zdarzenia niezbędną pomoc. Funkcjonariuszka z grójeckiej jednostki sprawdziła szybko oznaki krążenia. Wiedziała dokładnie, co trzeba robić. W Służbie Więziennej jest pielęgniarką ambulatorium z izbą chorych. Po udrożnieniu dróg oddechowych i ocenie oddechu okazało się, że mężczyzna nie oddycha. Pani chorąży natychmiast rozpoczęła resuscytację krążeniowo-oddechową. Wszystkie obecne na miejscu osoby zadeklarowały pomoc. Na szczęście szybko na miejscu zdarzenia pojawili się ratownicy z OSP Suchodół. Dostarczyli oni dodatkowy sprzęt ratunkowy. Zablokowali drogę. Przejęli od funkcjonariuszki SW czynności związane z uciskaniem klatki piersiowej, dostarczyli na miejsce defibrylator AED. Nie tracąc cennego czasu, chorąży podłączyła elektrody i słuchała komunikatów podawanych przez urządzenie do defibrylacji, jednocześnie udrażniając drogi oddechowe i wentylując poszkodowanego za pomocą tzw. worka samorozprężającego z maską, który został przygotowany przez strażaków. W pewnej chwili nastąpił komunikat „defibrylacja zalecana”, po nim nastąpiło wyładowanie. Trwało to wszystko kilka chwil. Za moment pojawiła się również Policja i co najważniejsze, pogotowie ratunkowe. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego przejął dalsze czynności ratunkowe, zdecydowano o zadysponowaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.         

Ten dzień dla chorąży Joanny Szybowskiej-Szymczak na pewno długo pozostanie w pamięci. Nawet dla pielęgniarki tego typu zdarzenia nie są codziennością. W takich sytuacjach, podczas udzielania pierwszej pomocy w przypadkowym miejscu, każdy z nas jest w stanie wykonać dokładnie te same czynności ratujące życie. Nie ważne, jaki zawód wykonujemy. Liczy się przede wszystkim czas i działanie oraz zaangażowanie innych świadków zdarzenia. Są to stresujące chwile. Do tego dochodzi obawa o własne bezpieczeństwo, pośpiech. Może pojawić się chwila zawahania. Pamiętajmy jednak, że pierwsza pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia to kilka czynności, jeśli których nie wykonamy, nie damy szansy poszkodowanemu na przeżycie. Zdarzenie opisywały również lokalne media. W jednym z komentarzy pod informacją pojawił się komentarz „Szczęście w nieszczęściu (…) szybka reakcja przejeżdżającej osoby. Trzymamy kciuki za zdrowie starszej osoby”. My również dołączamy się do życzeń pełnego powrotu do zdrowia.

Gratulujemy naszej koleżance odwagi, wiedzy, umiejętności i postawy obywatelskiej godnej naśladowania. Warto pamiętać, że funkcjonariuszem jest się nie tylko w mundurze, ale również po służbie. Dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli – nie tylko podczas służby – to  nasz obowiązek. Potwierdzeniem tego jest postawa naszej koleżanki.

Chorąży Joanna Szybowska-Szymczak jest funkcjonariuszem Służby Więziennej od 11 lat. W pierwszych latach swojej kariery zawodowej pełniła służbę w oddziale internistycznym szpitala w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie. Obecnie służbę pełni na stanowisku starszej pielęgniarki Ambulatorium z Izbą Chorych w Areszcie Śledczym w Grójcu.  

Opracowanie: kpt. Arkadiusz Wencel  

TAGI:

Komentarze (5):

Brawo; 9 sierpnia 2021, 12:35

Łał, jaki szczegółowy opis zdarzeń :-)

Piotrek ; 9 sierpnia 2021, 13:38

Panie Arku napisze Pan szczegółowo jak udzielają pomocy w aś tam tak perfekcyjnie nie podchodzą do sprawy mają wy.....e a najbardziej Pani Honorata popisać trochę o tej beznadzieji co się tam dzieje Pan robił bardzo dużo dla skazanych to skakali na Pana jak chieny pozdrawiam

Ratownik ; 9 sierpnia 2021, 15:30

Wspaniale by było jak by te bajki były prawdą gratuluję fantazji o postawie pani pielęgniarki

Magda; 10 sierpnia 2021, 07:22

W RKO brała udział również studentka III roku pielęgniarstwa, ratowniczka.

Karolek; 11 sierpnia 2021, 14:06

Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Liga okręgowa: Gracja Tczów – Mazowsze Grójec 4:3 Podopieczni Jerzego Engela doznali drugiej porażki w...
Spotkanie z cyklu ZROZUMIEĆ HISTORIĘ – O Zbrodni Katyńskiej i Akcji AB 3 kwietnia, godz. 17.00, w sali konferencyjnej Centrum...
Jedno okienko i długie kolejki. Co dzieje się na poczcie w Grójcu? Od pewnego czasu otrzymujemy niepokojące sygnały dotyczące...
Wszechmocni w sieci – profilaktyka w wykonaniu uczniów Hejt, czyli ośmieszanie, obrażanie czy poniżanie innych to...
Białorusin zatrzymany na S7 pod Grójcem ukarany 34 mandatami Zatrzymany na ekspresowej "siódemce" pod Grójcem białoruski...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2024 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.