Rewolucja informacyjna: będą transmisje z Rady Powiatu. Będzie się działo, oj będzie…

1 maja 2015; 16:09

Grojec24.net

3 komentarze

Fot. sxc.hu, mat

Komisja Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu Grójeckiego przyjęła jednogłośnie projekt uchwały dotyczącej dostępu do informacji o pracy samorządu powiatowego. W myśl jednego z zapisu tej uchwały w internecie będą transmitowane posiedzenia Rady Powiatu.Teraz uchwała musi być jeszcze przegłosowana przez całą Radę, a potem wystarczy już tylko wygodnie usiąść przed monitorem komputera, by móc śledzić pracę wybrańców Ziemi Grójeckiej.

Nie jest to nowy pomysł, zaczerpnąłem go z praktyki wielu innych samorządów, gdzie transparentność samorządu nie jest niczym nadzwyczajnym. Możliwość obserwowania radnych w czasie obrad jest tam zapewniona już od dłuższego czasu. Dzięki temu można obserwować, jak pracują przedstawiciele lokalnych społeczności, jak głosują, jakie zgłaszają projekty, jak zachowują się na posiedzeniach. W czasach powszechnego monitoringu w sklepach i na ulicach, także monitoring pracy wybrańców narodu powinien być normą. Dlatego najwyższy czas, aby te dobre rozwiązania stosowane w innych samorządach przenieść także do Rady Powiatu Grójeckiego.

Dzięki tej uchwale zostanie umożliwiony dostęp do informacji na temat prac Rady Powiatu, poszczególnych komisji Rady Powiatu, władz powiatu i podległych mu wszystkich jednostek organizacyjnych. Projekt uchwała określa, że posiedzenia Rady Powiatu będą transmitowane na portalu internetowym Powiat Grójeckiego (tzn.: http://www.grojec.pl/). Starsze nagrania mają być archiwizowane i udostępniane na tej samej stronie internetowej.

W uzasadnieniu projektu uchwały stwierdziłem, że prawo do informacji jest jedną z naczelnych wartości wolnego i demokratycznego świata. Każdy obywatel RP ma konstytucyjnie zapewniony dostęp do informacji publicznej. Ograniczenie prawa do informacji jest ponurym reliktem totalitarnego systemu partii komunistycznej. Prawo do informacji może być ograniczone jedynie w wyjątkowych, ustawowo określonych, sytuacjach. Dlatego po przyjęciu tej uchwały mieszkańcy Ziemi Grójeckiej otrzymają narzędzie do monitorowania pracy radnych, a także zapoznania się z pracami samorządu powiatowego i podległych mu instytucji.

Uproszczony ma być również dostęp do dokumentów wytworzonych przez jednostki samorządu powiatowego. Na wspomnianej stronie internetowej będą bowiem udostępniane protokoły z posiedzeń wszystkich komisji Rady Powiatu oraz Zarządu Powiatu. Oczywiście pod warunkiem, że dokumenty te nie zawierają informacji prawnie chronionych, np. tajemnicy państwowej. W razie niejasności i sporów będą stosowane odpowiednie przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

W końcu, wspomniany projekt uchwały dostosowuje prawo do informacji, do tej pory dość iluzoryczne w naszym samorządzie, do powszechnie już wykorzystywanych technik informatycznych.

Pomysł spotkał się z gorącą akceptacją obecnych radnych klubów PiS i PSP, zaś radny Janusz Gaweł zadeklarował nawet przejściową pomoc w przypadku braku w urzędzie odpowiedniego sprzętu.

Przyjęty projekt przez Komisję Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu musi być jeszcze zaakceptowany przez wszystkich radnych na sesji Rady Powiatu. Potem nastąpią jeszcze próby techniczne, by następnie uruchomić transmisje na stronie internetowej Powiatu Grójeckiego. W ten sposób mieszkańcy będą mogli przekonać się, którzy radni pracują, a którzy bumelują, zajadając się słonymi paluszkami.

W przyszłości na bazie kanału transmisyjnego powinna powstać powiatowa telewizja internetowa, która będzie informowała o najważniejszych wydarzeniach na Ziemi Grójeckiej, spotkaniach, uroczystościach, wydarzeniach kulturalnych. Należy mieć nadzieję, że nowy zarząd zaakceptuje ten pomysł Komisji i energicznie pomoże wdrożyć go w życie.

PIOTR BĄCZEK
przewodniczący Komisji Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu Grójeckiego
wiceprzewodniczący klubu radnych PiS

TAGI:

Komentarze (3):

gosc; 1 maja 2015, 23:06

Kto będzie to obsługiwał ? Chyba już wiemy.

do gościa; 2 maja 2015, 23:10

Jak wiesz to powiedz, bo półsłówka są nie na miejscu.

ask; 28 maja 2015, 13:54

Gdzie można obejrzeć zapis z posiedzenia Rady?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rzucił butelką w witrynę sklepu monopolowego i ukradł pieniądze Praca policjantów z Komisariatu Policji w Warce doprowadził...
Dzień Dobry TVN na żywo z Grójca W piątek na grójeckim rynku ekipa Dzień Dobry TVN...
Ppłk Janusz Ostrowski pożegnał się ze sztandarem 6 Mazowieckiej BOT Swoim przełożonym i współpracownikom dał się poznać jako...
Poznaj zdrowy przepis na szczupłą sylwetkę Skorzystaj z tygodnia Dni Otwartych w Naturhouse Grójec od...
Sale konferencyjne – jak wybrać tę najlepszą? Sale konferencyjne spełniające wszystkie standardy to nie...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Kelkheim k. Frankfurt nad Menem...
Opiekunka lub opiekun osoby starszej... "Opiekunka lub opiekun osoby starszej w Niemczech, Bad Wiessee...
Sprzedam działki budowlane 1200 i... Sprzedam działki budowlane 1200 i 1300 m, w Nowym Mieście nad Pilicą...
Zatrudnię Projektanta/Asystenta projektanta... Biuro projektowe instalacji sanitarnych specjalizujące się w opracowywaniu
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... "Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Buchholz

Planowany...

Firmy z Grójca i okolic

Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
... Zapraszamy wszystkie firmy z Grójca i okolic do odwiedzenia sklepu internetowego...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.