Rewolucja informacyjna: będą transmisje z Rady Powiatu. Będzie się działo, oj będzie…

1 maja 2015; 16:09

Grojec24.net

3 komentarze

Fot. sxc.hu, mat

Komisja Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu Grójeckiego przyjęła jednogłośnie projekt uchwały dotyczącej dostępu do informacji o pracy samorządu powiatowego. W myśl jednego z zapisu tej uchwały w internecie będą transmitowane posiedzenia Rady Powiatu.

Teraz uchwała musi być jeszcze przegłosowana przez całą Radę, a potem wystarczy już tylko wygodnie usiąść przed monitorem komputera, by móc śledzić pracę wybrańców Ziemi Grójeckiej.

Nie jest to nowy pomysł, zaczerpnąłem go z praktyki wielu innych samorządów, gdzie transparentność samorządu nie jest niczym nadzwyczajnym. Możliwość obserwowania radnych w czasie obrad jest tam zapewniona już od dłuższego czasu. Dzięki temu można obserwować, jak pracują przedstawiciele lokalnych społeczności, jak głosują, jakie zgłaszają projekty, jak zachowują się na posiedzeniach. W czasach powszechnego monitoringu w sklepach i na ulicach, także monitoring pracy wybrańców narodu powinien być normą. Dlatego najwyższy czas, aby te dobre rozwiązania stosowane w innych samorządach przenieść także do Rady Powiatu Grójeckiego.

Dzięki tej uchwale zostanie umożliwiony dostęp do informacji na temat prac Rady Powiatu, poszczególnych komisji Rady Powiatu, władz powiatu i podległych mu wszystkich jednostek organizacyjnych. Projekt uchwała określa, że posiedzenia Rady Powiatu będą transmitowane na portalu internetowym Powiat Grójeckiego (tzn.: http://www.grojec.pl/). Starsze nagrania mają być archiwizowane i udostępniane na tej samej stronie internetowej.

W uzasadnieniu projektu uchwały stwierdziłem, że prawo do informacji jest jedną z naczelnych wartości wolnego i demokratycznego świata. Każdy obywatel RP ma konstytucyjnie zapewniony dostęp do informacji publicznej. Ograniczenie prawa do informacji jest ponurym reliktem totalitarnego systemu partii komunistycznej. Prawo do informacji może być ograniczone jedynie w wyjątkowych, ustawowo określonych, sytuacjach. Dlatego po przyjęciu tej uchwały mieszkańcy Ziemi Grójeckiej otrzymają narzędzie do monitorowania pracy radnych, a także zapoznania się z pracami samorządu powiatowego i podległych mu instytucji.

Uproszczony ma być również dostęp do dokumentów wytworzonych przez jednostki samorządu powiatowego. Na wspomnianej stronie internetowej będą bowiem udostępniane protokoły z posiedzeń wszystkich komisji Rady Powiatu oraz Zarządu Powiatu. Oczywiście pod warunkiem, że dokumenty te nie zawierają informacji prawnie chronionych, np. tajemnicy państwowej. W razie niejasności i sporów będą stosowane odpowiednie przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

W końcu, wspomniany projekt uchwały dostosowuje prawo do informacji, do tej pory dość iluzoryczne w naszym samorządzie, do powszechnie już wykorzystywanych technik informatycznych.

Pomysł spotkał się z gorącą akceptacją obecnych radnych klubów PiS i PSP, zaś radny Janusz Gaweł zadeklarował nawet przejściową pomoc w przypadku braku w urzędzie odpowiedniego sprzętu.

Przyjęty projekt przez Komisję Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu musi być jeszcze zaakceptowany przez wszystkich radnych na sesji Rady Powiatu. Potem nastąpią jeszcze próby techniczne, by następnie uruchomić transmisje na stronie internetowej Powiatu Grójeckiego. W ten sposób mieszkańcy będą mogli przekonać się, którzy radni pracują, a którzy bumelują, zajadając się słonymi paluszkami.

W przyszłości na bazie kanału transmisyjnego powinna powstać powiatowa telewizja internetowa, która będzie informowała o najważniejszych wydarzeniach na Ziemi Grójeckiej, spotkaniach, uroczystościach, wydarzeniach kulturalnych. Należy mieć nadzieję, że nowy zarząd zaakceptuje ten pomysł Komisji i energicznie pomoże wdrożyć go w życie.

PIOTR BĄCZEK
przewodniczący Komisji Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu Grójeckiego
wiceprzewodniczący klubu radnych PiS

TAGI:

Komentarze (3):

gosc; 1 maja 2015, 23:06

Kto będzie to obsługiwał ? Chyba już wiemy.

do gościa; 2 maja 2015, 23:10

Jak wiesz to powiedz, bo półsłówka są nie na miejscu.

ask; 28 maja 2015, 13:54

Gdzie można obejrzeć zapis z posiedzenia Rady?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Słodko-gorzki remis w derbach Z przebiegu gry grójczanie powinni być zadowoleni, że z...
Otwarto przebudowane drogi gminne w Zalesiu i Woli Worowskiej W sobotę odbyło się oficjalne otwarcie przebudowanych dróg...
Koronawirus: stabilna sytuacja w powiecie grójeckim W ciągu ostatniej doby nie potwierdzono żadnego, nowego...
Koronawirus w powiecie grójeckim: jest najnowszy raport sanepidu Stabilna sytuacja epidemiologiczna w powiecie grójeckim. W...
Spektakl Porwanie w Grójeckim Ośrodku Kultury Występ odbędzie się 1 października o godzinie 19.00 w Gró...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

SKUP telefonów FELG ALUMINIOWYCH... ZAPISZ NUMER : 799 844 244
Witam Nasza firma zajmuje się SKUPEM...
Od 45 zł/m2 Ocieplenia pianką PUR... PROMOCJA - ocieplenie pianą PUR 20cm już od 45pln/m2 + montaż wieszaków...
Plakista/Monter płyt GK GRH Polska (nr licencji 16998) poszukuje dla francuskiego kontrahenta,...
Brukarz z kat.C Agencja Pośrednictwa Pracy Globale Ressource Humaine (nr licencji 8984)...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... "Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Freiburg 1350 euro

Firmy z Grójca i okolic

Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.