Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Rolowany powiat

12 listopada 2014; 08:37

Grojec24.net

8 komentarzy

Jacek Adamski

Tragiczna sytuacja finansowa Powiatu Grójeckiego jest efektem dotychczasowych metod zarządzania. Symptomy złego zarządzania i nieefektywności były widoczne jeszcze w ubiegłej kadencji, na co wielokrotnie zwracano uwagę, jednak były ignorowane. Władze nie mają pomysłu na zmniejszenie zadłużenia, bo przecież rolowanie długu, czyli spłata starych zobowiązań poprzez zaciąganie nowych kredytów nie jest dobrym rozwiązaniem.

News will be here

Polecamy

Szczególną rolę w Zarządzie Powiatu ze względu na organizację  pracy zarządu,  podległego mu starostwa i jednostek organizacyjnych odgrywa starosta. To sprawia, że jest w istocie drugim organem wykonawczym. A trzeba pamiętać, że w trakcie minionych ośmiu lat urząd ten był sprawowany zamiennie przez dwie osoby. Jedna z tych osób, mimo, że nie potrafiła skutecznie zarządzać naszym powiatem zamierza swoimi „doświadczeniami” służyć samorządowi miejskiemu.

Już drugi rok z rzędu spada w naszym kraju zadłużenie powiatów. W sumie przez ostatnie dwa lata spadło o około 10%. Niestety, nie w powiecie grójeckim. W opublikowanym w renomowanym piśmie samorządu terytorialnego „Wspólnota” rankingu zadłużenia poczesne miejsce zajmuje Powiat Grójecki. W 2010 r. był na 18 miejscu, rok później na 32, a w 2013 r. został sklasyfikowany na 27 miejscu wśród najbardziej zadłużonych powiatów w Polsce. Wskaźnik procentowy zadłużenia powiatu grójeckiego kształtuje się na poziomie 48,36 zadłużenia w stosunku do procentu dochodów budżetowych.

Stosowane przez władze powiatu instrumenty finansowe tylko umożliwiają pokrywanie bieżących wydatków. Sposobem władz powiatu na finansowanie długu jest rolowanie, czyli spłacanie starego długu nowym długiem. Rolowanie przenosi negatywne konsekwencje finansowe w postaci niedoborów na lata przyszłe.

Szacuje się, że na wkład własny do europejskich projektów w naszym kraju potrzebne będzie 76 mld zł, z czego 60,6 mld będą musiały zapewnić jednostki samorządu terytorialnego. W tym miejscu trzeba by więc zadać pytanie: czy nasz powiat będzie miał finansową zdolność do tworzenia lepszej przyszłości?

Nowa ustawa o finansach publicznych wymaga aktywnego zarządzania finansami, szczególnie sprawnej komunikacji i budżetowania w długim okresie. Wymaga prowadzenia polityk publicznych zgodnych nie tylko z ustawowymi zadaniami powiatów, ale nade wszystko w stałej i efektywnej współpracy z samorządami miast i gmin Powiatu Grójeckiego. Konieczne jest kompleksowe podejście: sprawna informacja, planowanie finansowe i inwestycyjne z przewidywaniem kosztów utrzymania powstającej infrastruktury.

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 ważną rolę odgrywają Regionalne Instrumenty Terytorialne. Mechanizm ten został zignorowany przez dotychczasowe władze powiatu już na etapie tworzenia. Konsekwencją tego stało się pominięcie naszego powiatu w kontraktach partnerstwa regionalnego zarówno zachodnio-warszawskiego, jak i radomskiego. W wyniku doraźnych działań dokooptowano - nie bez sprzeciwu innych samorządów - Powiat Grójecki do subregionu radomskiego.  Subregion ten będzie dysponował kwotą około 135 mln euro, która szczególnie dla szpitali powiatowych stanowi szansę rozwoju. Niestety, brak przedstawicieli naszego powiatu w tworzeniu kontraktów terytorialnych będzie niezwykle trudny do nadrobienia.

„Pomnikiem” dotychczasowego zarządzania powiatem jest zdegradowany stadion-amfiteatr w stolicy powiatu. Czas położyć kres administracyjnemu dryfowi i bierności. Czas na odpowiedzialne Nasze Czasy.

Jacek Adamski

Kandydat do Rady Powiatu Grójeckiego (Lista nr 20, miejsce nr 2)

TAGI:

Komentarze (8):

Milo; 12 listopada 2014, 12:18

No proszę, jak to sie nasi włodarze gospodarzą. Obawiam się, że pewnego razu wprowadzenie podatku katastralnego jest realne. 2% od posiadanego majątku to całkiem fajna sumka. Ludzie obudźcie się, zastanówcie się po 1000-krotnie na kogo głosujecie

Maniuś; 13 listopada 2014, 15:32

Mądrze gość gada.
Ja na Niego zagłosuję.
Czas zmienić całe to towarzystwo w Powiecie!

Nauka przedmałżeńska; 13 listopada 2014, 17:47

Jakoś tak niespójna ta analiza. 3/4 o Państwie, reszta niejasno o Powiecie

Milo; 13 listopada 2014, 20:01

Jacuś tu wódki nie widzę i głosować nie będę. Wpiszcie sobie w internet Zbigniew Stonoga to zobaczycie polska rzeczywistość

cep cepa cepem pogania.; 14 listopada 2014, 11:55

Powiat jest rolowany od zarania, czyli tzw wolnej Polski, a Pan Panie Jacku też już był w Powiecie. Z tym rolowaniem to tak wychodzi, jak radnymi są dyrektorzy gminnych jednostek samorządowych, bedący tu zawsze w opozycji, czyli tylko dietka, jak też bierni teraźniejsi kandydaci z tych Waszych czasów. Dziwi mnie , ze pisze pan o rolowaniu Powiatu, a czy ksiegowy czy ksiegowa nie powinni być wyrolowani z tego powiatu, jak na to zezwolili, chyba, ze to zgodnie z prawem wiec nie widzę problemu rolowania. czyli taki artykulik przed wyborczy

Obserwator; 14 listopada 2014, 12:58

Po pierwsze żaden z nich nie pisze, ze powiaty powinny być rozwiązane. Twórcy reformy samorządowej śp. prof. nie chodziło o takie zadania samorządu powiatowego.

Milo; 14 listopada 2014, 14:36

Po wojnie utworzono 17 województw i powinno tak zostać. Co nastepna miotła zrobiła, stworzyła ich tyle co stanów w USA. Później znowu zmiana i tak szpak dziobał bociana, Teraz jeszcze 3 zmiany.Należy zostawić to tak jak jest.Szkoda pieniędzy na głupoty

mieszkaniec; 14 listopada 2014, 19:24

Panie Jacku, bardzo trafna analiza problemow powiatu! Ma pan moj glos!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...
Zmiany w kierownictwie Komendy Powiatowej Policji w Grójcu W środę (15.05) podczas uroczystej zbiórki w sali...
Przy stacji PKP Warka powstanie parking na 150 miejsc Mieszkańcy dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły ł...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.