• Szkoła jazdy Manewr Ośrodek Szkolenia Kierowców Grójec
  • Trakt Królewski w Grójcu
  • Kostka Brukowa Grójec - Bruk Designer
  • Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii
  • Nowa inwestycja w Grójcu: apartamenty przy ul. Kolarska 8

Rowerem przez Mazowsze

fot. Michał Czyżewski
  • Szyte wnętrza - sklep z żaluzjami i zasłonami
  • Autoryzowany sklep i serwis Viessmann w Grójcu
  • Klucz Serwis - dorabianie kluczy do drzwi i samochodów
  • Perfumeria Tanellis & Biżuteria - Grójec Pasaż Intermarche
  • Dental Atelier - stomatologia i medycyna estetyczna w Grójcu

Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta: weekendowa wyprawa rowerowa po Mazowszu. Wysiłek fizyczny połączony z kontaktem z budzącą się do życia przyrodą każdemu poprawią samopoczucie!

Rower daje niezależność i wolność oraz – co najważniejsze – jest dostępny prawie dla każdego, niezależnie od wieku. Jeśli tylko pogoda pozwala, wycieczki jednośladem są idealną propozycją na aktywny wypoczynek na łonie natury. Czekają piękne mazowieckie krajobrazy, malownicze wsie i miasta, a w nich wspaniałe zabytki. Niezapomniane wrażenia są gwarantowane. Pozostaje tylko wybrać trasę. A tych na Mazowszu jest dużo i wciąż powstają nowe.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik rozwój ścieżek rowerowych na Mazowszu to jeden z priorytetów władz regionu.– Planujemy wybudować ponad tysiąc kilometrów tras rowerowych, które połączą Mazowsze z województwami łódzkim, świętokrzyskim i podlaskim. Trasy powstaną w ramach sieci EuroVelo. Pierwszy etap budowy to 550 km tras na liniach: – Kozienice – Radom – województwo świętokrzyskie, – z Warszawy do Żyrardowa i województwa łódzkiego, – z Warszawy do Ciechanowa i województwa warmińsko-mazurskiego, – z Warszawy do Siedlec i województwa podlaskiego. Pierwsze umowy na realizację projektów zostały już podpisane.

Żyrardów, Sochaczew


Trasa jest częścią tzw. mazowieckiego gravelu, czyli szlaku rowerowego zaczynającego się i kończącego w Warce. Jednym z odcinków na tym zielonym i malowniczym szlaku jest trasa: Warka – Rezerwat Modrzewina – Osuchów – Stary Karolinów. Trasa leżąca w części w powiecie żyrardowskim liczy sobie około 80 km. Inną trasą rozpoczynającą się w powiecie żyrardowskim jest trasa Stary Karolinów – Sochaczew – Wyszogród. Ta średniej trudności trasa liczy sobie nieco ponad 63 km długości. Obie trasy rowerowe to świetna propozycja dla miłośników dzikiej natury. Sam poziom trudności obu tras jest średnio-trudny.

Będąc w Żyrardowie warto zajrzeć choć na chwilę do Muzeum Lniarstwa, które powstało w jednym z budynków pofabrycznych. Dziś można tu obejrzeć kilkadziesiąt zabytkowych maszyn. Dzięki nim można wyobrazić sobie, a nawet odtworzyć najważniejsze elementy procesu obróbki lnu i produkcji tkanin. Większość maszyn pochodzi z ostatnich lat działania fabryki, czyli dekady lat 70. i 80. XX wieku, ale w zbiorze są także unikatowe eksponaty pochodzące z początku XX wieku. Kolejną perełką na trasie może być znajdująca się w Sochaczewie – Stacja Muzeum.

Puszcza Kampinoska


Na pokonanie 54-kilometrowej trasy trzeba zarezerwować około 7 godzin. Start ze stacji Metro Młociny w kierunku Wólki Węglowej. W Laskach zatrzymajmy się przy cmentarzu wojennym. Z kolei Polana Lipków to doskonałe miejsce na biwak czy krótki odpoczynek, aby nabrać sił przed dalszą drogą. Mijając Truskaw oraz Pociechę, dojedziemy do Palmirskiej Polany Śmierci – miejsca hitlerowskich egzekucji na obywatelach polskich. Nieopodal cmentarza stoi gmach Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. Z Palmir można zawrócić do Truskawia, a stamtąd dojechać rowerem do Warszawy albo dotrzeć do pętli autobusowej i wrócić do stolicy komunikacją miejską.

Modlin


Trasa rozpoczyna się na stacji kolejowej Warszawa Choszczówka, skąd wiedzie do Nadleśnictwa Jabłonna, a następnie do stacji PKP Janówek. Od tego miejsca trasa prowadzi szlakiem niebieskim aż do Nowego Dworu Mazowieckiego. Po przekroczeniu Narwi znajdziemy się na terenie zabytkowej Twierdzy Modlin. Położona w widłach Narwi, Wisły i Wkry, budowla jest najlepiej zachowaną fortecą w Polsce. Warto odwiedzić Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, które zgromadziło m.in. kolekcję broni i umundurowania oraz udostępnia ekspozycję plenerową sprzętu wojskowego.

Podkowa Leśna


Podkowa Leśna to powstałe w latach dwudziestych XX w. miasto ogród. Odwiedzimy je, wyruszając na liczącą 33 km trasę, która rozpoczyna się w Komorowie (stacja kolei WKD), skąd kierujemy się na południe niebieskim szlakiem. Mijamy duży skwer, zespół przyrodniczo-krajobrazowy i jeziorko. Wjeżdżamy do lasu, jadąc po piaszczystej, ubitej drodze, podziwiamy zieloną ścianę drzew urozmaiconą miejscami budkami dla ptaków i…nietoperzy. Jedziemy na południe wzdłuż Utraty, mijamy ruchliwą S8 (wiadukt). Za stawami skręcamy zgodnie z niebieskim szlakiem w prawo – przed nami Nadarzyn. W Nadarzynie w Parku Poniatowskiego uwagę zwracają Dęby Pamięci i tablice ku czci pomordowanych w Katyniu mieszkańców miasta. Kierujemy się w stronę Lasu Młochowskiego, mijamy leśniczówkę i zabytkowe aleje lipowe. Po przejechaniu paruset metrów możemy odbić na Karolin, aby zobaczyć wspaniały gmach Matecznika Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” (instytucja samorządu Mazowsza).

Opuszczamy las (na jego skraju Rezerwat im. B. Hryniewieckiego z pomnikowymi dębami i sosnami, liczącymi blisko 180 lat!), a naszym oczom ukazują się pierwsze willowe zabudowania Podkowy Leśnej.

Więcej tras rowerowych po Mazowszu znajdziecie na stronie modanamazowsze.pl.

Tagi:





  • Marek Kwieciński - Twój agent ubezpieczeniowy z Grójca

Najnowsze





  • Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc - Grójec

Popularne





  • Miejsce na Twoją reklamę

Ostatnie komentarze






  • Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Miejsce na Twoją reklamę