Różnice między spawaniem MIG oraz MAG

6 września 2019; 20:58

Materiał promocyjny

Różne techniki spawania wykorzystuje się w zależności przede wszystkim od rodzaju łączonych materiałów i pożądanych parametrów spoiny. By wykonane połączenie było trwałe i odporne na konkretne warunki, należy zadbać o dobór odpowiednich metod i surowców. Jednymi z najpopularniejszych technik spawalniczych są te zwane MIG i MAG. Dowiedz się, jakie są pomiędzy nimi podobieństwa oraz różnice i w jakich przypadkach się je stosuje.

Na czym polega spawanie?

Spawanie jest metodą łączenia materiałów, a spawalnictwo – dziedziną technologii, która zajmuje się właśnie tymi procesami. Techniki spawania wykorzystuje się do łączenia metali, które odbywa się w wysokich temperaturach. Pokrewnymi technikami są m.in., zgrzewanie oraz lutowanie. Energię cieplną do wykonania trwałego połączenia dostarcza się na wiele sposobów. Powoduje ona stopienie krawędzi łączonych płaszczyzn, które następnie są łączone. Gdy materiały krystalizują, powstaje trwała spoina. Spawanie może odbywać się jedynie poprzez topienie materiałów bazowych lub wymagać dostarczenia dodatkowego surowca (spoiwa). Procesom tego rodzaju zwykle poddaje się elementy wykonane z tego samego materiału lub surowców o podobnych właściwościach fizycznych i chemicznych.

Metody spawania

Metod spawalniczych jest wiele. Dzieli się je ze względu na stosowany osprzęt i materiały. Specjaliści z firmy Womet zaznaczają, że jako podstawowy podział możemy uznać ten dotyczący różnych metod dostarczania energii cieplnej do procesu. Zgodnie z nim możemy wyróżnić spawanie:

- gazowe,
- elektryczne,
- elektrogazowe,
- wiązką elektronową,
- laserowe,
- łukowo-wodorowe,
- plazmowe,
- hybrydowe,
- termitowe,
- żużlowe.

Kolejny podział może dotyczyć użycia elektrody topliwej lub elektrody nietopliwej. Najpopularniejsze jest spawanie elektryczne. Do tego celu wykorzystuje się spawarki, czyli specjalne urządzenia ręczne lub automatyczne, które rozgrzewają opracowywane powierzchnie, wykorzystując zjawisko łuku elektrycznego. Takie spawanie może odbywać się w osłonie gazów – wymagają tego metody MIG i MAG. Gazy chronią płynny metal przed utlenieniem. To, jaki gaz trzeba zastosować, zależy od rodzaju spawanych materiałów. Z kolei od wykorzystanego gazu zależy, czy mamy do czynienia z metodą spawania MIG, czy też metodą spawania MAG.

Spawanie MIG/MAG – podobieństwa oraz różnice

Spawanie MIG/MAG dotyczy pracy elektrodą topliwą w osłonie gazów. W obu metodach wykorzystuje się łuk elektryczny, proces łączenia materiałów jest więc podobny. Jest to najczęściej stosowane obecnie technika spawania, która znajduje zastosowanie w wielu procesach technologicznych.

Skrót MIG powstał od angielskiego określenia Metal Inert Gas, a zatem w tym przypadku wykorzystywany jest gaz chemicznie obojętny (np. hel, argon). Z kolei MAG oznacza Metal Active Gas, czyli gaz chemicznie aktywny (np. dwutlenek węgla). Dobór techniki spawania zależy od rodzaju łączonych materiałów. Metoda spawania MIG idealnie nadaje się do łączenia aluminium, miedzi i innych metali nieżelaznych oraz ich stopów. Z kolei metoda spawania MAG wykorzystywana jest przede wszystkim do pracy ze stalą konstrukcyjną niestopową, niskostopową i wysokostopową. Prace najczęściej przeprowadza się tzw. półautomatami, czyli spawarkami przeznaczonymi właśnie do tego rodzaju metody. Maszyny nazywane też migomatami znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także w pracach warsztatowych i hobbystycznych. Spawanie MIG/MAG jest tak często stosowane przede wszystkim ze względu na jego liczne zalety – uniwersalność, wydajność, trwałość spoin, relatywnie niski koszt, łatwość automatyzacji.

 

Najnowsze artykuły

Letni wypoczynek dzieci w Gminie Grójec Tak szerokiej akcji letniego wypoczynku w Gminie Grójec...
Koronawirus w powiecie grójeckim: raport z 8 lipca Dwie osoby pokonały koronawirusa, u jednej potwierdzono...
Konferencja Prasowa Burmistrza Gminy i Miasta Grójec (VIDEO!) We wtorek odbyła się konferencja prasowa z udziałem...
Listwy przypodłogowe poliuretanowe - styl i jakość w dobrej cenie Jakie cechy powinny mieć idealne listwy przypodłogowe? Z...
Koronawirus w powiecie grójeckim: raport z 7 lipca O jednym nowym przypadku zakażenia koronawirusem...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Studia pedagogiczne Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Bolesława Prusa (WWSH) zaprasza...
Wiązanie włoszczyzny praca od zaraz... Szukamy osób chętnych do wiązania włoszczyzny.
Oferujemy:
Projekt Elewacji na zdjęciach / Wizualizacje... Oferujemy profesjonalny projekt elewacji twojego domu!
www.elewacyjnie.pl
Pomiar, projekt i wizualizacja schodów... Rintal Polska, wiodący producent SCHODÓW zaprasza do skorzystania z...
... Praca online - promowanie e-sklepu.
Poprowadzę Cię krok po kroku. 

Firmy z Grójca i okolic

Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
Zarządzanie Nieruchomościami Grzegorz... 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.