Różnice między spawaniem MIG oraz MAG

6 września 2019; 20:58

Materiał promocyjny

Różne techniki spawania wykorzystuje się w zależności przede wszystkim od rodzaju łączonych materiałów i pożądanych parametrów spoiny. By wykonane połączenie było trwałe i odporne na konkretne warunki, należy zadbać o dobór odpowiednich metod i surowców. Jednymi z najpopularniejszych technik spawalniczych są te zwane MIG i MAG. Dowiedz się, jakie są pomiędzy nimi podobieństwa oraz różnice i w jakich przypadkach się je stosuje.

Na czym polega spawanie?

Spawanie jest metodą łączenia materiałów, a spawalnictwo – dziedziną technologii, która zajmuje się właśnie tymi procesami. Techniki spawania wykorzystuje się do łączenia metali, które odbywa się w wysokich temperaturach. Pokrewnymi technikami są m.in., zgrzewanie oraz lutowanie. Energię cieplną do wykonania trwałego połączenia dostarcza się na wiele sposobów. Powoduje ona stopienie krawędzi łączonych płaszczyzn, które następnie są łączone. Gdy materiały krystalizują, powstaje trwała spoina. Spawanie może odbywać się jedynie poprzez topienie materiałów bazowych lub wymagać dostarczenia dodatkowego surowca (spoiwa). Procesom tego rodzaju zwykle poddaje się elementy wykonane z tego samego materiału lub surowców o podobnych właściwościach fizycznych i chemicznych.

Metody spawania

Metod spawalniczych jest wiele. Dzieli się je ze względu na stosowany osprzęt i materiały. Specjaliści z firmy Womet zaznaczają, że jako podstawowy podział możemy uznać ten dotyczący różnych metod dostarczania energii cieplnej do procesu. Zgodnie z nim możemy wyróżnić spawanie:

- gazowe,
- elektryczne,
- elektrogazowe,
- wiązką elektronową,
- laserowe,
- łukowo-wodorowe,
- plazmowe,
- hybrydowe,
- termitowe,
- żużlowe.

Kolejny podział może dotyczyć użycia elektrody topliwej lub elektrody nietopliwej. Najpopularniejsze jest spawanie elektryczne. Do tego celu wykorzystuje się spawarki, czyli specjalne urządzenia ręczne lub automatyczne, które rozgrzewają opracowywane powierzchnie, wykorzystując zjawisko łuku elektrycznego. Takie spawanie może odbywać się w osłonie gazów – wymagają tego metody MIG i MAG. Gazy chronią płynny metal przed utlenieniem. To, jaki gaz trzeba zastosować, zależy od rodzaju spawanych materiałów. Z kolei od wykorzystanego gazu zależy, czy mamy do czynienia z metodą spawania MIG, czy też metodą spawania MAG.

Spawanie MIG/MAG – podobieństwa oraz różnice

Spawanie MIG/MAG dotyczy pracy elektrodą topliwą w osłonie gazów. W obu metodach wykorzystuje się łuk elektryczny, proces łączenia materiałów jest więc podobny. Jest to najczęściej stosowane obecnie technika spawania, która znajduje zastosowanie w wielu procesach technologicznych.

Skrót MIG powstał od angielskiego określenia Metal Inert Gas, a zatem w tym przypadku wykorzystywany jest gaz chemicznie obojętny (np. hel, argon). Z kolei MAG oznacza Metal Active Gas, czyli gaz chemicznie aktywny (np. dwutlenek węgla). Dobór techniki spawania zależy od rodzaju łączonych materiałów. Metoda spawania MIG idealnie nadaje się do łączenia aluminium, miedzi i innych metali nieżelaznych oraz ich stopów. Z kolei metoda spawania MAG wykorzystywana jest przede wszystkim do pracy ze stalą konstrukcyjną niestopową, niskostopową i wysokostopową. Prace najczęściej przeprowadza się tzw. półautomatami, czyli spawarkami przeznaczonymi właśnie do tego rodzaju metody. Maszyny nazywane też migomatami znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także w pracach warsztatowych i hobbystycznych. Spawanie MIG/MAG jest tak często stosowane przede wszystkim ze względu na jego liczne zalety – uniwersalność, wydajność, trwałość spoin, relatywnie niski koszt, łatwość automatyzacji.

 


Najnowsze artykuły

Droga powiatowa Trzylatków-Kozietuły już otwarta W czwartek w miejscowości Bielany (gmina Błędów) dokonano...
Ruszyła VI edycja konkursu „Dwa Oblicza Pułaskiego”! Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległoś...
Repertuar kina GOK 16-17 listopada 2019 Czarownica 2, Ból i blask, Wojna o prąd oraz Boże ciało -...
Kolejne dzikie wysypisko zlikwidowane W związku z napływającymi sygnałami mieszkańców gminy...
Ruszyły zapisy na II edycję Dancingu dla Seniorów Właśnie ruszyły zapisy na II edycję Dancingu dla Seniorów z...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

... Niemiecka piekarnia Bresan Backwaren GmbH poszukuje 4 osób na stanowisko...
... Niemiecka firma Baumann Bau poszukuje pracowników na stanowiska: operator...
MAGAZYNIER W SORTOWNI GLS HR Navigator – Lepsza praca na horyzoncie!

Magazynier...
... Hotel & Spa Sommerfeld poszukuje pracowników na stanowisko Masażystka/...
Kelner/Cukiernik/Młodszy kucharz-praca... Niemiecki Hotel Sackmann poszukuje pracowników na stanowiska: Kelner,...

Firmy z Grójca i okolic

CityBus - przejazd busem do Modlina Profesjonalna firma transportowa, o ugruntowanej pozycji na rynku, CityBus,...
Prezenty Driving Experience - przejazd... Prezenty Driving Experience to specjalnie przygotowana oferta prezentów...
AXELBAZ Maciej Zabelski Transport niskodpowoziowy, ponadgabarytowy, specjalistyczny maszyn budowlanych,...
Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
... Sporządzanie wycen nieruchomości dla zabezpieczenia kredytów hipotecznych,...

2013-2019 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.