Różnice między spawaniem MIG oraz MAG

6 września 2019; 20:58

Materiał promocyjny

Różne techniki spawania wykorzystuje się w zależności przede wszystkim od rodzaju łączonych materiałów i pożądanych parametrów spoiny. By wykonane połączenie było trwałe i odporne na konkretne warunki, należy zadbać o dobór odpowiednich metod i surowców. Jednymi z najpopularniejszych technik spawalniczych są te zwane MIG i MAG. Dowiedz się, jakie są pomiędzy nimi podobieństwa oraz różnice i w jakich przypadkach się je stosuje.

Na czym polega spawanie?

Spawanie jest metodą łączenia materiałów, a spawalnictwo – dziedziną technologii, która zajmuje się właśnie tymi procesami. Techniki spawania wykorzystuje się do łączenia metali, które odbywa się w wysokich temperaturach. Pokrewnymi technikami są m.in., zgrzewanie oraz lutowanie. Energię cieplną do wykonania trwałego połączenia dostarcza się na wiele sposobów. Powoduje ona stopienie krawędzi łączonych płaszczyzn, które następnie są łączone. Gdy materiały krystalizują, powstaje trwała spoina. Spawanie może odbywać się jedynie poprzez topienie materiałów bazowych lub wymagać dostarczenia dodatkowego surowca (spoiwa). Procesom tego rodzaju zwykle poddaje się elementy wykonane z tego samego materiału lub surowców o podobnych właściwościach fizycznych i chemicznych.

Metody spawania

Metod spawalniczych jest wiele. Dzieli się je ze względu na stosowany osprzęt i materiały. Specjaliści z firmy Womet zaznaczają, że jako podstawowy podział możemy uznać ten dotyczący różnych metod dostarczania energii cieplnej do procesu. Zgodnie z nim możemy wyróżnić spawanie:

- gazowe,
- elektryczne,
- elektrogazowe,
- wiązką elektronową,
- laserowe,
- łukowo-wodorowe,
- plazmowe,
- hybrydowe,
- termitowe,
- żużlowe.

Kolejny podział może dotyczyć użycia elektrody topliwej lub elektrody nietopliwej. Najpopularniejsze jest spawanie elektryczne. Do tego celu wykorzystuje się spawarki, czyli specjalne urządzenia ręczne lub automatyczne, które rozgrzewają opracowywane powierzchnie, wykorzystując zjawisko łuku elektrycznego. Takie spawanie może odbywać się w osłonie gazów – wymagają tego metody MIG i MAG. Gazy chronią płynny metal przed utlenieniem. To, jaki gaz trzeba zastosować, zależy od rodzaju spawanych materiałów. Z kolei od wykorzystanego gazu zależy, czy mamy do czynienia z metodą spawania MIG, czy też metodą spawania MAG.

Spawanie MIG/MAG – podobieństwa oraz różnice

Spawanie MIG/MAG dotyczy pracy elektrodą topliwą w osłonie gazów. W obu metodach wykorzystuje się łuk elektryczny, proces łączenia materiałów jest więc podobny. Jest to najczęściej stosowane obecnie technika spawania, która znajduje zastosowanie w wielu procesach technologicznych.

Skrót MIG powstał od angielskiego określenia Metal Inert Gas, a zatem w tym przypadku wykorzystywany jest gaz chemicznie obojętny (np. hel, argon). Z kolei MAG oznacza Metal Active Gas, czyli gaz chemicznie aktywny (np. dwutlenek węgla). Dobór techniki spawania zależy od rodzaju łączonych materiałów. Metoda spawania MIG idealnie nadaje się do łączenia aluminium, miedzi i innych metali nieżelaznych oraz ich stopów. Z kolei metoda spawania MAG wykorzystywana jest przede wszystkim do pracy ze stalą konstrukcyjną niestopową, niskostopową i wysokostopową. Prace najczęściej przeprowadza się tzw. półautomatami, czyli spawarkami przeznaczonymi właśnie do tego rodzaju metody. Maszyny nazywane też migomatami znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także w pracach warsztatowych i hobbystycznych. Spawanie MIG/MAG jest tak często stosowane przede wszystkim ze względu na jego liczne zalety – uniwersalność, wydajność, trwałość spoin, relatywnie niski koszt, łatwość automatyzacji.

 Najnowsze artykuły

Biesiada na grójeckim rynku Organizatorzy obchodów 600-lecia zapraszają do wspólnej...
Gryf wysoko postawił poprzeczkę. Skuteczne Mazowsze Wyrównane zawody, z dużą ilością okazji strzeleckich,...
Zakłady bukmacherskie na Formułę 1 – co można obstawić? Formuła 1 to najpopularniejsza i najbardziej prestiżowa...
Jak wysłać pieniądze do Anglii? Najkorzystniejsze sposoby Zwykle Polacy przesyłają środki z UK do rodzimego kraju....
Sebastian Krawczak pobije swój rekord! Jak dowiedział się Grojec24.net, Sebastian Krawczak wykona...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

... Oferuję nasiona roślin jadalnych i ozdobnych
z ekologicznej amatorskiej...
Opieka nad Seniorami w ich domach Profesjonalna opieka nad Seniorami w ich domach - indywidualne podejście!
PRACOWNIK MAGAZYNU / MAGAZYNIER -bez... HR Navigator realizuje nieszablonowe i dopasowane do potrzeb Klienta...
Praca w branży spożywczej -OWOCE... Podejmij współpracę z LiderJob (cer. 16198) – Twoim liderem...
Praca w Niemczech bez znajomości... ZNAJDŹ Z NAMI PRACĘ W NIEMCZECH!


Firma Personal-Werk...

Firmy z Grójca i okolic

PERFEKT-COM Jeśli cenisz sobie dokładność i uczciwość to jesteśmy ta firmą, Nasza...
CityBus - przejazd busem do Modlina Profesjonalna firma transportowa, o ugruntowanej pozycji na rynku, CityBus,...
AXELBAZ Maciej Zabelski Transport niskodpowoziowy, ponadgabarytowy, specjalistyczny maszyn budowlanych,...
GRUPA ZIKOM Sp. z o.o. Twój komputer lub laptop nagle odmówił chęci współpracy? A może po prostu...
Prezenty Driving Experience - przejazd... Prezenty Driving Experience to specjalnie przygotowana oferta prezentów...

2013-2019 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.