Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Samodzielnie wytwarzaj prąd – panele fotowoltaiczne

23 lutego 2017; 11:19

Materiał promocyjny

Panele solarne na dachu domu Panele solarne na dachu domu

Grójec z roku na rok staje się coraz nowocześniejszym miastem, dbającym o swoich mieszkańców. Część z nich porzuciła życie w pełnej zgiełku i nieznośnego smogu Warszawie, dla tej znacznie mniejszej miejscowości. Znaleźli tu swój dom i spokój. Okazuje się, że zarówno nowi przybysze, jak i stali tubylcy mogą jednocześnie dbać o środowisko i oszczędzać – niezależnie czy mowa o przeprowadzce czy codziennym życiu. Jest to bardzo dobra wiadomość.

News will be here

Fotowoltaika – o czym mowa?

Choć słowo wyrażające tę dziedzinę nauki wydaje się skomplikowane, samo w sobie oddaje w zasadzie jej zakres – chodzi bowiem o wytwarzanie prądu elektrycznego bezpośrednio z energii ze słońca, promieniowania słonecznego. Naukowcy badając zastosowanie fotonów pochodzących z gwiazdy naszego układu, w końcu znaleźli sposób na zaspokojenie wciąż rosnącej potrzeby nowoczesnego społeczeństwa, jakim jest zapotrzebowanie na energię, która zasila nasze telefony, komputery, lodówki, pralki i wiele innych urządzeń. Nie ma się co dziwić doniesieniom o smogu w naszym kraju – zdecydowanie lwia część prądu elektrycznego wytwarzana jest przecież poprzez spalanie węgla.

Do tej pory w Grójcu (np. w roku 2010 i 2011), ale też w wielu innych powiatach i gminach oferowano już dotacje na kolektory słoneczne ogrzewające wodę służącą do mycia lub ogrzewania pomieszczeń. Nie pozwalały one jednak na wykorzystanie pobranej energii na inne cele. Ze względu na działanie, fotowoltaiczne panele zasadniczo różnią się od dotychczasowych kolektorów. Moduł solarny przekształca promieniowanie słoneczne na prąd stały, którego nie jesteśmy w stanie użytkować. Potrzebujemy więc najważniejszego w całej konstrukcji falownika, zwanego również inaczej inwerterem. Zamienia on prąd stały na zmienny, z którego czerpać możemy nieograniczoną korzyść – oprócz zasilania sprzętów codziennego użytku, możemy też zastosować elektryczne ogrzewanie.

Pogrubianie portfela


O użyteczności instalacji fotowoltaicznych można się przekonać, zwracając baczniejszą uwagę na kwotę comiesięcznego rachunku za prąd. Przeciętnie w polskim domu zużywa się rocznie mniej więcej 5 MWh. Panele fotowoltaiczne mogą, wydawałoby się - że znikąd, wygenerować aż 76% tej liczby, bo aż 3,8 MWh przez cały rok. Dzięki dużej skali oszczędności jest to też szansa dla firm, których budynki posiadają duże wolne powierzchnie dachowe, na stabilizację budżetu.

Część osób z pewnością ciekawa jest, czy taka instalacja posiada możliwość czasowego gromadzenia prądu. Podstawowa forma konstrukcji, połączona z siecią elektryczną (on grid) niestety nie pozwala, ze względów bezpieczeństwa, na wykorzystywanie energii podczas awarii sieci – inwerter w tej sytuacji nie jest włączony. Istnieją jednakże instalacje wyspowe, które wyposażone są w dodatkowe akumulatory i regulator, który kieruje ich pracą. Elementy te nie są podłączone do sieci (off grid).

Przygotowania do inwestycji


Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych ważne jest ustalenie parametrów posesji, gdzie mają być zlokalizowane. Konieczne jest, aby być pełnoprawnym posiadaczem lub dzierżawcą obiektu, na którym mają być zamontowane. Istotne jest miejsce usytuowania modułów zbierających promienie słoneczne. Można je postawić i umocować na dachu domu lub budynku gospodarczego, jeśli pozwala na to jego wytrzymałość, ale też zbudować na stabilnym podłożu np. w przydomowym ogrodzie.

W zależności od wielu czynników, w tym od zacienienia oraz rodzaju dachu, wymagana powierzchnia waha się od 7 do 15 m². Miejsce lokalizacji paneli nie powinno być zacienione. Bowiem nawet jedno przysłonięte ogniwo wpływa na wydajność całości, ponieważ są one połączone w systemie łańcuchowym. Dlatego już na starcie trzeba przewidzieć, czy może taka sytuacja zaistnieć.

Optymalny kąt nachylenia płaszczyzny paneli względem podłoża wynosi 35°. Trzeba dodać, że powinien on być zwrócony w kierunku południowym, skąd w ciągu doby dociera w sposób naturalny najwięcej światła, a w tym tkwi sedno działania paneli.

Dofinansowanie inwestycji


Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, na którą można przy odrobinie rozeznania, znaleźć źródła nawet dosyć dużego dofinansowania. Trzeba w tym celu zacząć od poszukania dostępnych w danym czasie form finansowania na stronach internetowych dedykowanych dla tego rodzaju przedsięwzięć. Na stronie http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca wystarczy, że wypełnimy znajdujący się tam formularz, by doradca oddzwonił i opowiedział, jak krok po kroku poradzić sobie z dokonaniem inwestycji od strony formalnej. Oprócz państwowych programów, istnieje jeszcze pomoc w dobraniu odpowiedniej instytucji zewnętrznej. Firma Innogy oferuje np. profesjonalną ekipę, której standardem pracy jest wykonanie prac w czasie około jednego do dwóch tygodni. Dotyczy to zakładania paneli o mocy 10kWp dla firm. W dwa do trzech dni realizuje to u klientów indywidualnych, których panele mają moc zazwyczaj ok. 4 kWp. Kiedy już instalacja zostanie założona, można się nią cieszyć przez kolejnych 25 lat na pewno, bo tyle obowiązuje okres gwarancji. Przy czym pierwsze 10 lat to gwarancja od producenta. Wszelkie szczegółowe informacje warto doczytać na spokojnie w serwisie http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika. Można tam sprawdzić m.in. najbliższy oddział firmy zakładającej panele.

Pomyśl o środowisku


Inwestowanie pojedynczych użytkowników w odnawialne źródła energii daje oszczędność i wygodę dla nich samych. Dzięki realizacji takiej inicjatywy zyskujemy jednak też jako ludzie w skali globalnej. Przez zmniejszanie w ten sposób zapotrzebowania na np. paliwa kopalne, a więc m.in. węgiel, którego spalanie, ze względu na emisję dużych ilości dwutlenku węgla, który jako gaz cieplarniany stanowi ogromny problem dla naszej atmosfery – przyczyniamy się do ochrony środowiska otaczającego nas wszystkich.

Efekt cieplarniany jest zjawiskiem odkrytym już w XIX wieku. Jego podłoże ma swoje podstawy zarówno w samej naturze, jak i w niepożądanej działalności człowieka. Sama nazwa odnosi się do podobnego procesu, który zachodzi w szklarni. Polega to na tym, że gazy cieplarniane, w tym dwutlenek węgla, para wodna, metan i tlenki azotu przyczyniają się do zatrzymywania ciepła pochodzącego z emitowanego przez Słońce promieniowania cieplnego. Proces ten paradoksalnie powoduje, że na naszej planecie występuje życie. Podczas gdy średnia temperatura na Ziemi to 14-15°C, gdyby nie efekt cieplarniany, wynosiłaby -19°C. Biorąc zatem pod uwagę emisję gazów, jakie są odpowiedzialne za to zjawisko, która zdaje się nie zatrzymywać, ale średnio nadążać za zapotrzebowaniem, nietrudno wywnioskować, dlaczego środowiska ekologów tak mocno biją na alarm, by korzystać z alternatywnych rozwiązań.

Czy chcesz żyć zgodnie z naturą, czy zwyczajnie chcesz zainstalować ekonomiczną instalację – panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, która niesie za sobą wiele dobrego dla dłuższego zdrowego życia na naszej planecie.

 

Najnowsze artykuły

Grójec miasto szpiegów Podejrzany o szpiegostwo były już sędzia Tomasz Szmydt...
Liga okręgowa: Mazowsze Grójec – Wulkan Zakrzew 1:1 Podopieczni Jerzego Engela jr niespodziewanie tylko...
Rusza przebudowa parku miejskiego w Grójcu! Rozpoczynają się prace przy kolejnym etapie rewitalizacji...
Dariusz Gwiazda: Wznawiamy rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu Burmistrz Dariusz Gwiazda poinformował, że w czwartek zosta...
Były sędzia poszukiwany listem gończym! Był zameldowany w Grójcu Były już sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł na Białoruś i...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.