Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Sposoby na napisanie skutecznego listu motywacyjnego

24 października 2017; 12:24

Grojec24.net

Chcesz napisać list motywacyjny, dzięki któremu otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? A może myślisz, że list motywacyjny nie jest skuteczny w procesie rekrutacji? Interesujący list motywacyjny może zwiększyć szanse w zdobyciu upragnionej pracy. Powszechnie wśród kandydatów na pracowników panuje taka opinia, że listów motywacyjnych nikt nie przegląda. Nie do końca tak jest, w rzeczywistości rekruterzy są znudzeni przeglądaniem dużej liczby listów motywacyjnych o takiej samej treści.

News will be here

Jeśli chcesz, aby list motywacyjny spełnił swoje zadanie, czyli doprowadził do tego, że przyszły pracodawca właśnie Ciebie zaprosi na rozmowę, to nie powielaj gotowych schematów. Skuteczny list motywacyjny powinien być przede wszystkim przemyślany, ma on dostarczyć argumentów na to, że to Ty jesteś idealną osobą na to stanowisko. List motywacyjny powinien być również przejrzysty, czytelny, podkreślający Twoje główne atuty. Ten dokument powinien być konkretny, przedstawiający prawdziwe fakty, nie może być w nim przysłowiowego lania wody.

 

Jak przygotować się do napisania skutecznego listu motywacyjnego


Najlepiej, jeśli zastanowisz się i poszukasz odpowiedzi na dwa pytania. Jakie? Odpowiedz sobie, dlaczego chcesz pracować na tym konkretnym stanowisku pracy. Zastanów się, jakie Twoje cechy sprawiają, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. List motywacyjny to nic innego jak tekst reklamujący własną kandydaturę. Po przeczytaniu listu osoba zajmująca się rekrutacją ma odnieść wrażenie, że najlepsze co może zrobić, to zaprosić cię do dalszego etapu rekrutacji. Dobrze napisany list motywacyjny ma pokazać, że Twoja kandydatura najlepiej spełnia oczekiwania pracodawcy. Przygotowując się do napisania listu motywacyjnego warto poświęcić trochę czasu na dokładne zapoznanie się z tym, jakie wymagania stawia kandydatom pracodawca. Zapamiętaj - list motywacyjny to marketing, warto więc napisać go bardzo dobrze!

 

Czy rekruterzy czytają listy motywacyjne?


Jak już przeczytałeś na początku tego artykułu, panuje dość powszechne przekonanie, że rekruterzy nie czytają listów motywacyjnych. A jak jest naprawdę? Czy warto poświęcać czas na tworzenie tego dokumentu? Jeśli w oficjalnym ogłoszeniu o pracę nie zaznaczono, że wymagany jest list motywacyjny, to raczej nie należy wychodzić przed szereg. List motywacyjny dołącz do swego Curriculum vitae tylko wtedy, jeśli jest to określone w wymaganiach pracodawcy. Złożenie listu motywacyjnego jest także małym sprawdzianem, czy rzeczywiście posiadasz odpowiednią motywację do tej pracy. Szablony, które są powszechnie dostępne w sieci internetowej, osoby zajmujące się rekrutacją znają prawie na pamięć. Jeśli napiszesz indywidualny list motywacyjny, bez schematycznych regułek, to wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Co sprawi, że rekruter skupi uwagę na Twoim liście motywacyjnym? Z pewnością zwróci uwagę na treści, w których dostrzega dla siebie korzyść.

 

Skuteczny list motywacyjny od strony technicznej


Dokumenty aplikacyjne najczęściej przygotowuje się na komputerze i wysyła za pomocą poczty elektronicznej. Co do długości listu motywacyjnego, to nie powinien on być za krótki, ani zbyt rozbudowany. Treść listu motywacyjnego powinna, co do zasady, zmieścić się na jednej stronie formatu A4. Należy zadbać o to, aby czcionka była czytelna, raczej nie powinno się eksperymentować z wymyślnymi czcionkami z dużą liczbą ozdobników. Cały list motywacyjny powinien zostać napisany jednym rodzajem czcionki. Powinien wyglądać przejrzyście i estetycznie. List motywacyjny napisany zbyt małą czcionką może wcale nie zostać przeczytany przez pracodawcę. Dokument należy dokładnie sprawdzić pod względem poprawności ortograficznej. Najlepiej, jeśli cały dokument przeczytasz kilka razy, w ten sposób łatwiej wyłapiesz błędy ortograficzne, stylistyczne, a także zwykłe literówki. Możesz także skorzystać ze specjalnych programów sprawdzających poprawność napisanego tekstu. W liście nie możesz pomylić nazwy firmy lub nazwiska osoby, do której list będzie wysłany. Pod względem układu treści list także powinien być dokładnie przemyślany. Zazwyczaj stosowane są zasady takie jak w urzędniczej korespondencji. Na samej górze, po prawej stronie w nagłówku, umieszcza się datę i miejscowość. Poniżej, po lewej stronie, umieszcza się swoje imię, nazwisko, oraz dane kontaktowe. Nieco niżej po lewej stronie umieszcza się informacje do kogo list motywacyjny jest skierowany.

W liście motywacyjnym na końcu i na początku używa się zwrotów grzecznościowych. Do kogo kieruje się list motywacyjny? Treść listu trzeba każdorazowo modyfikować pod wymagania konkretnego pracodawcy. W ofertach pracy może pojawić się kilka wariantów informacji, do kogo list motywacyjny ma być skierowany. Może to być firma, w tym przypadku należy podać pełną nazwę danego przedsiębiorstwa. W ofercie pracy może być także zaznaczone, że list motywacyjny ma być skierowany do konkretnej osoby zajmującej się rekrutacją. Odpowiadając na wybraną ofertę pracy, należy umieścić pełną nazwę stanowiska, a także numer referencyjny, o ile został podany w szczegółach ogłoszenia.


Zwiększ skuteczność listu motywacyjnego poprzez zastosowanie słów kluczowych.

Słowa klucze znajdziesz czytając ogłoszenie o naborze. Jeśli zastosujesz je w swoim liście motywacyjnym, to zaznaczysz to, co jest najbardziej istotne z perspektywy pracodawcy. Słowa kluczowe powinny być dobrane zarówno do stanowiska, jak i do branży, w jakiej zamierzasz pracować.


Co w liście motywacyjnym znaleźć się nie powinno.

Nie zamieszczaj w liście motywacyjnym próśb o pracę. Należy także uważać z zabawnymi, humorystycznymi wstawkami, może się bowiem okazać, że czytający list motywacyjny ma zupełnie odmienne poczucie humoru. Nie zamieszczaj również różnego rodzaju mądrości życiowych, nawet jeśli motto wydaje się ci bardzo atrakcyjne. Nie podawaj takich informacji, których czytający nie będzie mógł zweryfikować. Nie używaj skrótów, sloganów, żargonu.


Skuteczne zakończenie listu motywacyjnego.

Umieść w tym miejscu informacje, jakie korzyści odniesie pracodawca, zatrudniając właśnie Ciebie. Zachęć pracodawcę do kontaktu z Tobą. Umieść informacje o tym, że chcesz spotkać się osobiście, aby szerzej przedstawić, jakie korzyści odniesie firma, zatrudniając cię na wybrane stanowisko. Możesz zaciekawić rekrutera poprzez umieszczenie informacji o tym, że chętnie opowiesz o tym, jak Twoje doświadczenie i umiejętności przełożą się na sukcesy firmy. Jeśli masz wiedzę i pomysły, jak można usprawnić funkcjonowanie firmy, informacja o tym będzie elementem, który wzbudzi zainteresowanie pracodawcy. Tego rodzaju informacje to wskazówka dla rekrutera, że jesteś zmotywowany i bardzo dobrze orientujesz się w danej branży. Na stronach internetowych znajdziesz wiele przykładów na skuteczne zakończenie listu motywacyjnego. Potraktuj je jako inspirację do tego, aby stworzyć własne zakończenie.


Skuteczny list motywacyjny

Skuteczny list motywacyjny sprawi, że zostaniesz zaproszony do dalszego etapu rekrutacji, gdzie osobiście będziesz mógł zaprezentować swoją kandydaturę. Postaraj się, aby przedstawić swoją aplikację w sposób atrakcyjny, ale nie natarczywy. Niech po przeczytaniu Twojego listu motywacyjnego pracodawca odniesie wrażenie, że jego firma może wiele stracić, jeśli nie zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną i osobiście nie pozna Twojej kandydatury.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec i FC Mundialito zapraszają piłkarskie młode talenty na TESTY W czwartek, 20 czerwca na stadionie GOS w Grójcu odbędą si...
Będą zmiany personalne w parafiach z terenu powiatu grójeckiego Archidiecezja Warszawska opublikowała w poniedziałek...
Trzy awanse! Rewelacyjna wiosna młodzieży Mazowsza Grójec! Kapitalnie spisały się zespoły młodzieżowe grójeckiego...
Przedszkole nr 4 w Grójcu kończy 40 lat! Publiczne Przedszkole nr 4 w Grójcu rozpoczęło działalność...
Półkolonie z Mazowszem Grójec! Zapisy trwają! GKS Mazowsze Grójec zaprasza do udziału w zajęciach...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.