• Nowa inwestycja w Grójcu: apartamenty przy ul. Kolarska 8
  • Koszary Arche Hotel w Górze Kalwarii
  • Trakt Królewski w Grójcu
  • Szkoła jazdy Manewr Ośrodek Szkolenia Kierowców Grójec
  • Kostka Brukowa Grójec - Bruk Designer

Spotkanie z Markiem Wawrzkiewiczem, czyli solidna dawka kultury

Całą imprezę poprowadził Kazimierz Kochański - poeta, twórca fraszek (fot. Grójecki Ośrodek Kultury)
  • Perfumeria Tanellis & Biżuteria - Grójec Pasaż Intermarche
  • Szyte wnętrza - sklep z żaluzjami i zasłonami
  • Klucz Serwis - dorabianie kluczy do drzwi i samochodów

W poniedziałkowy jesienny wieczór, Grójec miał zaszczyt gościć świetnego polskiego poetę, dziennikarza i tłumacza - Marka Wawrzkiewicza oraz znakomitego barda i aktora Andrzeja Brzeskiego wraz z Mirosławem Kozakiem (gitara i akordeon). Artyści zapewnili widowni zgromadzonej w GOK-u solidną dawkę kultury na coraz rzadziej spotykanym, wysokim poziomie.

W poniedziałkowy jesienny wieczór, Grójec miał zaszczyt gościć świetnego polskiego poetę, dziennikarza i tłumacza - Marka Wawrzkiewicza oraz znakomitego barda i aktora Andrzeja Brzeskiego wraz z Mirosławem Kozakiem (gitara i akordeon).  Artyści  zapewnili widowni zgromadzonej w GOK-u  solidną dawkę kultury na coraz rzadziej spotykanym, wysokim poziomie.

Droga każdego z nas, w sumie jest prosta. Pytanie tylko jakie przygody przeżyjemy po drodze? - Andrzej Brzeski

Tematem przewodnim z jakim mierzyli się artyści było przemijanie, brak czasu na kontemplacje oraz  zjawisko globalnego konsumpcjonizmu wśród społeczeństwa.  Poeta Marek Wawrzkiewicz czytał swoje wiersze, a zgromadzona widownia obserwowała i słuchała w skupieniu każdego wersu wypowiedzianego przez poetę. Wiersze, które najbardziej utkwiły mi w pamięci to „Zagłada” oraz pewien wiersz o zmarłym przyjacielu poety. Ten pierwszy przedstawia konsumpcyjną wizję naszej rzeczywistości, zamkniętej w metkach, logach oraz wszelkiego rodzaju reklamach globalnych marek. Ten drugi to obraz naszego społeczeństwa spędzającego bożonarodzeniowe święta. Autor wyrażał swoje ubolewanie nad coraz mniejszym przywiązaniem do tradycji chrześcijańskich oraz nadużywaniem alkoholu przez Polaków w ten świąteczny czas. Ponadto Pan Marek opowiadał o swoich podróżach po Chinach, chwaląc sobie w szczególności kuchnie chińską oraz postęp cywilizacyjny.

W drugiej części wieczoru wystąpili Pan Marek Brzeski i Mirosław Kozak. Występ tych dwóch panów to kolejna dawka nietuzinkowej atmosfery, chwila na refleksje i prawdziwa uczta dla duszy. Pan Marek Brzeski to - jak sam się określa - tekściarz, a poetą raczej bywa niż jest. - Przez prozę życia coraz rzadziej bywam poetą - mówi Marek Brzeski. Przez prawie 15 lat występował  na deskach obecnego teatru Rampa, do tego pisał kultowe piosenki dla Edyty Geppert („Znowu jestem sama”) oraz Maryli Rodowicz („Jest cudnie”). Grając na gitarze akustycznej oraz akordeonie razem ze znakomitym muzykiem Panem Mirosławem Kozakiem stworzyli niepowtarzalny klimat, odgrywając m In. „Tango dla dwóch” (nagrodzone Grand Prix w konkursie na piosenkę o Warszawie) oraz „Walca outsiderów” (kawałek pojawił się na płycie Maryli Rodowicz „Jest Cudnie”). 


Tacy ludzie jak pan Marek Wawrzkiewicz, Marek Brzeski oraz Mirosław Kozak to osoby, których jest już coraz mniej w czasach tak jak coraz mniej jest wrażliwości i ludzkości w człowieku. Prawdziwych muzyków zastępują gwiazdy z talent show (choć z pewnym wyjątkami), których niedługo będzie więcej w Polsce niż gwiazd na niebie, a jak już sięgamy po jakąś literaturę to jest co najwyżej kryminał albo jakiś inny rodzaj beletrystyki bez większych wartości.

Szymon Wójcik

Za udostępnienie zdjęć ze spotkania dziękujemy Grójeckiemu Ośrodkowi Kultury.

Czytaj więcej
Warszawska Jesień Poezji w Grójcu

Kultura

Warszawska Jesień Poezji w Grójcu

Grójecki Ośrodek Kultury oraz Klub Miłośników Literatury i Sztuki zapraszają na spotkanie z poetą Markiem Wawrzkiewiczem w ramach 42. Warszawskiej Jesieni Poezji 7 października (poniedziałek) o godz. 18.00 w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury.




Komentarze (2)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują Zasady Komentarzy.


  • Alarm24 - zgłoś nam swój news


  • Marek Kwieciński - Twój agent ubezpieczeniowy z Grójca

Najnowsze






Popularne






Ostatnie komentarze






  • Miejsce na Twoją reklamę

Ogłoszenia

Miejsce na Twoją reklamę